Vācijā ģimenes uzņēmums sagrautas mājas pārstrādā jaunos būvmateriālos 0
Smagie pašizkrāvēji, pilni ar būvgružiem Kiršheimā, netālu no Štutgartes, Vācijā nepārtraukti šķērso būvuzņēmuma “Feess Gmbh” svarus vārtos.
Uzņēmumam ir 45 kravas automašīnas, ar kurām šurp atved visu, kas paliek pēc māju nojaukšanas.
Atsevišķās kaudzēs krājas dažādu frakciju betona un dažādu lielumu smilšu graudu un grants oļu kaudzes. Metāla armatūra atsevišķi, plastmasa atsevišķi. Pēc mājas nojaukšanas paliek pāri maza čupiņa ar izolētiem alumīnija vadiem, nepārstrādājami plastikāti. Būvuzņēmums pārstrādā pilnīgi visus būvatkritumus (izņemot plastmasas).
“Mēs esam uzticams un efektīvs ģimenes uzņēmums ar vairāk nekā 60 gadu pieredzi un zināšanām. Mūsu pamatdarbība ir zemes rakšana, māju nojaukšana un būvmateriālu otrreizējā pārstrāde,” stāsta uzņēmuma īpašnieks Valters Fess. “Esošos materiālus pēc iespējas vairāk jācenšas atgriezt atpakaļ ekonomikas ciklā. Tas ietaupa izejvielas, atkritumu poligonu platību un transporta izmaksas, un tam ir ne tikai ekoloģiska, bet arī ekonomiska jēga.”
Pēc kara uzņēmums mājas cēla, bet pēc gadiem tā īpašnieks Valters Fess atrada jaunu nišu – māju graušanu.
90% no būvmateriāliem tiek pārstrādāti, un tikai desmitā daļa tiek noglabāta atkritumu poligonos, stāsta Franks Huberts, uzņēmuma pārstrādāto produktu direktors. Ar ūdens strūklu tiek atskalota gan smilts, gan grants, līdz beidzot to pārstrādā betonā. Pēc skata tas atšķiras, jo var redzēt rupjākas un nelīdzenākas frakcijas, bet atbilst visiem stiprības standartiem.
“Ekoloģiskais betons ir par trešdaļu lētāks nekā jauns, bet stiprībā neatpaliek. Tas iespējams tāpēc, ka par māju nojaukšanu vai būvgružu savākšanu jau vienreiz samaksājis mājas īpašnieks. Par pareizi nenoglabātiem būvatkritumiem sods savukārt ir tik liels, ka izdevīgāk tos par maksu nodot pārstrādē,” atklāj Huberts.
Tomēr viņš atzīst, ka arhitektiem un projektētājiem vēl ir aizspriedumi pret pārstrādāto betonu, tāpēc uzņēmumā izveidots kompetences centrs K3, kurā veic projektētāju un būvnieku izglītošanu par pārstrādātā materiāla iespējām.
Pirmajā izmēģinājuma projektā Štutgartē “Feess” startēja kā “R-Beton” apakšuzņēmējs un no pārstrādāta betona tapusi 108 dzīvokļu māja.
Atbalsta