Publicitātes foto

Sabiedrībai ir jāmaina viedoklis. Agrīni atklātu vēzi var izārstēt 0

24. maijā pie Latvijas Republikas Saeimas notika akcija, kuras laikā krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “VITA” pārstāves uzrunāja deputātus un dalīja viņiem vēstules, kurās lūdza atbalstu cīņā par krūts vēža pacientu tiesībām saņemt atbilstošāko un efektīvāko ārstēšanu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “VITA” vadītāja Irīna Januma: “Līdz maija beigām Veselības ministrijā taps atskaite par līdzšinējo onkoloģijas plāna izpildi. Kaut arī pēc plāna 2018. gadā bija paredzēts onkoloģijas jomai piešķirt 14,6 miljonus eiro, pagaidām ir piešķirti tikai 5 miljoni. Man ir bažas, vai onkoloģijas pacienti saņems solīto. Diemžēl gan sabiedrībā, gan Veselības ministrijā valda viedoklis, ka novirzīt jau tā nelielo veselības budžetu onkoloģijas jomai nav lietderīgi, jo šos pacientus tāpat nevar pilnībā izārstēt. Taču tā nav taisnība. Šāds viedoklis ir bīstams, jo balstās līdzšinējā pieredzē, neņemot vērā jaunākos pētījumus vēža ārstēšanā. Pētījumi liecina, ka, atklājot vēzi agrīni un izmantojot inovatīvos mērķterapijas līdzekļus, vairumā gadījumu vēzis ir izārstējams un neprogresē. Tāpēc es turpināšu cīnīties par to, lai mainītu deputātu un ierēdņu nostāju un panāktu, ka krūts vēža un arī citu vēža lokāciju pacienti varētu saņemt atbilstošāko un efektīvāko ārstēšanu.”

Akcijas laikā vairāki deputāti izrādīja atsaucību un teicās sekot līdzi tam, lai onkoloģijas pacienti saņemtu piešķirto finansējumu. Īpašu ieinteresētību jautājuma risināšanā izrādīja deputāte Inga Bite, kura solīja vērsties Veselības ministrijā, lai noskaidrotu, kā tiek izlietots līdzšinējais finansējums un kur plānots ieguldīt pārējo onkoloģijai paredzēto naudu. Arī Saeimas Veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks, kurš jau vairākus gadus iestājas par onkoloģijas budžeta palielināšanu, pauda apņēmību aizstāvēt vēža pacientu intereses.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgādinām, ka 2018. gadā kompensējamo zāļu sarakstam tika pievienoti vairāki jauni medikamenti, kas ievērojami uzlabo vēža pacientu ārstēšanas rezultātus. Tomēr ir jāsaprot, ka līdzšinējā kompensējamo medikamentu saraksta paplašināšana ir tikai nodeva pagātnei, jo medikamenti, kas mums ir jaunums, Eiropā un ASV tiek lietoti jau daudzus gadus. Ja mēs vēlamies Latvijā samazināt mirstību no krūts vēža, mēs nedrīkstam apstāties pie sasniegtā un mums ir jāizmanto ārstēšanā visefektīvākie pieejamie medikamenti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.