Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Rūpniecībā brīvu jaudu vairs nav 6

Uzņēmēju noskaņojums turpina uzlaboties, taču, neraugoties uz pozitīvajām ekonomikas attīstības tendencēm, tas joprojām ir trausls. Visoptimistiskākie ir ražošanā un būvniecībā strādājošie uzņēmēji, liecina jaunākā “Citadele Index” pētījuma dati. “Vietējā tirgū strādājošo uzņēmēju noskaņojums ir labākais aizvadīto trīs gadu laikā. Pozitīvi, ka ražošana ir visoptimistiskākā nozare, tas vieš cerības, ka arī tirgotāji pēc laika, kad ražošanas un būvniecības ienestā nauda ekonomikā nonāks arī līdz viņiem, nākotnē raudzīsies optimistiskāk,” norāda bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Kopš pavasara strauji uzlabojies uzņēmēju noskaņojums Kurzemē. Šajā vasarā visoptimistiskākie ir Pierīgas (52,72 punkti), Zemgales (52,69 punkti) un Kurzemes (52,19 punkti) uzņēmēji. Savukārt Latgales (46,25 punkti) un Vidzemes (49,13 punkti) uzņēmējos ir novērojams pesimisms.

Kur atrast darbiniekus?

Iespējams, uzņēmumus bažīgus dara vakuums darba tirgū. Gandrīz 40% uzņēmēju saskaras ar darbaspēka trūkumu, visizteiktākā šī problēma ir ražošanā un būvniecībā. “Ražošanā vairāk nekā pusei uzņēmumu ir grūtības atrast darbiniekus, īpaši lielajiem un vidējiem,” secina M. Āboliņš. Vislielākās problēmas atrast darbiniekus ir Vidzemes un Pierīgas uzņēmumiem. Latgalē uzņēmumi biežāk sūdzas par darbinieku pieejamību nekā Rīgas uzņēmumi, neskatoties uz to, ka šis reģions ir ar lielāku bezdarbu nekā valstī kopumā. “Lielais bezdarbs Latgalē nenozīmē, ka tur ir arī brīvais darbaspēks, kuru varētu nodarbināt,” piebilst M. Āboliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākā daļa uzņēmēju izvēlas darbinieku trūkumu risināt, apmācot darbiniekus bez iepriekšējas pieredzes. Daļa uzņēmumu sākuši vairāk izmantot ārpakalpojumus vai pārvilina darbiniekus no konkurentiem, piesolot lielāku atalgojumu. Darbinieku trūkums tiek kompensēts arī ar darbību automatizāciju, piemēram, tirdzniecībā ieviešot automātiskās pašapkalpošanās kases. 8% uzņēmumu, kas izjūt darbinieku trūkumu, meklējuši darbiniekus ārpus Latvijas.

Visoptimistiskāk noskaņotie ir uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu. Atšķirības starp lielu un mazu uzņēmumu īpašniekiem un vadītājiem kļūst arvien lielākas – lielie arvien optimistiskāk raugās nākotnē, bet mikrouzņēmēji kļūst arvien pesimistiskāki.

Lai betonu nepērk par skaidru naudu

Bankas “Citadele” valdes locekle Santa Purgaile atzīst, ka arī “Citadeles” uzņēmumu kreditēšanas dati parāda, ka šogad visvairāk finansējums izsniegts uzņēmējiem rūpniecības un pakalpojumu nozarēs. “Lai rūpniecība turpinātu tikpat sekmīgu attīstību, ir nepieciešamas papildu investīcijas, jo pēdējos gados to apjoms nav bijis pietiekams un uzņēmumiem brīvu jaudu šobrīd nav daudz. Līdz ar to uzņēmēji šobrīd izvērtē, vai strādāt kā līdz šim vai tomēr spert soli, investēt attīstībā un izmantot augošā tirgus iespējas.”

Baņķieres teiktajam piekrīt būvmateriālu ražotāja “Cemex” valdes loceklis un komercdirektors Baltijas valstīs Māris Gruzniņš: “Mēs atkal esam uzsākuši savu ražošanu ar pilnu jaudu. Kaut arī cementa patēriņš uz vienu iedzīvotāju Latvijā vēl joprojām ir viens no zemākajiem Eiropā, pieprasījums pēc betona un cementa pamazām pieaug gandrīz visos tirgos, kur eksportējam no Latvijas. Aktivitāte būvniecības sektorā ir palielinājusies, gaidāma vairāku nozīmīgu objektu un infrastruktūras projektu attīstība. Šo augšupejošo tendenci prognozējam tuvākajiem gadiem, ņemot vērā Eiropas Savienības fondu aktīvāku apguvi un lielos infrastruktūras objektus, piemēram, “Rail Baltic”.”

Reklāma
Reklāma

Cementa ražotājs rosina valdību ne tik daudz domāt par nodokļu palielināšanu, bet gan panākt, ka tos maksā visi. Šobrīd pelēkajā ekonomikā ir daudzi uzņēmumi, kas nodarbināti būvniecībā, karjeru apgūšanā, transportā. Ja uzņēmumiem, kas maksā nodokļus, nebūs jākonkurē ar uzņēmumiem, kas to nedara, iegūtu visi – gan uzņēmējdarbības vide, gan valsts budžets, uzskata M. Gruzniņš. “Igaunijā, piemēram, neviens nepērk betonu par skaidru naudu, kamēr Latvijā tā notiek,” viņš slavē kaimiņus.

 

UZZIŅA

“Citadele Index”: optimistiskāks

Banka “Citadele” uzņēmēju noskaņojumu analizē jau gandrīz 14 gadus, katru ceturksni 750 uzņēmumu vadītājiem Latvijā uzdodot astoņus jautājumus.

Saskaitot atbildes, tiek iegūts rādītājs robežās no 0 līdz 100. Ja šis rādītājs ir virs 50, uzņēmēju vidē dominē optimisms, ja zem – valda pesimistiskas noskaņas.

2017. gada 2. ceturksnī “Citadeles Index” vērtība ir 50,73 punkti, kas liecina par mērenu optimismu.

“Citadele Index”. Optimistiskāks 

Banka “Citadele” uzņēmēju noskaņojumu analizē jau gandrīz 14 gadus, katru ceturksni 750 uzņēmumu vadītājiem Latvijā uzdodot astoņus jautājumus.

Saskaitot atbildes, tiek iegūts rādītājs robežās no 0 līdz 100. Ja šis rādītājs ir virs 50, uzņēmēju vidē dominē optimisms, ja zem – valda pesimistiskas noskaņas.

2017. gada 2. ceturksnī “Citadeles Index” vērtība ir 50,73 punkti, kas liecina par mērenu optimismu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.