Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt 0
“Ja tagad sakrauj komposta kaudzi un pievieno kādu biokompostētāju, līdz pavasarim pagūs izveidoties laba barība augiem,” mudina zaļā dzīvesveida popularizētāja Sarma Zarčinska no Ulbrokas.
Visu krauj kaudzē
Komposta kaudzē var likt visu, kas tagad, nokopjot dārzu, atrodams dārzā un siltumnīcā. Nav jābīstas pat no nezāļu sēklām – ja komposts tiek gatavots pareizi, tās karstumā iet bojā. Turklāt veltīgi cerēt, ka kāda pienene vai balanda neatlidos no kaimiņu dārza vai pašu pļavas. Turklāt mazdārziņu augsne jau ir dažādu sēklu pilna.
• Laba izmēra komposta kaudze ir ap 80 cm augsta, metru plata un divus metrus gara.
Papildina ar biokompostētāju
Kompostu kraujot, piedomā pie slāņainības – tam jābūt irdenam, nedrīkst sablīvēties. Tādēļ pamīšus liek rupjāku puķu un augu kātus ar zaļāku un jēlāku masu. Pa kārtai noderēs arī sīki zariņi. Kad krāvums gatavs, ūdenī uzduļķo biokompostētāju un aplaista kompostu. Ja rudens pieturēsies silts, komposts līdz pavasarim būs gatavs. Ja jau ir sakrauts pērnais komposts, bet to neizlieto un pārrakt nav spēka vai laika, ar stieni vismaz sadursta caurumus, kuros arī ielej kompostētāju.
• Noteikti papildus laista kompostu, uz kura aug ķirbis. Tas ar lapām nosedz kaudzi, bet sausumā saknes nespēj uzņemt nekādas barības vielas, kaut apkārt to papilnam.
Ābolus sūta trimdā
Vienīgie, kas kompostā nav īsti vēlami, ir ābolu kalni. Daži spaiņi neko ļaunu nenodarīs, bet ķerras ar bojāto ražu kompostu padarīs skābu, augiem netīkamu.
Kritušos ābolus noteikti vajag salasīt, jo kopā ar kokos palikušajiem kļūs par jauniem infekcijas izplatības avotiem nākampavasar.
Skāba augsne patiks skujkokiem. To tuvumā (ne tieši uz saknēm!) kādā ieplakā vai speciāli izraktā grāvītī var bērt ābolus. Lai slimības ierosinātāji neizplatās, brāķa ābolus apber ar kūdru vai zemes slāni. Pēc laika augu saknes atradīs ābolu kapiņus un mielosies ar tiem.
• Arī vecajiem āboliem ātrāk sadalīties palīdzēs līdzeklis Biokompostētājs.