Kooperatīvs un rūpnīca 9
Nīderlandē ir ļoti attīstīta kooperācija, turklāt piena ražotāji, ja tie iestājušies kooperatīvā, nedrīkst pienu pārdot citam pārstrādes uzņēmumam. Jau 1901. gadā izveidotais kooperatīvs “Cono” Rietumbīmsterē apvieno 475 piena ražotājus. Šķiet, vismazākais piena ražotāju kooperatīvs Nīderlandē, kam ir savas priekšrocības. Piemēram, kā uz gada sapulci sanākt visiem 15 000 pazīstamā kooperatīva “Friesland Campina” biedriem? “Cono” biedri to varot.
Kooperatīvam pieder siera rūpnīca, kur gada laikā ražo 26 000 tonnu siera (aptuveni 5% no kopējā valstī ražotā siera daudzuma). Rūpnīcā ražotās aptuveni 20 “Gouda” tipa puscietā un cietā siera šķirnes gatavina no viena līdz 26 mēnešiem un eksportē uz 14 valstīm, tomēr, šķiet, par visaugstāko kvalitātes novērtējumu saimnieki uzskata siera piegādes karaļa galmam. Ražotājiem ir arī savs stāsts, kāpēc siers ir tik garšīgs un unikāls – tas saistīts ar šajā reģionā augsnē esošo zilo mālu. Polderi, kur darbojas kooperatīva biedri, jūrai atkaroja 1612. gadā un tas atrodas četrus metrus zem jūras līmeņa.
Aizvadītā gada novembrī Nīderlandes karaliene Maksima atklāja jauno siera rūpnīcu iepretim vecajai ražotnei turpat pāri ceļam, kur varēs ražot 38 000 tonnu siera. Veco rūpnīcu nojauks, tur atradīsies pļava. Abas rūpnīcas kopš 1999. gada atrodas Pasaules UNESCO mantojuma teritorijā. Ražotnes vadītāji teic, ka piena kvotas atcelšana bija iemesls jaunās ražotnes būvniecībai, kas ļaus ietaupīt 15% gāzes, 8% elektrības, samazinās par 47% notekūdeņu daudzumu un par 76% ūdens patēriņu. “Cono” kooperatīvs ir pirmais Nīderlandē, kas 2002. gadā par govju laišanu ganībās saviem biedriem sāka piemaksāt piecus eiro par tonnu piena. Tikpat daudz saimnieki saņem, ja piedalās īpašos mācību semināros.
Decembrī kooperatīva “Cono” biedri par pienu saņēma 30 centus, tomēr tika apsvērta iespēja samazināt cenu līdz 27 centiem. Piena pašizmaksa esot aptuveni 30 centi/kg.