Sagatavo rozes pārziemošanai: steidzamie darbi rudens sākumā 0
“Rozes šogad skaisti ziedējušas. Patlaban tās sākušas atkārtoti ziedēt. Ja laiks būs labs, var cerēt uz vēl vienu ziedu vilni,” skaidro rožkope un rožu paraugdārza “Rozītes” saimniece Daila Trubiņa no Tukuma.
Viens no svarīgākajiem darbiem ir veco ziedu nolasīšana. Tas jādara visu ziedēšanas laiku – lai nobirušie ziedi nebojātu skatu un nesāktu pūt, un lai neļautu veidoties auglīšiem, kas augam atņem spēku.
* Rozēm, kurām raksturīgi koši, dekoratīvi augļi, ziedus negriež un auglīšus nerauj. Tādi, piemēram, ir daļai vienreiz ziedošajām un tā sauktajām parka šķirņu rozēm.
Vasaras beigās un rudenī daudzos dārzos saasinās viena no postīgākajām rožu ligām – lapu brūnplankumainība. Dailas paraugdārzā regulāri notiek šķirņu atlase. Uzņēmīgākās pret slimībām tiek brāķētas.
* Viena no efektīvākajām metodēm – izvēlēties pret brūnplankumainību izturīgas šķirnes. Tādas ir rozes ar spožām, biezām, skaisti spīdīgām lapām. Par šķirnes izturību var jautāt arī stādu pārdevējam.
Ja pamana brūnplankumainības bojātas lapas, tās norauj un nokritušās salasa un sadedzina. Mazdārziņos kā iedarbīga metode ieteicama smidzināšana ar Bordo šķīdumu. To dara gan rudenī, gan pavasarī.
* Rozes veselīgumu nosaka arī augšanas apstākļi un vieta. Vienas šķirnes stādu augšanas spars un slimību uzņēmība atšķiras pat dažādās dārza vietās.
Slimību profilaksei svarīgi rozes pietiekami bagātīgi barot. Pamatīgi ielabo gan dobi stādīšanai, gan dod papildmēslojumu. Taču šogad Dailas rozēm nācies samierināties tikai ar vienu papildmēslojuma devu pavasarī, jo vasarā karstā un sausā laika dēļ to nevarēja izdarīt. Pareizi būtu, ja šogad rozēm papildmēslojums tiktu dots arī jūlija beigās, augusta sākumā – kad bija beidzies viens ziedēšanas maksimums un sāka veidoties jauni ziedpumpuri, kas zied patlaban. Taču jāatceras, ka mēslot drīkst tikai labi salaistītus augus.
* Patlaban ir laiks dot rozēm rudens mēslojumu, kas sekmēs augu pārziemošanu.