“Šādās situācijās ar vienu ārstu ir par maz!” Kā Latvijā atpazīst retās slimības? 0
Lai arī Latvija nav liela valsts, arī pie mums ir sastopamas saslimšanas ar retām slimībām. Par to, kāds ir process reto slimību diagnostikai un kur pacientiem vērsties, ja ir šāda veida saslimšana, TV24 raidījumā “Ārsts atbild” stāsta Ainārs Rudzītis, RSU profesors, Skrides Sirds klīnikas galvenais ārsts.
“Valstī ir tāda sistēma – reto slimību centrs, kam galvenais centrs ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, kur strādā ārsti – internisti, arī ģenētiķi, bērnu gan kardiologi, gan citu specialitāšu ārsti,” skaidro Rudzītis. Šim centram ir arī filiāles (reto slimību kabineti) Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā un arī Stradiņa slimnīcā.
Ja ir aizdomas par saslimšanu ar retu slimību, pacientus parasti sūta uz kādu no filiālēm, lai ārsti sīkāk varētu izvērtēt situāciju. “Ne jau vienmēr tā diagnoze ir skaidra. Ir skaidrs, ka ir kaut kas neparasts, un tad mūsu kolēģi – ģimenes ārsti, citu specialitāšu ārsti – var nosūtīt uz Reto slimību kabinetu, un tur tālāk jau šo slimību atšifrē,” stāsta profesors. Šādās situācijās ar vienu ārstu ir par maz – tad kopā sanāk vairāki ārsti, lai spriestu un domātu, ko darīt tālāk.
Arī jaundzimušo skrīnings palīdz atklāt retas vielmaiņas slimības. No pagājušā gada oktobra jaundzimušo skrīnings paplašināts vēl 15 retu vielmaiņas slimību agrīnai atklāšanai, no kurām 14 ir ģenētiski pārmantotas, bet viena ir mātes un bērna B12 vitamīna trūkums. Līdz ar šo soli patlaban valstī tiek nodrošināta kopējā diagnostika 23 vielmaiņas slimību noteikšanai, tādējādi būtiski uzlabojot reto slimību agrīnas atklāšanas iespējas. Visas skrīningā iekļaujamās slimības ir nopietnas, un agrīni uzsākta ārstēšana ievērojami uzlabo pacienta prognozi.