Saeima neatbalsta Spolīša priekšlikumu ieviest jaunu civiltiesisko institūtu – partnerību 1
Saeima šodien nemainīja parlamenta Juridiskās komisijas iepriekš pieņemto lēmumu noraidīt deputāta Veiko Spolīša priekšlikumu, kas paredzēja ieviest jaunu civiltiesisko institūtu – partnerību.
Balsojums par attiecīgo priekšlikumu netika prasīts un deputātiem nebija iebildum pret atbildīgās komisijas pieņemto lēmumu. Attiecīgais priekšlikums bija iesniegts grozījumiem Civillikumā. Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma šos grozījumus, kuru priekšlikumu tabulā Spolīša ierosinājums ir atzīmēts kā noraidīts.
Juridiskā komisija iepriekš šo ideju noraidīja, pamatojot, ka priekšlikums ir juridiski nekvalitatīvi izstrādāts.
Uz nekvalitatīvi sagatavoto priekšlikumu komisijas sēdē norādīja Tieslietu ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji, kā arī vairāki deputāti. Arī Spolītis atzina, ka viņa priekšlikums nav iesniegts atbilstoši, jo politiķis bija nokavējis iespēju iesniegt priekšlikumus uz pirmo un otro lasījumu.
Viens no iebildumiem saistībā ar nekvalitatīvu juridisko risinājumu bija par to, ka priekšlikums tika iesniegts izskatīšanai trešajā, galīgajā, lasījumā ar likumprojektu, kurā tiek skatīts cits jautājums – apbūves tiesības.
TM parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (VL-TB/LNNK) norādīja, ka šāda priekšlikuma atbalstīšana radītu ļoti lielus riskus, ka pieņemtais likums tiktu apstrīdēts Satversmes tiesā kā neatbilstošs Satversmes 110.pantam, kas nosaka, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti. Savukārt Spolītis skaidroja, ka viņa priekšlikums neattiecas uz laulību, bet gan dažādiem sabiedrībā pastāvošiem ģimenes modeļiem.
Spolītis uzskata, ka noraidītais priekšlikums ir labs pamats, lai turpinātu diskusiju par partnerattiecību institūta ieviešanu. Politiķis ņems vērā Juridiskās komisijas sēdē izteiktos iebildumus un “virzīsies tālāk”.
Deputāta priekšlikums paredzēja, ka partnerība tiesību un pienākumu ziņā būtu pielīdzināma Civillikumā minētajai tiesību institūcijai jeb laulībai.
Piedāvātās izmaiņas paredzēja atjaunot Civillikumā pantu, kurā noteikts, ka jebkuras divas fiziskas personas var nodibināt partnerību, kurai ir tādas pašas funkcijas kā laulībai, izņemot to, ka tajā var stāties tikai no 18 gadu vecuma, neparedzot 16 gadu izņēmumu, aģentūru LETA iepriekš informēja politiķis.
Partnerību nevarētu noslēgt Romas katoļu baznīcas, Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas, kā arī citu tradicionālo konfesiju un mozusticīgo jeb jūdaistu dievnamos un lūgšanu namos.
Līdz ar to priekšlikums neskartu Satversmē paredzēto reliģiski civiltiesisko institūciju “laulība”, kas ir savienība starp vīrieti un sievieti, kā arī svēto sakramentu atsevišķās tradicionālajās kristīgajās konfesijās, norādīja politiķis.