Izrēķināšanās 7


Nākamajā rītā Budapeštā iebrauca padomju tanki, kas ielenca parlamenta ēku. Savukārt revolucionāri sāka būvēt barikādes. Tomēr padomju karavīri neiesaistījās konfliktā. Cīņas notika galvenokārt ar vecajai varai uzticamajiem čekistiem, tieši pret viņiem vērsās lielākais tautas naids un arī atriebība par agrākajos gados piedzīvotajām pārestībām. Paši staļinistu vadoņi tobrīd jau bija aizbēguši uz Maskavu, bet padomju vara ieņēma nogaidošu pozīciju.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

28. oktobrī I. Nāģs izsludināja pārmaiņas, starp tām arī AVH likvidāciju un sarunas par PSRS karaspēka izvešanu (tanki tiešām uz laiku pameta Budapeštu), bet 1. novembrī Ungārija paziņoja par izstāšanos no Varšavas pakta. Prese rakstīja, ka jaunās varas mērķis ir kļūt par neitrālu, sociāldemokrātiski orientētu valsti ar daudzpartiju sistēmu.

Tikmēr Maskavā jau tika kalti plāni par izrēķināšanos ar ungāriem. “Stingrās līnijas” piekritējs bija viens no Staļina tuvākajiem līdzgaitniekiem, kurš arī pēc “atkušņa” sākšanās bija saglabājis savu ietekmi, – Vjačeslavs Molotovs, tomēr Hruščovs nesteidzās. Vēsturnieki diskutē, kas tieši licis Hruščovam pieslieties stingrās līnijas piekritējiem, nevis uzklausīt, piemēram, aizsardzības ministru Georgiju Žukovu, kurš it kā mudinājis izvēlēties sarunu pieeju, lai neradītu spriedzi attiecībās ar Austrumeiropas valstīm. Iespējams, izšķirošā loma bija paziņojums par izstāšanos no Varšavas pakta, tomēr daži vēsturnieki apgalvo, ka lēmums bijis pieņemts jau agrāk.

CITI ŠOBRĪD LASA
Padomju militārā intervence sākās 1956. gad 4. novembrī. Lai gan operācija “Viesulis” paredzēja gan artilērijas apšaudes, gan uzbrukumus no gaisa, nozīmīgākā loma bija tankiem. Tas kļuva par jaunā režīma simbolu (attēlā – tanks T–54 iepretī sienai ar upuru fotogrāfijām muzejā “Terora nams”). Budapeštā un arī vairākās citās pilsētās sākās sīvas cīņas. Premjers I. Nāģs meklēja patvērumu Dienvidslāvijas vēstniecībā, tikmēr ārpus galvaspilsētas jau bija izveidota jauna, kuras priekšgalā bija Maskavas deleģētais Janošs Kadars, kurš paziņoja, ka ir pienācis laiks “apturēt kontrrevolucionārus” un “aizsargāt tautas demokrātiju”.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.