Saeimas komisija pēc būtības neskata Kasparova lūgumu piešķirt pilsonību 3
Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija trešdien pēc būtības vēl neizskatīja Krievijas šaha čempiona un opozicionāra Garija Kasparova lūgumu piešķirt viņam Latvijas pilsonību par īpašiem nopelniem valsts labā, pēc sēdes žurnālistiem sacīja komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (Nacionālā apvienība).
Komisija nolēma, ka atbildēs Kasparovam, ka šāds iesniegums ir jāadresē Saeimai un ir nepieciešams pievienot arī dzīves gājuma aprakstu.
Komisija vienlaikus ir informēta, ka Kasparova pārstāvji mēģina panākt, ka desmit deputāti iesniedz lūgumu Saeimai, kas ir vēl viens no veidiem panākt šī jautājuma tālāku virzību.
“Mums jau ir bijušas sarunas ar lūguma iesniedzējiem. Viņi jau mūsu atbildi zina. Pēc būtības lūgumu šodien nevarējām izskatīt, jo mums tam nebija nekāda pamata,” teica Latkovskis.
Kasparova vēstule tika skatīta slēgtā komisijas sēdē un tā tika vērtēta milzīgās intereses un ažiotāžas dēļ, ko Kasparova lūgums pēc Latvijas pilsonības radījis sabiedrībā.
Komisijā deputāti diskutējuši arī par to, ka šāda veida lūgums par pilsonības piešķiršanu par īpašiem nopelniem Saeimā nav bijis ilgus gadus. “Mēs diskutējām par to, ka šis ir pirmais gadījums pēc daudziem, daudziem gadiem, tādēļ bija nepieciešams izrunāt, kāda procedūra būs tālāk,” sacīja komisijas priekšsēdētājs.
Patlaban iesniegums uzskatāms par privātpersonas iesniegumu, jo Kasparovs ir vērsies pie konkrētiem Saeimas frakciju pārstāvjiem.
Uz jautājumu, vai Latkovskis ir gatavs ar savu parakstu apliecināt atbalstu pilsonības piešķiršanai Kasparovam, komisijas vadītājs norādīja, ka viņu neviens nav aicinājis to darīt. “Un es neraušos parakstīties. No šādas situācijas komisijas vadītājam vajadzētu izvairīties,” viņš uzskata.
Tikmēr Kasparova pārstāve Jeļena Avotiņa-Jekateriničeva sacīja, ka Krievijas šaha čempiona un opozicionāra Kasparova pārstāvji cer savākt desmit deputātu parakstus nedēļas laikā, lai virzītu tālāk Kasparova lūgumu piešķirt Latvijas pilsonību par īpašiem nopelniem. Vairāki paraksti jau ir, bet Avotiņa-Jekateriničeva neatklāja, kuru deputātu atbalsts jau iegūts.
Viņa izteica cerību, ka Kasparova pilsonības lūgums tiks izskatīts jau šogad vai nākamā gada sākuma mēnešos, bet atteicās prognozēt, cik lielas iespējas ir iegūt Saeimas vairākuma atbalstu.
Pastāv divas iespējas, kā šo jautājumu virzīt: pieci deputāti var iesniegt likumprojektu par pilsonības piešķiršanu Kasparovam, savukārt desmit deputātu atbalsts nepieciešams lēmumprojektam. Likumprojekta un lēmumprojekta izskatīšanas kārtība atšķiras.
Avotiņa-Jekateriničeva pauda neizpratni, kāpēc trešdien Kasparova vēstuli, kas nosūtīta konkrētiem deputātiem, skatīja Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija. Komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (NA) sacīja, ka vēstule skatīta milzīgās intereses un ažiotāžas dēļ.
Kasparovs ir nosūtījis vēstuli, kas nonākusi arī atklātībā, Solvitai Āboltiņai un Dzintaram Zaķim no “Vienotības”, Gaidim Bērziņam, Raivim Dzintaram un Eināram Cilinskim no Nacionālās apvienības, Edmundam Demiteram no Reformu partijas, Uldim Augulim, Augustam Brigmanim un Danai Reizniecei-Ozolai no Zaļo un zemnieku savienības, kā arī pie frakcijām nepiederošajam deputātam Klāvam Olšteinam.