Sabiedrisko inspektoru darba rezultāti 1
Aizgājušā gada nogalē Pierīgas reģionālajā vides pārvaldē Lielvārdē notika Valsts vides dienesta (VVD) zvejas un makšķerēšanas kontroles inspektoru un pilnvaroto personu jeb sabiedrisko inspektoru sanāksme.
Pasākuma laikā tika prezentēti sabiedrisko inspektoru darba rezultāti zivju resursu aizsardzības un ieguves kontrolē, kā arī pārrunāta turpmākā abu pušu sadarbība šajā jomā. Te jāsaka, ka abas puses ieinteresētas turpmākai, vēl auglīgākai sadarbībai. Kā minēja sabiedrisko organizāciju pārstāvji dabas resursu aizsardzības jomā, viņu darbs pamatā balstās uz entuziasmu un vēlmi ziedot savu brīvo laiku ūdeņu resursu aizsardzībā. Tiek rakstīti Eiropas projekti inventāra un ekipējuma iegādei, bet ar to vien vēl ir stipri par maz. Lai nokļūtu līdz upei vai ezeram, vajadzīga degviela, degviela nepieciešama arī, lai kontrolētu ekvatoriju. Visi maluzvejnieku melnie darbi parasti notiek nakts aizsargā, kad apzinīgi ļaudis guļ un tos neredz, tātad nepieciešamas nakts redzamības iekārtas. Ļoti liels palīgs ikdienas darbā un lietišķo pierādījumu vākšanā ir videokamera, ar kuru fiksēt pārkāpumus. Vajadzīgas laivas, to motori, siltas drēbes un daudz citu šajā grūtajā un arī bīstamajā darbā nepieciešamu lietu. Inspektoram arī visu laiku jāpilnveido savas zināšanas un perfekti jāparzina likumdošana. Beigušies tie laiki, kad ar maluzvejniecību nodarbojās neizglītoti ļautiņi. Tagad tas drīzāk ir bagāto hobijs, tie ir labi ekipēti un naudas advokātu pakalpojumiem netrūkst. Prieks par to, ka viss, par ko runāja sabiedriskie vides inspektori, atrada dzirdīgas ausis. Pasākuma noslēgumā tika apbalvoti aktīvākie.
VVD sanāksmē pārstāvēja ģenerāldirektores vietniece, Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite un Zvejas kontroles departamenta Iekšējo ūdeņu kontroles daļas vadītājs Nikolajs Liskins. Par sabiedrisko inspektoru ikdienas darbu zivju resursu sargāšanā stāstīja Vides aizsardzības asociācijas pārstāvis, sabiedriskais inspektors Aivars Ruņģis.
Aprēķināts, ka 2012. un 2013. gadā par zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem Latvijas iekšējos ūdeņos sabiedriskie inspektori kopumā izrakstījuši 223 administratīvā pārkāpuma protokolus. Pateicoties viņiem, divu gadu laikā atklāti 27% no visiem makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpumiem iekšējos ūdeņos valstī. Tāpat VVD sabiedrisko inspektoru brīvprātīgais darbs divu gadu laikā valsts budžetam devis 8% no kopējās iekasētās soda naudas summas par makšķerēšanas un zvejas kontroles noteikumu neievērošanu.
Pēc Zvejniecības likuma, zivju resursus Latvijas Republikas iekšējos un teritoriālajos ūdeņos pārvalda valsts. Zivju resursu aizsardzības un ieguves uzraudzību veic VVD un Dabas aizsardzības pārvalde, kā arī Valsts vides dienesta pilnvarotās personas – sabiedriskie vides inspektori, kā arī pašvaldību pilnvarotās personas attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Sabiedriskais vides inspektors ir brīvprātīgais, kurš patstāvīgi vai sadarbībā ar VVD inspektoru bez atlīdzības veic vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanas kontroli. VVD sabiedrisko inspektoru apmācības un kopīgais darbs ar valsts inspektoriem vērtējams ļoti atzinīgi. Baltijā šādu sadarbību zivju resursu aizsardzībā īsteno vienīgi Latvijā, arī Eiropā šāda prakse ir maz attīstīta.
Zivju resursu aizsardzības un ieguves uzraudzību iekšējos ūdeņos ik dienu veic 30 VVD darbinieki – resursu kontroles inspektori. Būtisku atbalstu VVD darbiniekiem sniedz tieši sabiedriskie inspektori. Kopumā VVD izsniedzis pilnvaras 84 personām, no kurām zivju resursu aizsardzībā aktīvi piedalās 15.
VVD izsaka pateicību brīvprātīgajiem palīgiem un iedzīvotājiem par palīdzību zivju resursu aizsardzībā un aicina kļūt par sabiedriskajiem inspektoriem.