Šadurskis par tikumību skolās: viduslaiku, Kremļa ideoloģijas vai cenzūras nebūs 7
Viduslaiku, Kremļa ideoloģijas taustekļu un cenzūras skolās nebūs, piektdien pēc audzināšanas vadlīnijām, kas ietver arī iepriekš plaši diskutēto tikumības jēdziena definēšanu, komentējis izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.
Pēc viņa vārdiem, pedagogi varot justies droši. Audzināšanas vadlīnijas pedagogiem neesot jāuztver kā līdzšinējā darba nenovērtēšana vai kompetences un līdzšinējā darba apšaubīšana.
“Es augstu vērtēju pedagogu darbu un profesionalitāti, prasmes un spējas dot mūsu bērniem vērtīborientējošu izglītību, mudināt domāt un analizēt, izprast lietu kopsakarības un pasaules dažādību,” par Šadurska teikto vēsta padomnieks Mārtiņš Landgrāts.
Ministrs pauž cerību, ka pieņemtie noteikumi pedagogiem ļaus vieglāk orientēties gan mācību satura, gan metožu izmantošanā. Mūsdienu sarežģītajos ģeopolitiskajos apstākļos jaunais tiesiskais regulējums skaidri definējot arī lietu un vērtību kopumu, kas ir saistīts ar valstiskumu, piederību un attieksmes veidošanu pret valsti jau no mazotnes.
Ministrs gan nav pārliecināts, ka īsā laikā izdosies atbrīvoties no iedēstītā stereotipiskā apzīmējuma „tikumības grozījumi”, jo šāds apzīmējums diskreditē un līdz minimumam sašaurina pieņemto noteikumu jēgu un būtību.
„Atzinīgi var vērtēt to, ka ir izdevies bez plašiem un bezjēdzīgiem strīdiem izstrādāt jēgpilnas un Latvijas valstij vajadzīgas vērtību sistēmas vadlīnijas, kas atbilst 21. gadsimta Rietumu demokrātijas sabiedrības izpratnei par vērtībām,”.
Tā dēvētās tikumiskās audzināšanas vadlīnijas ietver 12 izkopjamus un praktizējamus tikumus, liecina izskatīšanai valdībā paredzētās Izglītojamo audzināšanas vadlīnijas un informācijas, mācību līdzekļu, materiālu un mācību un audzināšanas metožu izvērtēšanas kārtība.
Izkopjamie un praktizējamie tikumi ir: atbildība, centība, drosme, godīgums, gudrība, laipnība, līdzcietība, mērenība, savaldība, solidaritāte, taisnīgums un tolerance.
Pieņemtie noteikumi arī nosaka, ka izglītības iestādei būs jāorganizē svinīgus pasākumus, sagaidot valsts svētkus – Darba svētkus, Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas dienu 1.maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu 4.maijā un Latvijas Republikas proklamēšanas dienu 18.novembrī.
Izglītības iestādē redzamā vietā, nodrošinot cieņpilnu attieksmi, būs jānovieto valsts karogu un lielo valsts ģerboni, kā arī valsts himnas tekstu.