Par Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) prezidentu uz otro termiņu ievēlēts Krievijas pilsonis Arkādijs Dvorkovičs (no kreisās), kura vietnieks būs šaha pasaules smagsvars – pieckārtējais pasaules čempions Višvanatans Anands no Indijas.
Par Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) prezidentu uz otro termiņu ievēlēts Krievijas pilsonis Arkādijs Dvorkovičs (no kreisās), kura vietnieks būs šaha pasaules smagsvars – pieckārtējais pasaules čempions Višvanatans Anands no Indijas.
Foto: David Llada/FIDE

Šaha saime paliek uz Krievijas nots 5

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ Indijas pilsētā Čenajā, savulaik sauktā par Madrasu, kas atrodas pie Bengālijas līča, noslēdzās 44. pasaules šaha olimpiāde. Ar Latvijas komandu līdzdalību. Arī Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) pārvēlēšanas kongresu.

Tā rezultāti, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē, kaut kādā ziņā pārsteidz, taču arī apliecina, ka Krievijas okupācijas karš Ukrainā ne visur pasaulē tiek uztverts tā kā mūspusē.
CITI ŠOBRĪD LASA

Proti, par FIDE prezidentu uz otro termiņu pārliecinoši tika ievēlēts Krievijas pilsonis Arkādijs Dvorkovičs. Ar viņu konkurēja tikai šaha lielmeistars no Ukrainas An­drijs Barišpolecs, jo vēl viens kandidāts Bahars Kuatlī no Francijas pirms balsošanas savu kandidatūru atsauca.

Par Dvorkoviču nobalsoja 157 FIDE biedri, 16 par Barišpolecu, kurš pirms balsojuma savā runā teica: “Arī tu, Arkādij, esi atbildīgs par to, kas tagad notiek Ukrainā. Tu esi atbildīgs par Krievijas valdības stiprināšanu un Krievijas kara mašinēriju. Un kā mēs, šaha pasaule, to pieļausim?”

Pieļāva ļoti pārliecinoši, ignorējot, ka Dvorkovičs no 2012. gada līdz šā gada maijam bija Putina labās rokas Dmitrija Medvedeva vietnieks.

Pa vidu tam Dvorkovičs, protams, nosodījis notikumus Ukrainā, FIDE no savām rindām uz laiku atstādinājusi Krievijas šahistus, kas atbalsta karu, arī šaha olimpiādē krievi nestartēja. Pie Dvorkoviča un viņa komandas darbiem, kurā nu liela nozīme ir Indijas visu laiku labākajam šahistam Višvanatanam Anandam, kurš tagad būs Dvorkoviča vietnieks, minama arī atteikšanās no Krievijas sponsoru naudas.

Novērtē paveikto

FIDE kongresa epicentrā, kā organizācijas rīkotājdirektore bija arī lielmeistare Dana Reizniece-Ozola. “Mani nepārsteidza, ka Dvorkovičam bija tik liels atbalsts. Biedri nebalsoja par vai pret Krieviju, bet par Dvorkoviču kā organizācijas vadītāju.

Iepriekšējo četru gadu laikā viņš pierādījis, ka ir labs vadītājs. No organizācijas, kas bija pilnībā korumpēta, ar izsaimniekotiem resursiem, slēgtiem bankas kontiem un san­kcionētu prezidentu (Kirsanu Iļumžinovu), FIDE ir kļuvusi par caurspīdīgu un profesionāli vadītu organizāciju.

Līdz ideālam vēl tāls ceļš ejams, bet organizācija ir mainījusies un kļuvusi daudz caurspīdīgāka. Cilvēki novērtē pārmaiņas, arī attīstības fonda ieviešanu mazāk attīstītām federācijām, sociālās programmas, kas agrāk nav bijušas.

Reklāma
Reklāma

Tas ir šahs skolās, sievietēm, bēgļiem, cilvēkiem ar invaliditāti, šahs cietumos. Arī profesionālais šahs ir sakārtots, kur palielinājušies balvu fondi. Krievijas un Ukrainas kara kontekstā daudziem bija svarīgi, ko FIDE darīja, kad karš sākās. FIDE ātri pieņēma lēmumus, viena no pirmajām, kas atteicās no pasākumiem Krievijā, jo šā gada olimpiāde bija paredzēta tur. Izdevās neticami īsā laikā indiešiem visu norganizēt.

Atteicās no Krievijas sponsoriem, aizliedza Krievijas komandām spēlēt starptautiskos mačos, Krievijas šahisti individuāli var spēlēt tikai zem FIDE karoga. Dvorkovičs arī nosodījis karu. Tas rāda, ka FIDE ir skaidra ģeopolitiskā nostāja. Tas man pašai ir bijis svarīgi, ja būtu bijis citādi, tad es negribētu tur strādāt,” “Latvijas Avīzei” teic Reizniece-Ozola.

Dvorkovičam šis būs pēdējais termiņš, jo savulaik tieši viņš panāca izmaiņas statūtos, ka FIDE prezidents var darboties vien divus termiņus.

Zemāk nekā pirms četriem gadiem

Čenajā Latvijas vīru izlase, kurā startēja Toms Kantāns, Normunds Miezis, Ritvars Reimanis, Maksims Golubovskis un Edgars Ungurs, “Open” grupā ieņēma 57. vietu 188 komandu konkurencē. Dāmas – Laura Rogule, Ilze Bērziņa, Agnesa Ter-Avetisjana, kurai ir vien 14 gadu, Nellija Maklakova un Melānija Jansone – ierindojās 47. vietā starp 162 izlasēm. Pirms četriem gadiem, kad notika iepriekšējā olimpiāde, mūsējie bija augstāk – vīri 45., bet dāmas 36. vietā. Latvijas šaham varens turnīrs bija 1992. gadā – vīriem piektā, dāmām 12. vieta.

“Latvijas komandās notiek paaudžu maiņa un pārejas periodā vienmēr ir grūtāk cīnīties. Mani personīgi iepriecināja Agnesa Ter-Avetisjana, kura, spēlējot pie trešā galdiņa, krietni uzlaboja savu reitingu un tikusi pie sieviešu FIDE meistares titula. Viņa ir mūsu Latvijas šaha zvaigznīte, galvenais, lai nekļūst iedomīga un strādā. Komandu starts noteikti nav neveik­sme, jo rangā pirms turnīra viņi bija zemāk.

Perspektīva ir. Man pašai bija ļoti jocīga sajūta, jo, esot turpat olimpiādē, pirmo reizi spēļu zālē biju reti, visu enerģiju aizņēma kongresa organizācija,” teic Reizniece-Ozola, kura pati savulaik bija Latvijas komandas līdere. Viņa uzsver, ka sacensību emocionālākais brīdis bijis, kad pēc Ukrainas dāmu izlases panākuma kopvērtējumā skanējusi šīs valsts himna.

“Open” klasē negaidīti uzvarēja Uzbekistānas komanda, kas ir liela sensācija, jo komandas vecākajam dalībniekam ir 27 gadi, kamēr jaunākajam – 16. Komandas līderis bija Nodirbeks Abdusatorovs, kurš savos 17 gados tiek uzskatīts par šaha jauno superzvaigzni. Otrā palika Armēnija, trešā Indijas B izlase, aiz sevis atstājot mājinieku galveno komandu. Augstajā desmitajā vietā ierindojās Lietuva, kam bija tikai 35. labākais starta reitings.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.