Saeima ļauj “TV3” un LNT prasīt samaksu par sava satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos 0
Saeimas deputāti šodien trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), kuri atcels obligātas retranslācijas principu un ļaus “TV3” un LNT no 2013.gada 1.janvāra prasīt samaksu par sava satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos.
Grozījumi paredz, ka obligāta retranslācija kabeļtelevīzijas tīklos, neprasot maksu no skatītāja, attiecināma tikai uz sabiedrisko televīziju jeb Latvijas Televīzijas (LTV) abām programmām, LTV1 un LTV7. Patlaban EPLL paredz, ka arī nacionālie komerckanāli kabeļtelevīzijas tīklos un virszemes apraidē galalietotājiem ir bez maksas, kas nozīmē, ka gan sabiedriskā televīzija, gan nacionālās komerctelevīzijas maksā par satura izplatīšanu.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija 19.jūnijā noraidīja trīs Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu priekšlikumu atlikt obligātās retranslācijas principa jeb “must carry” atcelšanu līdz 2014.gadam.
Pret šodien parlamentā pieņemtajiem grozījumiem iepriekš iestājās kabeļtelevīziju pārstāve Latvijas Elektroniskokomunikāciju asociācija (LEKA). LEKA pavasarī nāca klajā ar “Latvijas Faktu” veiktu pētījumu, saskaņā ar kuru divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju neesot gatavi maksāt par “TV3” un LNT, ja šie telekanāli sāktu prasīt naudu par savu saturu. LEKA valdes priekšsēdētājs Ilmārs Muuls tolaik brīdināja, ka maksas ieviešana par “TV3” un LNT satura retranslēšanu varētu sadārdzināt katru maksas programmu paku, kur šie kanāli iekļauti, par līdz pat četriem latiem mēnesī.
Savukārt zviedru mediju koncerna “Modern Times Group” (MTG) vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Ozoliņš iepriekš aģentūrai LETA pauda nostāju, ka plānotie grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā aizstāvēs nacionālās informatīvās telpas intereses.
Ozoliņš uzskata, ka grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā dos vairākus ieguvumus. Pirmkārt, tie ļaušot vismaz daļēji novērst diskriminējošo un nevienlīdzīgo stāvokli, kurā atrodoties nacionālie televīzijas komerckanāli salīdzinājumā ar ārvalstu komerctelevīziju kanāliem. Pašlaik likums neatļauj telekompānijām LNT un “TV3” saņemt maksu no kabeļoperatoriem, vienlaikus reklāmas nozares krīzes dēļ, kā arī digitalizācijas rezultātā šiem kanāliem ieņēmumi no reklāmas esot dramatiski samazinājušies. Savukārt ārvalstu komerctelevīziju ienākumus nodrošina gan ieņēmumi no reklāmas tirgus, gan kabeļoperatoru samaksas.
“Otrkārt, jauni ieņēmumu avoti nacionālajiem televīzijas komerckanāliem ļaus ieguldīt lielākus naudas līdzekļus oriģinālu raidījumu veidošanai latviešu valodā, pakāpeniski aizstājot Krievijas vai Latīņamerikas seriālu retranslēšanu, tādējādi nostiprinot nacionālo mediju telpu un uzlabojot tās kvalitāti,” uzskata Ozoliņš.
EPLL grozījumi kalpo tikai MTG interesēm, atklātā vēstulē rakstīja LTV valdes loceklis un vadītājs Edgars Kots. Vēstulē, kas publicēta LTV mājaslapā, Kots norādīja, ka EPLL grozījumi atcels obligātas retranslācijas principu un ļaus “TV3” un LNT, kas abi kopš pagājušās nedēļas pieder MTG, no 2013.gada 1.janvāra prasīt samaksu par sava satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos.
“Ko tas nozīmē praktiski? To, ka likuma grozījumi nepārprotami tiek virzīti viena, konkrēta komersanta – MTG grupas – interesēs. Šo likuma grozījumu vienīgā jēga un sūtība ir risināt viena privāta komersanta finansiālās un biznesa problēmas uz Latvijas iedzīvotāju rēķina,” iepriekš vēstulē deklarēja Kots.
LTV vadītājs secināja, ka likumdevēju darbība, viņaprāt, MTG interesēs, nebeigsies ar EPLL grozījumu pieņemšanu Saeimā, jo tiek prasīti soļi, kas vēl vairāk vājinās LTV kā sabiedriska medija statusu un konkurētspēju.