Rūpes par kauliem mūža garumā 0

Stipri kauli ir ikviena cilvēka balsts – tie nes ķermeņa svaru, ļaujot brīvi kustēties. Taču, ja piezogas osteoporoze, tie kļūst trausli un viegli lūst pat pie nelielām traumām.

Reklāma
Reklāma

 

Trīs centimetri

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Kaulos notiek nepārtraukta kaulaudu aprite – šūnas te veidojas, te noārdās, un tā vienā desmit gadu ciklā atjaunojas it visi. Diemžēl ap 30 gadu vecumu noārdīšanās sāk ņemt pārsvaru, un kaulu struktūra daudziem kļūst poraina. Šis process attīstās nemanāmi, līdz rodas osteoporoze – slimība, kas saistīta ar kaulu blīvuma un stiprības pakāpenisku samazināšanos.

Osteoporoze skar galvenokārt sievietes pēc 50 gadu vecuma, kad jau ir iestājusies menopauze, retāk – vecākus vīriešus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaulu trausluma rašanos sievietēm ietekmē kalcija zudums un ar vecumu saistītas izmaiņas hormonu attiecībās, kad organisms vairs neražo sievišķo hormonu estrogēnu, kas visu dzīvi aizkavējis kaulu noārdīšanos. Endokrinologs profesors Aivars Lejnieks piebilst, ka osteoporoze ir skārusi katru sievieti, kuras augums kopš jaunības dienām ir samazinājies vairāk nekā par trim centimetriem. Tas liecina, ka izmaiņas notiek uz skriemeļu deformācijas rēķina.

Vīriešiem testosterona līmenis samazinās pakāpeniskāk, osteoporoze viņus apdraud retāk, tāpēc arī vēlāk – pēc 65 – 70 gadu vecuma.

Palielināts risks ir cilvēkiem ar smalku miesasbūvi un sievietēm, kurām ir agrīna menopauze – pirms 45 gadu sasniegšanas. Šajā gadījumā runa ir par osteoporozi, kas ir citu saslimšanu, piemēram, amenorejas sekas, jo anoreksija, bulīmija vai pārmērīga slodze un citi iemesli rada menstruāciju iztrūkumu pat pusgadu pirms menopauzes iestāšanās.

Tomēr osteoporozei var būt arī citi iemesli, piemēram, ilg­stošs nekustīgums traumu dēļ, dažādas iekšķīgas slimības un medikamentu lietošana (vairāk nekā trīs mēnešus), reimatoīdā artrīta, cukura diabēta, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības, bronhiālās astmas un citu slimību gadījumā. Terapeite, osteoporozes speciāliste Līga Zvaigzne to saista arī ar mūsdienu neveselīgo dzīvesveidu un mazkustību, kas īpaši raksturīga pilsētniekiem.

Ārste piebilst, ka vainojami neveselīgi ēšanas paradumi, pārmērīgs kafijas patēriņš (vairāk nekā trīs tasītes dienā), smēķēšana un alkohols lielos daudzumos.

Biežāk sastopamie laikus neatklātas un neārstētas osteoporozes simptomi ir sāpes mugurā, auguma samazināšanās. Diemžēl slimību bieži vien pamana tikai tad, kad jau ir lūzums. Tādēļ osteoporozi dēvē par klusējošo epidēmiju.

Reklāma
Reklāma

 

Iespējas atklāt

Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi. Tie parasti rodas minimālu traumu dēļ, tāpēc slimība ir kā klusums pirms negaisa. Gūžas kaula traumas gadījumā pacients ilgstoši paliek gulošs, kopjams un atkarīgs no citu palīdzības, bet mugurkaula skriemeļu lūzumi saīsina augumu vai veido kupri.

Osteoporozes ietekmē kauli pastiprināti zaudē minerālvielas – kalciju un fosforu, kļūst poraini un dobumaini, ievērojami samazinās to masa (blīvums), tādēļ kauli kļūst trausli un viegli lūst pat pie nelielas slodzes vai traumas.

Osteoporozi var nesajust ilgi, taču urīna analīzēs var konstatēt specifisku vielu, kas liecina par kaulu sabrukšanu, vai asinīs noteikt osteokalcīnu, kas norāda, ka kauls spēj veidoties.

Kaulu rentgens ir ierasta diagnostikas metode, taču šie izmeklējumi parāda to stāvokli un izmaiņas, kad slimība jau attīstījusies vai gadījies lūzums.

Ultrasonoskopijas priekšrocība ir tikai jonizējošā starojuma neizmantošana, jo izmeklējuma nolūks ir skrīnings jeb lūzuma riska novērtēšana.

Izmantojot datortomogrāfiju, var veikt kaulu mineralizācijas mērījumus un iegūt trīsdimensiju attēlus, taču metode ir dārga, turklāt pacients saņem starojuma devu.

Pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas zelta standarts ir osteodensitometrija (DXA) – kaulu blīvuma mērījums, ko veic mugurkaulā un gūžas kaulā. Tā ir ātra, vienkārša un nesāpīga procedūra ar speciālu rentgenam līdzīgu aparātu – densitometru, kad notiek divu dažādu rentgenstaru absorbcija dažāda apjoma un blīvuma audos. Dators iegūtos datus salīdzina ar 20 – 29 gadus vecas veselas sievietes rādītājiem, izanalizē un izdrukā. Tādēļ sievietēm pēc menopauzes iestāšanās reizi pusotrā gadā ieteicams kaulu blīvuma mērījums.

 

Nepaliec sev parādā!

Osteoporozes profilakses pamats ieliekams jau bērnu un pusaudžu vecumā. Ļoti būtiska ir pietiekama kaulu masas sasniegšana līdz pubertātei. Un, jo tā lielāka kaulu veidošanās beigās (ap 30 gadiem), jo mazāks ir osteoporozes risks. Svarīgākā nozīme ir pietiekamai fiziskai aktivitātei, pilnvērtīgam uzturam un D vitamīnam.

Galvenais ārstēšanas uzdevums ir samazināt kaulu masas zudumus, novēršot iespējamos lūzumus. Pacientiem, kuriem tie jau ir, ārstēšanas mērķis ir samazināt risku nākotnē, novērst sāpes un ar lūzumiem saistītos kustību ierobežojumus.

Ikvienas osteoporozes terapija galvenokārt ir ilgstoša medikamentu lietošana. Vidējais ārstēšanas kurss ir vismaz pieci gadi.

Ar medikamentiem nevar atjaunot kaulu minerālo blīvumu sākotnējā līmenī, taču var panākt, ka tas iekļaujas fizioloģiskā vecuma normā. Priekšlaicīgi pārtraucot medikamentu lietošanu, osteoporozes lūzumu risks saglabājas, jo nav sasniegts vēlamais efekts – kaulu stiprība.

Lai gan ar kalciju un D vitamīnu nevar izārstēt osteoporozi, šie līdzekļi ir būtiski papildterapijai. Profilaksē tiem ir svarīga nozīme pusaudžu intensīvās augšanas posmā, grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti.

Kalcija dienas norma ir apmēram 200 – 300 gramos siera, 1,5 litros piena vai 1 kg biezpiena. Skaidrs, ka tik daudz šo produktu regulāri nespējam apēst, tāpēc ķermenis kalciju zog no kauliem un tātad vajadzīgi specifiski preparāti. Vienlaikus nepieciešams D vitamīns, ko vislabāk uzņemt ar sauli, taču šādu dienu Latvijā diemžēl nav pārāk daudz…

Pat tad, ja osteoporoze jau ir, vajag arī kustēties un sportot, jo kaulu galos ir nervi, kas fiziskās slodzes laikā nostiprina muskulatūru un locītavas, palielina kaulu masas stabilitāti un gādā, lai slimība attīstās lēnāk.

 

SVARĪGI

• Lietojot osteoporozes medikamentus, obligāti jāuzņem ap 1200 mg kalcija un 800 – 1000 SV D vitamīna diennaktī. Ja šie medikamenti satur D vitamīnu, papildus jāuzņem tikai kalcijs.

• Kalcijs organismā neuzsūcas, ja vienlaikus nav D vitamīna.

• Kuņģa un zarnu traktā vienā lietošanas reizē uzsūcas ne vairāk kā 300 – 500 mg kalcija. Ja uzņem vairāk, tas netiek izmantots, bet gan izvadīts no organisma. Tādēļ nepieciešamo dienas devu ieteicams sadalīt 2 – 3 reizēm.

 

 

UZZIŅA

Mugurkauls ir veidots no skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem, kura saistaudu kapsulā ir mīksta masa. Ar laiku ūdens no kapsulas tiek izspiests, un starpskriemeļu disks saplacinās – tas vairs nav tik spraigs un elastīgs. No kauliem zūd kalcijs, tie kļūst vieglāki, trauslāki un lūst. Par to vispirms liecina muguras sāpes, vēlāk kropļojas izskats, izveidojas tā dēvētais atraitnes kuprītis.

 

PADOMS

Skāba sula (ābolu, citronu vai apelsīnu), uzdzerta kalcija preparātiem, veicina tā uzsūkšanos organismā, bet saldumi – aizkavē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.