Saeimas komisija atbalsta izmaiņas LTV un Latvijas Radio pārvaldībā 0
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstīja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likumu.
Paredzēts, ka Saeima to skatīs 5.marta sēdē.
Grozījumi paredz, ka jaunajā Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (SEPLP) darbosies trīs locekļi.
SEPLP locekļus pa vienam izvirzītu Valsts prezidents, Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padome, kā arī Saeima.
SEPLP būs neatkarīga institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāvēs sabiedriskās intereses sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā.
Likumā arī būs definēts sabiedriskais pasūtījums un noteikta tā īstenošanas kārtība, kā arī būs noteiktas vairākas citas sabiedriskos elektroniskos plašsaziņas līdzekļus regulējošas lietas.
Likuma mērķis ir nodrošināt sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu efektīvu un atklātu pārvaldību, neatkarību un atbildīgumu sabiedrības priekšā, kā arī veicināt to kvalitatīvu darbu.
Saistībā ar sabiedriskā medija iziešanu no reklāmas tirgus likumā noteikti izņēmumi. Tie tiks attiecināti uz VAS “Latvijas Loto” organizēto izložu rezultātiem un informāciju par izložu laimestu uzkrājumiem, ko varēs publiskot. Tāpat tiks noteikts, ka varēs tikt norādīta informācija par sponsorēšanu.
Attiecīgajos gadījumos būs paredzēta iespēja norādīt raidījuma sākumā, kā arī vidū vai beigās sponsora nosaukumu, logotipu, preču zīmi vai atsauci uz sponsora preci vai pakalpojumu.
Tas attieksies uz Eiropas Raidorganizāciju apvienības starptautisko pasākumu translācijām, Ministru kabineta apstiprinātajiem Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgiem notikumiem un sponsorēšanu ar SEPLP atļauju attiecībā uz publisku vai privātu personu līdzfinansētiem kultūras, sporta, izglītojošiem un sociāliem projektiem.
Tāpat būs atļauta reklāmas klipu izvietošanu tajos gadījumos, kad prasība pārraidīt reklāmas klipu būs licences līguma neatņemama sastāvdaļa, lai varētu iegūt Eiropas Raidorganizāciju apvienības vai valdības apstiprināto pasākumu pārraidīšanas tiesības.
Varēs tikt pārraidīta abu sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa pašreklāma, sociāli nozīmīgi paziņojumu, sabiedriskas nozīmes sludinājumi un aicinājumi uz labdarību bez maksas izplatīšanu. Tāpat arī varēs pārraidīt informatīvos paziņojumus par kultūras pasākumiem ar SEPLP atļauju – šī informācija gan nedrīkstēs ietvert informācijas par biļešu cenām, iegādes vietām, veidiem un līdzīgu komerciāla rakstura informāciju.
Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi atbilstoši likumam joprojām nodrošinās bezmaksas raidlaiku priekšvēlēšanu aģitācijai, kā arī paziņojumus (sludinājumus) par tikšanos ar vēlētājiem.
Normatīvais akts paredz izveidot Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombudu, ko uz pieciem gadiem ievēlēs SEPLP, ombuda kandidatūras iepriekš saskaņojot ar sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valžu ieceltu Ētikas padomi. Apvienoto ētikas padomi izveidos paši sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi.
Noteikts arī, ka līdz 2020.gada 30.septembrim SEPLP iesniedz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai koncepciju par apvienota sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa izveidošanu un darbību.
Likumā tiks ierakstīts, ka sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir kapitālsabiedrības, kurās visas kapitāla daļas pieder valstij. SEPLP būs šo kapitāldaļu turētāja.
Tāpat tiks noteikts, ka sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa galvenais redaktors atbildēs par sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa redakcionālās politikas veidošanu un īstenošanu.