Gata Šļūkas zīmējums

Rakstīšana ar roku attīsta smadzenes 8

Diktātu varēs rakstīt gan ar roku, gan datorā. Vai ir kāda atšķirība?

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

– Ja cilvēks raksta ar roku, lai izveidotu burtu, ir jāvelk līnija dažādos veidos. Šī nodarbe aktivizē ļoti nozīmīgus smadzeņu segmentus, kas saistīti ar domāšanu, valodu, atmiņu, pat ar sīko motoriku. Ja cilvēks uz datora klaviatūras redz jau veselu burtu, viņš to uztver kā bildīti un pašam nekas nav jādara, lai to izveidotu, – Liene Lāce stāsta par Vašingtonas universitātē veiktu pētījumu. Citā šīs universitātes izpētē secināts, ka 2., 4., un 6. klases skolēni, kas sacerējumu raksta ar roku, uzraksta vairāk vārdu, ātrākā tempā un viņu domraksti ir saturīgāki. Tāpēc ka, rakstot ar roku, smadzenes darbojas citādi un bērni spēj labāk sevi izteikt, nekā domrakstu rakstot datorā.

Ir bijuši pētījumi par studentiem, kas lekciju pierakstiem izmanto klēpjdatorus. Jā, viņi var vairāk un precīzāk pierakstīt to, ko pasniedzējs saka, taču viņi to dara it kā autopilotā – pieraksta pasniedzēja teikto vārds vārdā. Tātad – spēj ātri rakstīt, bet smadzenes netiek nodarbinātas. Tie, kas veic piezīmes ar roku, zina, ka nejaudās pierakstīt visu pasniedzēja teikto, tāpēc domā līdzi, jau galvā veido kopsavilkumus, asociācijas un tad vēl ar roku to visu uzliek uz papīra. Tādējādi vienmēr izceļas tie studenti, kas lekcijas ir pierakstījuši ar roku. Arī pieaugušajiem, ja ir jāapgūst kādi simboli vai hieroglifi, ieteicams rakstīt ar roku, jo tad strādā citas smadzeņu daļas. Tikai skatoties un klikšķinot datora taustiņus, vēlāk grūti atšķirt hieroglifu nozīmi. Un arī senioriem ir labi rakstīt ar roku – ne jau tāpēc, lai veidotu jaukas, sentimentālas vēstules, bet gan lai vingrinātu smadzenes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienās vidēji pasaulē biznesa uzņēmumi saņem un izsūta ap 126 e-pastiem dienā. Tāpēc klienti ļoti novērtē ar roku rakstītas pateicības kartītes, jo tas ir “roku darbs”. Cilvēkiem vajadzētu atgriezties pie rakstītām lietām, iesaka Liene Lāce.

Nesen lasīju ziņu, ka Somijas skolās nākamajā gadā vairs nemācīs saistīto rakstības veidu, kas digitālajā laikmetā vairs tikpat kā nav nepieciešams. Vai tas ir prāta darbs? Liene Lāce spriež, ka to varēs novērtēt vienīgi ilgtermiņā. No vienas puses, darba tirgū lielā informācijas apjoma dēļ, kas uzņēmumiem ir jāapstrādā, priekšrocība būs tiem, kas spēj ļoti ātri rakstīt datorā. Tomēr nevar nepiekrist, ka rakstība ar roku veicina attīstību – gan mentālo, gan fizisko. Ja kāds nav piedzimis par IT speciālistu, atņemot viņam iespēju turēt rokās pildāmspalvu vai otu, būs laupīta arī iespēja reiz kļūt, piemēram, par amatnieku. Tas viss ir ļoti saistīts, vērtē komunikāciju speciāliste.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.