Saeimas simtnieku neapcirps 12
1993. gadā viens Saeimas deputāts bija vidēji uz 25 006 valsts iedzīvotājiem, tagad – viens uz 19 690. Ja iedzīvotāju skaits samazinās, ja parlamenta tēriņi tikai aug – vai nevajadzētu šo tautas priekšstāvju skaitu samazināt? Pirms četriem gadiem izveidotā iniciatīva portālā “manabalss.lv” piedāvāja grozīt Satversmes 5. pantu, nosakot, ka Latvijas Republikas Saeima sastāv no 50 tautas priekšstāvjiem, nevis pašreizējiem simts. “Saeima būs darbspējīgāka ar 50 Saeimas locekļiem, kā arī tiks ietaupīta nauda, atsijājot “nelietderīgos” Saeimas locekļus. Katram deputātam ir viens vai divi palīgi, kuri smagāko darbu praktiski padara viņu vietā. Ja tiktu samazināts deputātu skaits, tad beidzot, lai pārvarētu krīzi, nevajadzētu samazināt slimnīcu skaitu vai kādam samazināt algu utt. Samazinot deputātu skaitu Saeimā, deputātiem būs lielāka atbildība tautas priekšā, kā arī vieglāk pieņemt lēmumus,” rakstīja iniciatīvas autors – kāds Oļegs Belousovs, piebilstot, ka parlaments varēšot strādāt efektīvāk, jo “50 deputātiem ir vieglāk vienoties par konkrētu rīcību, nekā simts”. Belousova ideja jau šī gada sākumā portālā “manabalss.lv” bija savākusi iesniegšanai Saeimā nepieciešamos 10 000 parakstu, un šobrīd to parakstījuši jau vairāk nekā 11 000 cilvēku, tomēr ilgāku laiku nenotika nekāda virzība. Kā pastāstīja “manabalss.lv” komunikācijas vadītāja Annija Emersone, portāla pārstāvjiem ilgi nav izdevies sazināties ar iesnieguma autoru (arī “LA” mēģināja sazināties ar O. Belousovu, bet neveiksmīgi). Tomēr nesen viņš esot atsūtījis “manabalss.lv” e-pastu, kurā atsauc savu iniciatīvu, skaidrojot, ka tā zaudējusi aktualitāti, jo bijusi domāta kā krīzes laika risinājums. “Tādēļ nolemts priekšlikumu nevirzīt tālāk,” skaidroja A. Emersone. Viņa gan arī informēja, ka šādos gadījumos iespējams arī cits risinājums – ja iniciatīvas autors nespēj vai nevēlas turpināt iesākto, kolektīvā iesnieguma virzīšanu var pārņemt kādi no parakstītājiem. Šajā gadījumā gan tā nav noticis.
Jāpārstāv plaša sabiedrības daļa
Pat ja parlamentā šāds Satversmes grozījuma priekšlikums būtu iesniegts, maz ticams, ka tas tur gūtu politisku atbalstu. Ieceri samazināt parlamentāriešu skaitu vienlīdz skeptiski vērtē gan pozīcijas, gan opozīcijas pārstāvji.
“Satversmes tēvi skaitli 100 neizvēlējās nejauši. Simt deputāti Saeimā ir optimālais parlamenta locekļu skaits, kas Latvijā nodrošina nepieciešamo sabiedrības grupu politisko pārstāvniecību parlamentā,” uzskata Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA). Viņa arī atgādināja, ka parlamenta darbības lauks ir plašs (sociālie jautājumi, veselība, izglītība, drošība, cilvēktiesības, tautsaimniecība, finanses utt.) un mazāks deputātu skaits nespētu šo tēmu loku aptvert. Līdzīgus argumentus piesauca arī citu koalīcijas frakciju pārstāvji. Jau ar pašreizējo deputātu skaitu esot grūti izveidot kvalitatīvas komisijas ar deputātiem, kuriem būtu atbilstoša izglītība un pieredze.
“Ja es vēlētos izpatikt sabiedrībai, tad piebalsotu, ka vajag samazināt ne tikai uz pusi, bet par divām trešdaļām. Taču tam nav racionālā kodola. Ikdiena ir pierādījusi, ka simt deputāti ir optimālais skaits,” teica ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.