SAB: VDK arhīvu pieejamības nodrošināšanai jāizstrādā speciāla programmatūra 5
Lai varētu nodrošināt zinātniekiem pieejamu un izmantojamu VDK arhīvu dokumentāciju, nepieciešams izstrādāt jaunu programmatūru, kura maksātu 30 tūkstošus eiro, uzsvēra Satversmes Aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti trešdienas sēdē kopā ar Satversmes Aizsardzības biroja (SAB) vadīāju Jāni Maizīti un LPSR VDK zinātniskās izpētes komisijas pārstāvjiem pārrunāja zinātniskās izpētes komisijas darbībai nepieciešamo dokumentu pieejamību.
Zinātniskās izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris atklāja, ka šobrīd, lai zinātniekiem būtu pieejami dokumenti, viņiem jākļūst par drošības iestāžu darbiniekiem, kas nav zinātnieku interesēs. Kangeris sacīja, ka zinātnieku galvenā interese šobrīd ir par elektronisko datubāzi “Delta”, kurā atrodama informācija nevis par aģentu personībām, bet gan par VDK darbību un veidiem kā tika vākta, uzglabāta un apstrādāta informācija. Tika uzsvērts, ka šobrīd likumdošana arī skaidri nedefinē kāda informācija ir pieejama, kādiem mērķiem un kas ir atbildīgs par šās informācijas glabāšanu.
Sēdē tika pausts, ka SAB būtu gatavs piešķirt pieeju “Deltai”, taču konkrētā datubāze ir izstrādāta 80-tajos gados, līdz ar to ir nepieciešama īpaša apmācība un laiks, lai saprastu datubāzē esošo informāciju, jo tā sastāv no dažādiem apzīmējumiem, šifriem, nevis skaidras informācijas par darbībām.
Tāpat datubāze ir ārkārtīgi lēna, bet SAB rīcība nav resursu, lai nodrošinātu zinātnieku uzturēšanās kontroli valsts drošības iestādēs. Būtu nepieciešams izstrādāt programmatūru, kura padarītu datubāzi elektroniski pieejamu, un gadījumā, ja kopija no šīs informācijas paliktu pieejama arī SAB rīcībā, netiek saskatīti šķēršļi šo informāciju nodot pētnieku rīcībā. Aptuvenās programmatūras izveides izmaksas varētu būt 30 tūkstoši eiro, pauda Maizītis.
Maizītis arī uzsvēra, ka SAB uzdevums nav pētīt šo informāciju, tikai to uzglabāt un nodrošināt tai slepenību tādā līmenī kā to prasa Latvijas likumdošana. “SAB nav apšaubījuši, ka zinātnieki varētu pētīt dokumentus, kas ir SAB rīcībā,” sacīja Maizītis,
Tāpat Maizītis skaidroja, ka aģentu kartotēkas publicēšana varētu nest negatīvas sekas, turklāt pašlaik tā ir pretlikumīga, jo likumdošana paredz, ka šie dati navv publicējami. “Taču daļējs lustrācijas process jau ir noticis,” pauda Maizītis. SAB vadītājs sēdes laikā arī atkārtoti uzsvēra, ka ir bažas, ka aģentu kartotēka ir viltota, turklāt šajā kartotēkā ir pieejami tikai vārdi, nevis darbības, un ja šo kartotēku vienkārši publiskotu, būtu iespējami daudzi tiesu procesi.
Jau ziņots, ka šā gada martā tika publicēts izpētes VDK komisijas rakstu krājuma 1.sējums, kurā apkopota daļa no komisijas 2015.gadā veiktajiem pētījumiem.
LPSR VDK zinātniskās izpētes komisija izveidota 2014.gadā ar Ministru kabineta rīkojumu “Par speciālās starpdisciplinārās komisijas izveidi Valsts drošības komitejas dokumentu izpētei”. Komisijas sastāvā ir sabiedrībā pazīstami vēsturnieki un pētnieki.