Sācis traucēt dzemdes noslīdējums – ko iesākt? Skaidro ginekoloģe 2
Autors: Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Esmu ļoti mazkustīga, nesportoju. Jūtu, ka noslīd iekšējie orgāni. Ko savos 70 gados varu darīt? MIRDZA RĪGĀ
“Tas nav no nesportošanas. Citreiz ir pat tā, ka pārāk intensīvas sporta nodarbības veicina iegurņa orgānu noslīdējumu vai pat vēderplēves plīsumu, kuras koriģēšana jau ir ķirurģiska. Patiesībā līdzīgi kā veidojas sejas ādas noslīdējums un rodas krunciņas sejas muskuļu un saistaudu vājuma dēļ, arī starpenes muskuļu un saistaudu vājuma dēļ sievietei menopauzē sāk noslīdēt iekšējie orgāni. Iemesli, kas pastiprina šo procesu, var būt dzīves laikā piedzīvotās grūtniecības, dzemdības, īpaši smagas, fiziski smags darbs, nepareizi celti smagumi, sievietes organismam pārāk lielas slodzes fiziskās aktivitātes, iedzimtas saistaudu slimības, kam raksturīgs saišu vājums, izteikta novājēšana, bieži aizcietējumi,” stāsta Rīgas 1. slimnīcas ginekoloģe, menopauzes speciāliste Maija Dace Broša.
Ko sievietes gados, kurām ir tendence uz noslīdējumiem, dara nepareizi? “Piemēram, laukos dārzu ravē tupus stāvoklī, šādi tikai palielinot spiedienu uz vēdera iekšējiem orgāniem. Pareizi ir ravēt, atrodoties uz ceļiem vai arī sēžot uz speciāla soliņa, ko var nopirkt dārzkopības preču veikalos. Piemērota ir arī šā dārza darbu veikšana rāpojot, jo tas nāk par labu mugurkaulājam.”
Ginekoloģe uzsver – ja sieviete jūt noslīdējumu un tas jau sāk traucēt, svarīgi laikus doties pie ginekologa, lai izrunātu jautājumu par tā korekcijas iespējām. Pavisam agrīni situāciju iespējams uzlabot un muskuļus tonizēt, izmantojot Kēgela vingrinājumus, injekcijas, lāzertehnoloģijas. Ja situācija ļoti ielaista, kad līdz ar dzemdi noslīdējis ar urīnpūslis un citi iekšējie orgāni, nekas cits neatliek kā veikt ginekoloģisku operāciju. Ja šāda operācija nepieciešama, labāk to izdarīt savlaikus.
Zināšanai
Kēgela vingrinājumu pamatā ir starpenes muskuļu sasprindzināšana un atslābināšana. Tos var izpildīt jebkurā pozīcijā: sēdus, stāvus, guļus. Muskuļus sasprindzina uz kādām 10 sekundēm, atkārto 8–10 reizes. Vingrinājumu izpilda trīs reizes dienā.