Rušināt Latvijas ierakstu lauciņu 0
28. februārī Latvijas Nacionālajā operā norisināsies, daudzuprāt, pašmāju populārās mūzikas gada nozīmīgākais notikums – Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas ceremonija. Jau 16 gadus šā pasākuma dvēsele, dzinējspēks ir tā idejas autore Elita Mīlgrāve. Saruna ar kompānijas “Mikrofona ieraksti” vadītāju un Latvijas mūzikas industrijas pieredzējušāko lēdiju.
Savulaik, kad beidza pastāvēt kādreizējā “Mikrofona” aptauja, viņa kopā ar Arvīdu Babri atrada Latvijas analogu prestižajam “Grammy” un tapa Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva. Bija laiks, kad tās pastāvēšana bija apdraudēta, ceremonija noritēja bez sponsoru atbalsta, tomēr balva izdzīvojusi un atkal notiek operā. “Pirms trim gadiem neviens nesaprata, ka patiesībā bijām zem lielas jautājuma zīmes, vai vispār notiks pasākums – uztaisījām Gada balvu, balstoties uz pašiem rīkotājiem, sponsori bija tehniskie darbinieki. Toreiz operā izdevās ļoti skaists koncerts. Tagad ir vieglāk, trakais krīzes sākumposms, kad visi bija nobijušies un neviens negribēja tērēt, ir pagājis, lai arī ar mūzikas atbalstīšanu nekad nav bijis viegli, tāpat neesam saņēmuši ne santīma no kādiem fondiem vai ministrijām, cīnāmies paši saviem spēkiem,” saka Elita Mīlgrāve, piebilstot, “ja no tā, ko daru, organizēju, kaut kas iznāk, tas tad arī ir kaifs, ko gūstu. Tad aizmirstas visi stresi, pārdzīvojumi un grūtības. Tie, kas piedalās, kas saņem vai nesaņem balvas, atzīst, ka tas ir brīnišķīgi, – vienreiz gadā sanākt kopā, apkopot, izvērtēt, izteikt atzinību, radīt prieku balvu saņēmējiem un nominētajiem. Uzvarētāji ir visi – ja no lielā pretendentu skaita tu esi iekļuvis piecniekā, tas jau ir brīnišķīgi. Mēs darām labu darbu un rušinām Latvijas ierakstu lauciņu.”
Gada balvas popmūzikas nominācijā šogad salīdzinoši maza konkurence, akadēmiskās un alternatīvās mūzikas žanrā – ievērojama konkurence, tāpat arī debijas nominācijā.
“Ja ir daudz labu debitantu, tā ir vislabākā zīme, jo ir nākotne, ir, kas raksta, sacer, dzied un spēlē. Šā gada secinājums – ir nedaudz mazāk ierakstu.
Būsim objektīvi, arī es strādāju ierakstu biznesā, ne tikai vadu Latvijas Mūzikas ierakstu producentu apvienību. Pērn izdevām mazāk ierakstu, vairāk visi pašlaik pārcilā vecos katalogus, skatās, ko no tā var vēlreiz izdot, pārizdot, gatavot kompilācijas, balstoties uz to, kas līdz šim radīts. Pašlaik Gada balvā vairs nedominē ierakstu kompānijas, mākslinieki lielākoties vai nu izdod paši sevi – “Instrumenti”, “Brain Storm” –, vai sadarbojas ar mazākām kompānijām. Tas izplatīts arī pasaulē, taču patlaban viss atgriežas vecajās sliedēs. Mūziķim nepieciešami profesionāli partneri ierakstu kompānijas personā, kas palīdz ierakstam nonākt līdz klausītājam, šis process ir garš un sarežģīts.”
Elita atzīst, stress pašlaik ir pamatīgs. “Man patīk uzturēties aiz skatuves, nevis zālē. Bez tā, ka redzu visu foršo, redzu arī pārējo un varu līdzēt neparedzamās situācijās. Lielos pasākumos, kur piedalās ap 20 dažādu mākslinieku, arī šogad būs mākslinieki, sākot no solistiem un beidzot ar koriem, – būs gan Vidzemes kamerorķestris, gan Rīgas Doma skolas zēnu koris, “Sound poets” kopā ar daudziem instrumentiem un vēl, un vēl. Pirms daudziem gadiem esam uzlikuši augstu latiņu – dzīvā muzicēšana ir pamatīgs darbs mūsu skaņotājiem un nereti galvassāpes televīzijai.”
“Kamēr manī ir pietiekami radošās potences, kamēr varu uztaisīt tā, ka cilvēkiem patīk, un mans kā producentes veikums tiek akceptēts, ko redzu pēc reitingiem televīzijā un sadarbības partneriem, kas mums uzticas, tas liecina, ka ejam pareizā virzienā, esmu potenciāli spēcīga to darīt un man tas patīk!” Vai Latvijas mūzikas dzelzs lēdija? “Jā, varbūt nedaudz skarbi vārdi, nekad neesmu pati uz to rāvusies, tā vienmēr sanācis. No bērnības nevaru nostāvēt malā. Man patīk visu turēt savās rokās, tas ir raksturā.”