Saeima nolemj Āfrikas cūku mēra ārkārtas zonā iekļaut vēl 17 novadus 0
Saeima šodien atbalstīja valdības lēmumu paplašināt Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ārkārtas teritorijas zonu, kā arī līdz 2015.gada 1.janvārim pagarināt ārkārtējo situāciju. Līdz šim bija noteikts, ka ārkārtas situācija šajās teritorijās būs spēkā līdz 1.oktobrim.
Valdība šādu lēmumu pieņēma, ņemot vērā to, ka Latvijā joprojām tiek konstatēti jauni ĀCM inficēšanās gadījumi gan mežacūku populācijā, gan piemājas saimniecībās.
Līdz ar to tiek paplašināta līdzšinējā ārkārtas situācijas zona, tajā iekļaujot vēl 17 novadus – Aizkraukles, Ikšķiles, Inčukalna, Ķeguma, Krimuldas, Lielvārdes, Līgatnes, Limbažu, Mālpils, Neretas, Pārgaujas, Ropažu, Salacgrīvas, Sējas, Siguldas, Skrīveru un Vecumnieku novadu, kā arī visu Ogres un Jaunjelgavas novadu.
“Ņemot vērā nepieciešamību Pārtikas un veterinārajam dienestam turpināt ĀCM apkarošanas un turpmākas izplatīšanās ierobežošanas pasākumu veikšanu, iesaistot valsts iestādes – Valsts policiju, Valsts meža dienestu, Lauku atbalsta dienestu, Valsts vides dienestu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts robežsardzi un to teritoriju pašvaldības, kurās konstatēti cūku saslimšanas gadījumi ar ĀCM un noteikti ierobežojumi – nepieciešams pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju līdz 2015.gada 1.janvārim,” teikts lēmumprojekta anotācijā.
Kā ziņots, 13.augustā Saeimā apstiprinātie Ministru kabineta grozītie noteikumi “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” nosaka ĀCM ārkārtējās situācijas teritorijas noteikšanu 21 novadā – Vārkavas, Līvānu, Viļānu, Cēsu, Amatas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Gulbenes, Cesvaines, Ērgļu, Madonas, Lubānas, Kokneses, Pļaviņu, Krustpils, Varakļānu, Salas, Viesītes, Jēkabpils, Aknīstes un Ilūkstes novadā.
Tāpat ārkārtas zona tika noteikta piecu novadu atsevišķos pagastos – Ogres novada Ķeipenes, Taurupes, Mazozolu, Madlienas, Meņģeles un Krapes pagastā; Jaunjelgavas novada Seces, Staburaga un Sunākstes pagastā; Daugavpils, Preiļu un Riebiņu novadā un četrās pilsētās – Jēkabpilī, Daugavpilī, Valmierā un Rēzeknē.
Par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā, kā jau iepriekš noteikts, atbildīgs PVD, kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus. PVD arī jāsniedz informācija iedzīvotājiem un pašvaldības iestādēm par paredzētajiem ierobežojumiem un veicamajiem Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumiem noteiktās teritorijās.
Kā ziņots, ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Vīruss nav bīstams cilvēkiem.