Sabiedrībā trūkst zināšanu par bērnu audzināšanu 0
Sabiedrībā ir nepieciešama diskusija par bērnu audzināšanu, jo lielai daļai iedzīvotāju trūkst zināšanu un prasmju šajā jomā, līdz ar to pret bērniem nereti tiek vērsta vardarbība, šodien preses konferencē sacīja pētījuma “Mazu bērnu tiesību aizsardzības sistēmas izvērtējums” autore Aivita Putniņa.
Pētniece norādīja, ka vardarbība pret maziem bērniem līdz trīs gadu vecumam ne vienmēr ir apzināta rupja izturēšanas vai nevērība, bet gan zināšanu un prasmju trūkums. Putniņa skaidroja, ka pēdējos 20 gados Latvijā ir mainījies sabiedrības modelis, taču sabiedrībā nav diskutēts par bērnu audzināšanu.
Tāpat pētījumā secināts, ka ekonomiskā lejupslīde un novadu reforma ir ietekmējusi atbalsta un pakalpojumu pieejamības nevienlīdzību dažādās pašvaldībās. Turklāt ne visās pašvaldībās tiek nodrošināti likumā noteiktie pakalpojumi un atbalsts, tāpēc no vardarbības cietušā bērna izredzes saņemt palīdzību ir lielā mērā atkarīgas no pašvaldības, kurā viņš dzīvo.
Putniņas skatījumā, Latvijā trūkst koordinējošas institūcijas vardarbības novēršanai, kā arī trūkst sadarbības starp iesaistītajām pusēm gan valsts, gan vietējā līmenī. Pētījums parādījis, ka Latvijā trūkst vienotu vadlīniju vardarbības atpazīšanai un rīcībai visām iesaistītām institūcijām.
Pētniece vērsa uzmanību, ka Latvijā ir daļa bērnu, kas uzaug ārpus speciālistu redzesloka, nesaņemot veselības aprūpes pakalpojumus. Viņa norādīja, ka kopumā maziem bērniem vecumā līdz trīs gadu vecumam ir augsts risks kļūt par vardarbības upuri, jo viņi ir pilnībā atkarīgi no aprūpētāja un vardarbība pret viņiem ir grūtāk atpazīstama un pierādama.
Uzklausot prezentāciju par pētījuma rezultātiem, labklājības ministre Ilze Viņķele (V) sacīja, ka patlaban norit darbs, lai no nākamā gada Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija īstenotu arī sociālo pakalpojumu sniedzēju uzraudzības funkciju, tāpat plānots noteikt stingrākas prasības audžu ģimenēm, kā arī nodrošināt viņiem nepieciešamo atbalstu, apmācību un sociālās garantijas.
Savukārt veselības ministre Ingrīda Circene (V) norādīja, ka būtu jāuzlabo slimību prevencija, profilakse, kā arī patronāža. Pēc ministres domām, būtisku ieguldījumu šo problēmu risināšanā varētu sniegt arī ģimenes ārsta otrā māsa vai ārsta palīgs reģionos.
Lai veicināt mazuļu līdz trīs gadu vecuma vecāku izpratni par fiziskas sodīšanas un jebkuras citas cietsirdīgas izturēšanās pret maziem bērniem mājas vidē negatīvajām sekām, kā arī uzlabotu pieaugušo praktiskās zināšanas par pozitīvām bērnu disciplinēšanas metodēm, tiks īstenota kampaņa “Esmu mazs – saudzē mani!”.
Kampaņas laikā no aprīļa līdz maijam televīzijā tiks demonstrēti videoklipi, reklāma skanēs arī radio. Vienlaikus tika atklāta mājaslapa “www.paligsvecakiem.lv”, kurā būs pieejama informācija par pozitīvas disciplinēšanas metodēm, bērna vecumposma raksturīgajām iezīmēm, atbalsta pasākumiem un arī organizācijām vecākiem. Tāpat tika izdota arī brošūra “Augsim kopā – veiksmīgas bērnu audzināšanas pamati”, kuras vecāki varēs saņemt arī dažādās Latvijas slimnīcās.
Šādas kampaņas idejas autors ir nevalstiskā organizācijas “Nobody’s Children Foundation”, kas par savu sadarbības partneri Latvijā izvēlējusies centru “Dardedze”.
Pētījums “Mazu bērnu tiesību aizsardzības sistēmas izvērtējums” balstās uz dažādu valsts un pašvaldību iestāžu speciālistu viedokļiem un sniegto informāciju, kā arī 18 pašvaldību sniegto informāciju un datiem par darbu ar maziem bērniem.