Saeimas priekšsēdētājs Smiltēns: Pašreizējā valdība ir saņēmusi “svaigu mandātu strādāt” 35
Pagājušajā nedēļā Saeimā notikušajā balsojumā, kurā tika noraidīta opozīcijas prasītā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) demisija, pašreizējā valdība ir saņēmusi “svaigu mandātu strādāt”, šādu vērtējumu aģentūrai LETA pauda viens no koalīciju veidojošā “Apvienotā saraksta” (AS) līderiem, Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.
Politiķis atzina, ka pilnīgi piekrīt, ka ir jārisina gan Kariņa izvirzītie pieci, gan arī citu partneru pieteiktie jautājumi, tāpēc vispirms esot nepieciešamas trīspusējās sarunas, lai “līdz galam vienotos”, kādā veidā reformas ir veicamas un kurš to darīs.
Starp partijām lielā mērā esot vienošanās, kas ir jādara, bet līdz galam neesot saprotams, kā šie darbi tiks paveikti, lai reformu ieviešana būtu labi izsvērta un nebūtu sasteigta, klāstīja Smiltēns.
Politiķa skatījumā, vispirms ir jābūt kopīgai izpratnei jeb konsensam starp trīs esošajiem koalīcijas spēkiem, lai pēc tam varētu kopīgi spriest par nepieciešamību iesaistīt opozīcijas partijas reformu atbalstīšanai.
Savukārt jautājums par valdību, Smiltēna ieskatā, jau ir izlemts, jo Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un “Progresīvie” neizrādot vēlmi strādāt kopā ar AS un Nacionālo apvienību (NA).
AS pašlaik ignorē piecu partiju sarunas par darāmajiem darbiem, jo, kā izteicās Saeimas priekšsēdētājs, AS neesot pamata valdības līmenī iet uz sarunām ar ZZS un “Progresīvajiem”, ņemot vērā šo spēku dalību situācijas destabilizēšanā ar balsojumu pret premjeru Kariņu.
Smiltēns arī neredz, ka “Progresīvie” un ZZS gribētu strādāt kopā ar AS un NA – politiķis publiskajā telpā esot manījis mēģinājumus diskreditēt divus no trim koalīcijas partneriem, izplatot sazvērestības, baumas un, iespējams, melus.
Kā ziņots, pašlaik valdošajā koalīcijā strādā “Jaunā vienotība”, NA un AS, taču pēc Valsts prezidenta vēlēšanām, kurās koalīcijas partijas nespēja vienoties par atbalstu vienam kandidātam, Kariņš ir sācis sarunas par iespējamu koalīcijas paplašināšanu ar ZZS un “Progresīvajiem”, kam NA un AS iebilst.
Kariņš jau iepriekš izteicies, ka vēlas koalīcijas paplašināšanu, lai panāktu raitāku darbu skolu tīkla sakārtošanā, veselības aprūpes situācijas uzlabošanā, darbaspēka jautājumos, valsts kapitālsabiedrību virzīšanā uz biržu un sociālajos jautājumos, proti, nepieciešama Stambulas konvencijas ratifikācija “kā simbolisks, bet dziļi nozīmīgs Saeimas žests” un Satversmes tiesas lēmuma izpilde, kas saistās ar kopdzīves regulējumu.