Šadurskis: jāvērtē mikrouzņēmumu darbinieku sociālā nodrošināšana 0
Mikrouzņēmuma nodokļa likmes atgriešanu 9% apmērā jāvērtē kopā ar sociālās apdrošināšanas iemaksu jautājumu, teica Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis.
Viņš norādīja, ka komisija trešdien sēdē gatavoja grozījumus Mikrouzņēmuma nodokļa likumā, kas paredz likmi atgriezt 9% apmērā, apstiprināšanai pirmajā lasījumā, taču darbu deputāti nepabeidza, jo nepieciešams atzinums no Labklājības ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības.
Komisijas vadītājs uzsvēra, ka mikrouzņēmuma nodokļa likmes atgriešanu 9% apmērā nevar skatīt atrauti no sociālās apdrošināšanas iemaksu jautājumu, lai nodokļa likmes samazināšana neradītu kaitējumu, piemēram, pensiju sistēmai Latvijā.
Šadurskis minēja, ka aicinājis Labklājības ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību atzinumu sniegt pēc iespējas ātrāk – kad tas būs saņemts, komisija atgriezīs pie attiecīgā jautājuma skatīšanas.
Saeimas Preses dienestā pavēstīja, ka patlaban iemaksas no mikrouzņēmumu nodokļa valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu kontā nenodrošina pat to, lai darbinieks varētu, piemēram, pretendēt uz minimālo vecuma pensiju vai pabalstu bezdarba gadījumā, kas nākotnē varētu radīt lielu slogu sociālajam budžetam, pamatbudžetam, kā arī ietekmēt pašvaldību budžetus.
Jau rakstīts, ka Ekonomikas ministrija izstrādājusi grozījumus Mikrouzņēmuma nodokļa likumā, lai saglabātu uzņēmējdarbības sācējiem un mikrouzņēmumiem draudzīgu nodokļu politiku, vienlaikus mazinot ēnu ekonomikas īpatsvara palielināšanās risku un atceltu Saeimas 2013.gada 6.novembrī pieņemtos grozījumus likumā, kas paredz pakāpeniski palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi līdz 15%. Mikrouzņēmuma nodokļa likmi paredzēts piemērot privātpersonām 9% apmērā trīs gadus.
Pret grozījumiem likumā iebilst Finanšu ministrija.
Tāpat vēstīts, ka pagājušā gada novembrī par spīti iebildumiem no uzņēmēju organizācijām Saeima grozīja Mikrouzņēmuma nodokļa likumu, paredzot attiecīgā nodokļa likmes celšanu no 9% līdz 11% 2015.gadā, līdz 13% 2016.gadā un līdz 15% 2017.gadā.