Saeimas opozīcija slavē Šadurski 0
Opozīcijas deputāti šodien izteikuši uzslavas bijušajam izglītības ministram Kārlim Šadurskim (JV), atgādinot viņa darbības stilu, risinot jautājumu par skolēnu brīvpusdienām.
Debates par 1.- 4.klašu skolēnu brīvpusdienu finansējuma avotu Saeimas ārkārtas sēdē ilga vairāk nekā trīs stundas, lai gan norma par pienākumu pašvaldībām piedalīties skolēnu brīvpusdienu finansēšanā pēc būtības ietverta Izglītības likumā, kura izskatīšana Saeimas plenārsēdē vēl tikai gaidāma.
Jautājums par izglītojamo brīvpusdienu finansēšanas funkciju nodošanu pašvaldībām nav jauns.
Toreiz ministrs piedāvāja uz pašvaldību pleciem brīvpusdienu finansēšanu pārlikt pilnībā, tomēr vienlaikus viņš rosināja valsts pārziņā no pašvaldībām pārņemt bērnudārzu pedagogu algu finansēšanu, ko patlaban nodrošina vietvaras.
Šadurskis iepriekš uzsvēra, ka brīvpusdienu nodrošināšana nav Izglītības un zinātnes ministrijai raksturīga funkcija, taču algu maksāšana pedagogiem – ir.
Opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS) šodien Saeimas sēdē vairākkārt piesauca Šadurska vārdu, uzsverot, ka viņa pieeja minētā jautājuma risināšanai esot bijusi ievērojami labāka.
[..] Kas tad ir mainījies pa šo laiku? Jaunajā valdībā šī politika ļoti krasi mainījās. Piezvaniet varbūt Šadurskim, pajautājiet, ko viņš saka par to,” teica Valainis.
Politiķis pauda bažas, ka varētu tikt sagaidīta situācija, ka koalīcijas deputāti turpinās iesniegt priekšlikumus, kas pasliktina pašvaldību stāvokli. “Kas mūs sagaida pēc gada? Kādas būs jaunās iniciatīvas, par kurām runāsim? Visticamāk, ka, ko tur dalīties, visas pusdienu finansēšana jānoveļ uz pašvaldībām, neko nedodot pretim,” prognozēja Valainis.
Kā ziņots, rosinājums pašvaldībām par pienākumu noteikt jaunāko klašu skolēnu brīvpusdienu finansēšanu šodien Saeimā izraisījis ilgas un asas debates.
Minētais regulējums ietverts piedāvātajos Izglītības likuma grozījumos. Sākotnēji šādi grozījumi tikuši paredzēti arī Bērnu tiesību aizsardzības likumā, taču ar laiku nolemts, ka tas būtu nosakāms tikai Izglītības likumā, jo pusdienas skolās attiecas tikai uz izglītojamajiem, nevis visiem Latvijas bērniem.
Līdz ar to paredzams, ka līdzīgas debates varētu notikt arī vēlāk – brīdī, kad deputāti ķersies pie Izglītības likuma grozījumu vērtēšanas.