Divdabja teiciena sākums, palīgteikuma beigas 8
– Kad īpaši jāuzmanās? Divas vietas: divdabja teiciena sākums, palīgteikuma beigas, to visbiežāk palaiž garām un neieliek komatu, – diktāta rakstītājiem iesaka Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sarmīte Ruža. Viņa ir Olgas Sukoņņikovas morālais balsts, rīkojot “I Vispasaules diktātu latviešu valodā”. Kādi ir skolotājas novērojumi – vai digitālajā laikmetā skolēni vēl prot rakstīt?
– Tā ir tīši sacelta panika, ka nupat neviens nemāk rakstīt. Es arī diezgan daudz dzīvojos sociālajos tīklos, man tur tīri labi patīk. Un tad es paskatos, kā cilvēki raksta, un priecājos – manu draugu loks tiešām cenšas pareizi rakstīt.
Vārds “diktāts” neko labu nenozīmē, mums taču nepatīk, ka mums diktē. Bet šis eksperiments ir interesants. Tas vismazāk domāts skolēniem, jo viņi raksta labi, stundās ar vai pret savu gribu dzird pareizu latviešu valodu. Diktāts ir pieaugušajiem, tiem, kas ļoti labi raksta un vēlas sev to pierādīt, vai arī tiem, kas uzdrošinās pamēģināt. Tie man patiktu vislabāk. Turklāt rakstīt var anonīmi. Ja cilvēks rakstīs tiešsaistē un diktāta laikā nenoņems pareizrakstības programmu, viņš šmauks pats sevi. Nav ko laiku tērēt, – ir pārliecināta skolotāja. Vai pieaugušie, kas gadu desmitiem strādā tikai ar datoru, vēl pratīs rakstīt ar roku?
– Lai ko mēs domātu, cilvēki ilgi vairs nerakstīs ar roku, tehnoloģijas attīstās straujiem soļiem. Planšetes – kāpēc tās neizmantot? Vai turpmāk kļūdas būs vai nebūs, to mēs redzēsim, – pārdomās dalās Sarmīte Ruža. Viņa ar interesi vēro, kādus valodas “ziedus” skolēni pasniegs šogad, jo “čikiniekā” jau ir pagātne. Viss strauji mainās.