“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 130

“Tajā brīdī, kad cietušās māte ir spiesta piedalīties tiesas procesā un vēlreiz izdzīvot šos notikumus, acīmredzot, cietusī persona alkst zināma taisnīguma, tieši no šī procesa. Protams, ka nav iespējams atgriezt bojāgājušu cilvēku, bet kad atrodamies tiesā, mēs ceram uz taisnību,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” izsakās zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Protams, ka pirmās instances spriedums šādu sajūtu procesa dalībniekiem nevarēja radīt.

Bija vairāki jautājumi procesa ietvaros, kas aizstāvības pusei likās netaisnīgi vai nepareizi noregulēti, attiecīgi tika par šo procesu sagatavota un iesniegta apelācijas sūdzība.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kas ir ļoti patīkami, acīmredzot, zināmas mediju uzmanības dēļ arī prokuratūras vadība bija pieslēgusi savu uzmanību šim konkrētajam procesam un šobrīd ir zināms, ka amatā augstāks prokurors ir iesniedzis protestu, lūdzot šo sodu konkrētajai personai daudz lielāku nekā tas bija pirmās instances tiesā.

Tas ir salīdzinoši rets gadījums, jo prokuratūra ir mainījusi savu pozīciju.

Līdz tam prokuratūra bija prasījusi vienu gadu nosacīti, šobrīd domas mainījusi un mums kā aizstāvībai to ir patīkami redzēt, ka prokuratūra ne tikai cenšas, savu mundiera godu aizstāvot, neko nedarīt, bet tieši aktīvi iesaistās,

lūdzot nosacītu sodu aizstāt ar reālu cietumsodu!

” advokāts norāda.

Jau ziņots, ka Zemgales rajona tiesa bijušajam Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīgam Gintam Vaitam piespriedusi gadu ilgu cietumsodu un noteikusi četru gadu liegumu nodarboties ar ārstniecību par 31 gadu vecās Alīnas Ansones atstāšanu bezsamaņas stāvoklī un palīdzības nesniegšanu.

Viņš savu vainu tiesā atzina daļēji, taču sarunā ar Latvijas Televīziju pilnībā noliedza.

Alīna pēc nāves kļuva par orgānu donori, sniedzot iespēju dzīvot pieciem cilvēkiem, taču Alīnas Ansones ģimenei netaisnības un zaudējuma sajūta nemazinās. Šis tiesas spriedums liekot domāt, ka cilvēka dzīvība nav prioritāte.

Kad bija nosvinētas Alīnas brālēna kāzas un svinības turpinājās, iespējams, jaunā sieviete bija kritusi. Pārējie viņu atrada, kad viņa jau bija bez samaņas. No Kauguriem ieradās NMPD brigāde, ārsta palīgs Vaits ieteica cietušo apguldīt, taču uz slimnīcu neveda.

Jaunā sieviete tika aizvesta uz “Stradiņiem” jau nākamajā dienā, taču sievieti glābt vairs nebija iespējams, jo bija iestājusies smadzeņu nāve.

Pēc viņas nāves tika veiktas piecas transplantācijas, arī Alīnas sirds tagad pukst citā cilvēkā. Ārsta palīgu Gintu Vaitu uzreiz atlaida.

“Šis ir bezprecedenta gadījums dienesta vēsturē. Viņš nonāca uz mana galda nākamajā rītā pēc šī notikuma, un lēmums bija nekavējošs. Tas bija pēdējais izsaukums viņa mūžā. Un tā nebija medicīniska kļūda, bet nolaidīga attieksme, un tas ir jāvērtē tiesā!” uzsvēra NMPD direktore Liene Cipule.

Tiesa to arī vērtēja. Tāpat Alīnas mamma norādīja, ka viņas meita bijuši ļoti izpalīdzīga, bet, kad palīdzība bija nepieciešama viņai, tā netika sniegta.

“Ļoti palicis prātā Alīnas mammas tiesā teiktais. Ka Alīna regulāri ziedoja asinis, ir zināms, ka kļuva par donori. Alīna bija cilvēks, kas palīdzēja citiem. Viņai tas bija ļoti, ļoti svarīgi. Bet, kad tas bija vajadzīgs viņai, viņa to nesaņēma,” sacīja cietušās juridiskā pārstāve Sandra Heidingere.

Reklāma
Reklāma

Gints Vaits tiesā savu vainu atzina tikai daļēji. Pat tiesnesi pārsteidzis viņa teiktais. “Viņam bija versija, ka pēc tā, kad mediķi jau aizbrauca prom, cietušās radinieki nesa viņu uz gultu, un viņi paši viņu nometuši zemē. Nu tiesas ieskatā tā nav ārsta cienīga atbilde,” norādīja Ligita Sprigule, Zemgales rajona tiesas tiesnese.

Par spīti tam, kā Vaits izturējās tiesā, prokurore pieprasīja viņam piemērot nosacītu sodu.

“Nesniedza palīdzību, neaizveda uz stacionāru. Sekas ir cilvēka nāve.

Ņemot vērā gan tiesu praksi, gan personību, noziedzīgā nodarījuma raksturu, tāpēc tika lūgts šis nosacītais sods,” skaidroja Daiga Vāciete, Rietumzemgales prokuratūras prokurore.
Lai gan par šādu rīcību paredzēta arī reāla brīvības atņemšana, tiesa nosprieda NMPD mediķi sodīt ar gadu nosacīta cietumsoda. Apmierināja arī prokurores lūgumu četrus gadus liegt nodarboties ar ārstniecību.

“Tiesai radās pārliecība, ka turpmāk neizdarīs noziedzīgus nodarījumus, tādēļ tiesa atzina par iespējamu piemērot nosacītu brīvības atņemšanu,” apgalvoja Sprigule, uzsverot, ka vīrietis nekad iepriekš nav sodīts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.