“Sadales tīkls” sācis vērienīgu elektrotīkla atjaunošanu 4
Akciju sabiedrība “Sadales tīkls” – galvenais elektrotīklu uzturētājs un attīstītājs Latvijā – īsteno vērienīgus elektroapgādes kvalitātes uzlabošanas projektus. Ik gadu elektrotīklu atjaunošanā uzņēmums iegulda ap 100 miljoniem eiro.
Vienreiz 50 gados
“Savlaicīgi un noteiktā apjomā ik gadu atjaunot elektrotīklu nav mūsu iegriba, to nosaka nepieciešamība. Gaisvadu līniju mūžs ir vidēji 35 gadi, bet zemē ieraktie kabeļi kalpo aptuveni 50 līdz 70 gadus. Lai uzturētu elektrotīklu kārtībā, tas jāatjauno vismaz vienu reizi 50 gados. Šis brīdis nu ir pienācis,” stāsta uzņēmuma valdes loceklis un attīstības direktors Rolands Lūsveris, “pašlaik aptuveni puse elektrolīniju ir padomju laiku mantojums, kas daļēji jau ir novecojis. Tas nozīmē, ka turpmāk ik gadu mums būtu jāatjauno vismaz divi procenti jeb aptuveni 1600 km no elektrotīkla kopgaruma. No kopējā elektrotīkla ap 70% ir gaisvadu līnijas, kuru ekspluatāciju ietekmē gan mainīgie laika apstākļi, gan tas, ka aptuveni puse šo gaisvadu līniju šķērso mežainus apvidus, kur tās ir arī visvairāk apdraudētas. Latvijā to piedzīvojām 2011. gada ziemā, kad zem sniega smaguma lūstošie koki trīs nedēļas radīja elektroapgādes traucējumus lielā daļā valsts teritorijas. Toreiz šī situācija rosināja izlemt, ko darīt turpmāk, lai šādas likstas mūsu klientiem vairs nebūtu jāpiedzīvo.”
2013. gadā a/s “Sadales tīkls” sāka izstrādāt uzņēmuma ilgtermiņa attīstības plānu turpmākajiem desmit gadiem, pieaicinot par padomdevējiem pieredzējušus zviedru inženiertehniskos speciālistus, kuriem tika lūgts novērtēt mūsu elektrotīklu stāvokli un sagatavot ieteikumus elektroapgādes uzlabošanai. Toreiz zviedri atzinuši – liela daļa mūsu elektrotīkla ir tehniski nokalpojusi savu laiku un vairs neatbilst ilgtspējīga tīkla prasībām.
Atjaunošana notiek pakāpeniski un pārdomāti
“Pēdējos divus gadus, strādājot pēc izstrādātā uzņēmuma attīstības plāna, elektrotīkla atjaunošanā esam jau daudz ko paveikuši,” turpina Rolands Lūsveris, “agrāk nokrišņu izraisīto avāriju dēļ bija ap 50 000 bojājumu gadā, bet pēdējos trijos gados to skaitu mums izdevies samazināt uz pusi. Tas izdevies tāpēc, ka jau esam sākuši pakāpeniski un pārdomāti atjaunot elektrotīklu tā viskritiskākajās vietās. Piemēram, pagājušā gada nogalē lielo vēja brāzmu dēļ elektroenerģijas piegāde mūsu klientiem netika ievērojami traucēta. Pirms pieciem gadiem šādu vētras izraisīto bojājumu novēršana mums prasītu vismaz nedēļu.”
Kā uzsver a/s “Sadales tīkls” pārstāvis, elektrotīkla atjaunošanai uzņēmumā ir izstrādāti noteikti kritēriji. Dati par katru konkrēto elektrotīkla posmu un objektu ir ievadīti ģeogrāfiskās informācijas sistēmā, kur tiek uzkrāta sīka tehniskā informācija par visiem elektrotīkla elementiem, to vecumu, elektroapgādes pārtraukumiem, elektroenerģijas patēriņu un citiem rādītājiem.
“Šie dati ļauj mums precīzi noteikt elektrotīkla nolietojumu, klientu skaitu, bojājumu iemeslus, ilgumu un biežumu, tādējādi ir skaidri zināms, kuri elektrotīkla posmi jāatjauno vispirms un kādā secībā tas jādara. Tas savukārt dod iespēju pārdomāti un efektīvi ieguldīt naudu elektrotīkla atjaunošanā tur, kur tas visvairāk ir nepieciešams un kur šiem ieguldījumiem būs vislielākā atdeve,” skaidro uzņēmuma pārstāvis.
Elektrotīkla pakāpenisku atjaunošanu a/s “Sadales tīkls” paredzējis visā Latvijas teritorijā. Bet tuvākajos gados tā plānota pilsētās un apdzīvotās vietās, kur uzņēmumam ir visvairāk klientu. Rīgas tuvumā esošajos novados galveno maģistrālo elektrolīniju rekonstrukciju paredzēts pabeigt divu līdz triju gadu laikā.
Gaisvadu līnijas – visvairāk apdraudētās
“Ja lūstošs koks iekrīt gaisvadu līnijā, īpaši vidējā sprieguma elektrotīklā, ievērojami liels iedzīvotāju skaits šajos novados vai pilsētās var palikt bez elektrības,” saka Rolands Lūsveris. ” Visvairāk apdraudētās, protams, ir gaisvadu līnijas, tāpēc loģiski būtu tās pakāpeniski nomainīt ar zemē ieraktiem kabeļiem, kas ir drošāki ekspluatācijā un kalpo ilgāk. Mūsu turpmāko desmit gadu plānā paredzēts ik gadu ar kabeļu līnijām nomainīt vidējā sprieguma gaisvadu līnijas 200 kilometru garumā. Protams, drošāk būtu aizstāt ar kabeļiem pilnīgi visas gaisvadu elektrolīnijas, taču jārēķinās, ka kabeļu līniju izbūve ir aptuveni trīs reizes dārgāka nekā gaisvadu līniju izbūve. Lai Latvijā 10 gadu laikā visas gaisvadu līnijas nomainītu pret kabeļu līnijām, būtu nepieciešams ieguldīt aptuveni 600 miljonus eiro gadā. Tāpēc vienmēr jādomā par to, ko varam atļauties mēs un mūsu klienti, kuri maksā gan par elektrību, gan par tās piegādi.”
Elektrotīkla pakāpeniska atjaunošana plānota ar aprēķinu, lai iespējamo bojājumu novēršanai būtu vajadzīgs iespējami īsāks elektroenerģijas piegāžu pārtraukums. Šogad noslēgsies vienotās dispečervadības sistēmas ieviešana, kas ļaus attālināti uzraudzīt un vadīt tīklu visā Latvijā. Turpinām elektrotīklā uzstādīt attālināti vadāmus jaudas slēdžus un bojājumu vietas uzrādītājus, kuri nodrošina iespēju attālināti kontrolēt elektrotīklu, pārslēgt līnijas, bojājumu gadījumos saīsinot elektroapgādes pārtraukuma laiku klientiem. Uz reģistrēto bojājuma vietu varēs ātrāk un precīzāk nosūtīt darbiniekus, kas radušos bojājumu novērš. Savukārt attālināti vadāmie jaudas slēdži nodrošina, ka bojājuma gadījumā atslēdzas tikai bojātais elektrolīnijas posms, bet ne visa elektrolīnija, līdz ar to dispečers nekavējoties attālināti var veikt elektrolīniju pārslēgšanu. Tādējādi elektroapgāde tiek pārtraukta krietni mazākam klientu skaitam.
“Arī šogad turpināsim pakāpeniski pāriet uz tā sauktajiem viedajiem elektroenerģijas skaitītājiem. Klientiem tie dod detalizētu informāciju par elektrības patēriņu viņa mājoklī, savukārt mums – informāciju par elektroapgādes traucējumiem, vienlaikus tā ir iespēja samazināt skaitītāju apkalpošanas izmaksas,” saka Rolands Lūsveris.
Iegūst klienti, iegūst uzņēmums
Šogad dažādus investīciju projektus a/s “Sadales tīkls” iecerējis īstenot 110 novados. Lai iedzīvotājiem samazinātu neērtības, kas neizbēgami rodas elektrotīkla remontu un rekonstrukcijas darbu laikā, uzņēmums visus plānotos elektrotīkla uzlabošanas darbus veic vienlaikus, kā arī savā ikdienas darbā cenšas izmantot spriegumaktīvo darba tehnoloģiju, kas paredz veikt elektrotīkla remontu darbus, neatslēdzot elektroapgādi klientiem. Ja plānotos elektrotīkla uzturēšanas un rekonstrukcijas darbus bez elektroapgādes atslēgšanas veikt nav iespējams, klienti par to tiek laikus brīdināti. Reizē tiek gādāts, lai elektroenerģijas piegādes pārtraukums nebūtu ilgāks par sešām stundām.
Kā uzņēmumā atzīst, elektrotīkla atjaunošanā un modernizēšanā, tostarp savulaik neracionāli izbūvēto elektrolīniju iztaisnošanā, viens no grūtākajiem darba posmiem dažkārt ir plānoto darbu saskaņošana ar konkrētās zemes īpašnieku. Nereti zemes īpašniekiem nav skaidrs, kādi būs viņu ieguvumi pēc elektrolīniju pārbūves. Pirmkārt, nomainot gaisvadu līniju ar zemē ieraktu kabeli, vairākkārt samazinās tehnisko aizsargjoslu platums, līdz ar to īpašniekam sarūk saimnieciski apgrūtinātās zemes platība. Otrkārt, zemē ierokot kabeli, zemes īpašniekam nebūs jābēdā par gaisvadu līnijas bojājumiem, ko pašlaik bieži rada vēja vai sniega nolauztie koki.
“Ja, izbūvējot jaunu elektrolīniju, zemes īpašumam tiek radīts apgrūtinājums, mēs maksājam īpašniekam vienreizēju kompensāciju saskaņā ar Ministru kabineta noteikumos paredzēto kompensācijas apmēru. Ja tiek atjaunota agrāk jau izbūvētā elektrolīnija, tad kompensācija nav paredzēta,” skaidro uzņēmuma pārstāvis, “pēdējā laikā zemsprieguma elektrolīnijas atjaunošanā rīkojamies divējādi: gaisvadu līniju pārbūvējam par kabeļu līniju vai, ja esošās gaisvadu līnijas balsti vēl ir labi, gaisvadu elektrolīnija tiek atjaunota izolēto vadu izpildījumā.”
Viņaprāt, elektrolīniju atjaunošana ir ieguvums gan ikvienam uzņēmuma klientam, gan pašam uzņēmumam. Klientiem sarūk bojājumu izraisīto elektroenerģijas piegāžu pārtraukumu laiks un skaits. Uzņēmumam ir mazāk izdevumu elektrolīniju uzturēšanā.
Uzziņa
* Akciju sabiedrība “Sadales tīkls” ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā, kas pašlaik nodrošina elektroenerģijas piegādi aptuveni 1 200 000 objektiem, ar savu pakalpojumu aptverot 99% valsts teritorijas. Kopā saskaitot elektrības gaisvadu un zemē ieraktās kabeļu līnijas, to kopgarums sasniedz ap 95 000 kilometru.
* Patstāvīgu darbību a/s “Sadales tīkls” sāka 2007. gada 1. jūlijā, Latvijai izpildot Eiropas Savienības direktīvu prasības, kas paredz pakāpenisku elektroenerģijas tirgus liberalizāciju. A/s “Latvenergo” restrukturizācijas gaitā tika juridiski nodalīti elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas operatori.