Parlaments vakar ekonomikas ministra amatā apstiprināja Jāni Vitenbergu.
Parlaments vakar ekonomikas ministra amatā apstiprināja Jāni Vitenbergu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Saeimas sēde astoņās zālēs. Vai pirmais solis uz e-Saeimu? 0

Pēc Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) aicinājuma pirmajā daļēji attālinātajā Saeimas ārkārtas sēdē, kas ceturtdien notika astoņās zālēs, deputāti ar aplausiem pateicās Saeimas darbiniekiem, kas šo iespēju pusotras nedēļas laikā nodrošināja. Atklājot sēdi, I. Mūrniece sacīja, ka tā esot vēsturiska un tas ir pirmais solis uz e-Saeimu, kad deputāti varēs piedalīties parlamenta darbā arī, neatrodoties Saeimā, ja ārkārtējā situācijā tāda nepieciešamība būtu. “No visiem tiek gaidīta disciplinētība, organizētība un liela atbildība,” teica Saeimas priekšsēdētāja.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Saeimā ceturtdien notika vairākas ārkārtas sēdes, no kurām pirmajā ekonomikas ministra amatā apstiprināja Jāni Vitenbergu (“KPV LV”).

I. Mūrniece arī informēja deputātus un sēdes tiešraides vērotājus, kā šis darbs ir organizēts. Katrā telpā bija administrācijas tehniskais darbinieks un frakciju deleģētie balsu skaitītāji, kuri saskaitīja balsis pēc tam, kad deputāti bija skaļi informējuši par savu izvēli balsojumā. Speciālās veidlapās deputātiem ar parakstiem bija jāapliecina klātbūtne sēdē. Pieteikties debatēs varēja, izpildot veidlapu “lūdzu vārdu”, to nododot tehniskajam darbiniekam. Deputāti uzstājās no savas vietas, nevis tribīnē, kā tas agrāk notika lielajā zālē.

CITI ŠOBRĪD LASA
I. Mūrniece arī lūdza parlamentāriešus runas beigās pateikt “paldies”, tā apstiprinot, ka uzstāšanās ir pabeigta.

Saeimas priekšsēdētāja sēdi vadīja no savas vietas. Lielajā sēžu zālē vēl bija Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcija, kā arī neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems, kurš nevēlējās atstāt savu vietu zālē un doties uz telpu, kurā bija pie frakcijām nepiederošie deputāti. Pret JKP palikšanu sēžu zālē, kas neesot saprotama, iebilda Zaļo un zemnieku savienības viens no līderiem Armands Krauze, kurš “LA” norādīja, ka opozīcijai nebija iespējas piedalīties diskusijās par parlamenta darba organizēšanu šajā laikā.

Savukārt JKP frakcijas vadītāja vietnieks Krišjānis Feldmans “Latvijas Avīzei” apgalvoja, ka tas ir saistīts ar izmaiņām frakcijas deputātu sastāvā.

Pēc bijušās frakcijas priekšsēdētājas un arī bijušās Juridiskās komisijas vadītājas Jutas Strīķes aiziešanas mūžībā deputātes mandāts tika apstiprināts Evai Mārtužai, kurai, stājoties amatā, vajadzēja Saeimas tribīnē nodot svinīgo solījumu. JKP frakciju turpmāk vadīs Juris Jurašs, kurš ir atteicies no Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāra amata.

2020.gada 2.aprīlis. Darbs Saeimas sēdē

Ceturtdien Saeima nobalsoja arī par J. Juraša ievēlēšanu Juridiskajā komisijā, kura savukārt drīz pēc tam izraudzījās J. Jurašu par komisijas priekšsēdētāju. Pret to iebilda neatkarīgie deputāti Didzis Šmits un Aldis Gobzems, pēc kuru domām, šajā komisijā, kuras pieņemtie lēmumi ietekmē tiesu varu, nevar strādāt deputāts, pret kuru ir ierosināta krimināllieta par valsts noslēpuma izpaušanu.

D. Šmits sēdē sacīja, ka tas, iespējams, ir darījums starp JKP un “KPV LV”, kurai svarīgi bija saņemt JKP atbalstu J. Vitenberga apstiprināšanai par ekonomikas ministru.

K. Feldmans pēc sēdes apgalvoja, ka šie abi jautājumi nav nekādā veidā saistīti. Satversmes tiesa ir lēmusi, ka kriminālvajāšanai izdotie deputāti var piedalīties Saeimas darbā. Līdz Satversmes tiesas spriedumam šādos gadījumos deputāti nevarēja iesaistīties Saeimas un arī komisiju sēžu darbā, bet mandātu saglabāja.

Saeimas sēdes tika organizētas vairākās zālēs, kur pieejama konferenču organizēšanai nepieciešamā tehnika. ZZS frakcija, piemēram, bija parlamenta Viesu zālē, “Attīstībai/Par” – Sarkanajā zālē, bet “KPV LV” varēja strādāt savas frakcijas telpās, kas ir pietiekami plašas. Saeimas ēkā varēja uzturēties tikai deputāti un parlamenta darbinieki, bet citas personas – arī žurnālisti – tajā netika ielaisti. Pagaidu formātā organizētā Saeimas sēde bija vērojama tiešraidē.

Lai nodrošinātu Saeimas darbu pilnībā attālināti, kad deputāti tajā piedalās, neatrodoties Saeimā, tiek meklēti tehniskie risinājumi, lai deputāti varētu reģistrēt klātbūtni, pieteikties debatēs un balsot attālināti. Tāpēc ir uzrunāti vairāki vadošie informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumi, no kuriem saņemti vairāk nekā desmit piedāvājumi par šādas platformas izstrādi, informē Saeimas Preses dienests.

Arī komisiju darbiniekiem nācies īsā laikā apgūt jaunas iemaņas, kas nepieciešamas videokonferenču formātā notiekošo komisijas sēžu sagatavošanai, jo arī tās tagad notiek attālināti un var vērot tiešraidē.

Saeimā tiekot ņemti vērā valstī noteiktie ierobežojumi un epidemiologu ieteikumi. Tas nozīmē, ka visiem tiek lūgts ievērot divu metru distanci, kas bija vērojams arī deputātu izvietojumā sēžu zālēs. Tajās arī esot pieejami dez­infekcijas līdzekļi, salvetes un cimdi. Tiešraidē varēja vērot, ka vairāki deputāti, piemēram, Rihards Kols (NA), Viktors Valainis (ZZS), Daniels Pavļuts (“AP”), uz sēdi ieradās ar sejas masku.

Pirmo reizi vēsturē Saeimas sēde notiek attālinātā režīmā. 2020. gada 2. aprīlis
Saeimas deputāti ierodas uz sēdi, kas pirmo reizi notiek attālinātā veidā. 2020. gada 2. aprīlī
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.