Foto – LETA

Rūpes par bērniem – vairāk, ilgāk un sarežģītāk
 1

Pēc neskaitāmām diskusijām Saeimas un valdības gaiteņos un sanāksmēs, koalīcijas padomēs, komisiju sēdēs un darba grupās šonedēļ politiķi beidzot panāca vienošanos par izmaiņām vecāku pabalstu apmērā un izmaksas nosacījumos.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Lasīt citas ziņas

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” jau vakar virzīja izskatīšanai Saeimas sēdē, bet tie tika izņemti no darba kārtības un atlikti līdz 6. novembrim, kad paredzēta budžeta paketes apstiprināšana galīgajā lasījumā.

“Neskatoties uz ļoti saspringto laika grafiku, deputātiem tomēr izdevās vienoties un panākt kompromisu, kas ir pieņemams gan visiem politiskajiem spēkiem, gan atbildīgajām ministrijām. Ja izmaiņas šajos likumos netiktu veiktas, nākamā gada valsts budžetā plānotajam pabalstu pieaugumam naudu nevarētu paredzēt un ilgi gaidītā reforma būtu jāatliek uz nenoteiktu laiku,” skaidroja Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr šī visiem pieņemamā kompromisa meklējumos koalīcijas pārstāvji izskatījuši, grozījuši, atmetuši un pārstrādājuši tik daudz modeļu, ka pat nozares eksperti mulst, mēģinot saprast, uz kādiem pabalstiem nākamgad var cerēt jaunie vecāki.

Likuma izmaiņas paredz no nākamā gada 1. janvāra bērna kopšanas pabalsta (BKP) apmēru paaugstināt līdz 120 latiem mēnesī (pašreizējo 100 latu vietā). Šo pabalstu līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt visu mazuļu vecāki neatkarīgi no tā, vai viņi ir vai nav sociāli apdrošināti. Proti – vai veikuši sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tas nozīmē, ka turpmāk BKP varēs saņemt arī tas tēvs vai māte, kurš vienlaikus saņem vecāku pabalstu (VP) jeb tā saukto “māmiņu algu”.

Sociāli neapdrošinātiem vecākiem nākamgad viss būs salīdzinoši vienkārši – viņi saņems 120 latus mēnesī (pašreizējo 100 latu vietā) līdz bērna pusotra gada vecumam, kā arī varēs doties strādāt.

Savukārt sociāli apdrošinātiem vecākiem, kuri saņem arī “māmiņu algu”, būs vairāki varianti, kas var sajaukt galvu.

Lai būtu vieglāk orientēties pabalstu labirintā, ņemsim par piemēru topošās māmiņas Annu un Baibu. Pieņemsim, ka viņas abas saņem identisku algu – 400 latus “uz papīra”. Taču Annai bērniņš gaidāms jau nākamā gada sākumā, kad būs pārejas periods. Savukārt Baibai ģimenes pieaugums plānots ne agrāk kā nākamā gada oktobrī, kad spēkā būs jaunā pabalstu izmaksas kārtība. Kā tas mainīs viņu saņemtos pabalstus?

Pārejas periods


No nākamā gada 1. janvāra līdz 1. oktobrim noteikts pārejas periods, kurā pabalstu izmaksa vēl būtiski nemainīsies. Sociāli apdrošināti vecāki līdz bērna viena gada vecumam saņems VP 70% apmērā no bruto algas (bet ne mazāku par 120 latiem). Tātad Anna vienu gadu ik mēnesi saņemtu VP 280 latu apmērā (ja nestrādā). (Skat. tabulu 1.) Likums viņai arī ļauj atgriezties darba tirgū, zaudējot VP, bet paralēli algai saņemot BKP. Tādā gadījumā Annas ikmēneša ienākumi būtu 400 lati (280 latu neto alga plus 120 latu bērna kopšanas pabalsts).

Reklāma
Reklāma

Visi vecāki, kam vecāku pabalsts piešķirts pārejas periodā, laika posmā no bērna gada vecuma līdz pusotra gada vecumam klāt pie BKP 120 latiem saņems vecāku pabalsta kompensāciju 70,3 latu apmērā. Tātad šajā pusgadā Annas ikmēneša ieņēmumi būs  470,3 lati (280 latu neto alga + 120 latu BKP + 70,3 latu kompensācija).

Jaunā kārtība


Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, izmaiņas vecāku pabalsta piešķiršanā stāsies spēkā no 2014. gada 1. oktobra. Pēc šī datuma vecākiem būs divas izvēles:

A – Saņemt VP līdz bērna gada vecumam 60% apmērā.

B – Saņemt VP līdz bērna pusotra gada vecumam 43,75% apmērā.

Abos gadījumos paralēli VP tiks piešķirts arī bērna kopšanas pabalsts 120 latu apmērā.

Izvēloties A variantu, Baibas ikmēneša ienākumi būtu 360 lati (240 VP + 120 BKP).(Skat. tabulu 2.) Kaut arī vecāku pabalsta apmērs samazināts no 70% līdz 60%, Baiba saņems vairāk nekā Anna, jo samazinājumu viņas gadījumā ar uzviju kompensēs BKP 120 lati. Kad bērniņš sasniedzis gada vecumu, Baibai nāksies atgriezties darba tirgū, bet arī tad paralēli algai viņa turpinās saņemt BKP (120 latus) līdz bērna pusotra gada vecumam.

Savukārt izvēloties variantu B, Baibas ikmēneša ienākumi būtu 295 lati (VP Ls 175 + BKP Ls 120), toties tos viņa saņemtu pusotru gadu. (Skat. tabulu 3.)

Pēc tam, kad pabalsta saņēmējs būs izvēlējies vienu no variantiem, izvēli vairs nevarēs mainīt. Toties vecākiem tiks piedāvāta iespēja atgriezties darba tirgū, paralēli algai turpinot saņemt BKP pilnā apmērā un 30% no aprēķinātā VP apmēra. Tātad, ja Baiba būs sākotnēji izvēlējusies B variantu (ar vecāku pabalstu 43,75% apmērā), bet vēlāk nolems atgriezties darbā, tad viņa ik mēnesi saņems (BKP Ls 120 apmērā + VP Ls 52,50 (30% no Ls 175) + Ls 280 neto alga).

UZZIŅA


* Pēc Labklājības ministrijas prognozes nākamgad ik mēnesi vecāku pabalstu saņems 11,4 tūkstoši cilvēku. No tiem:

37% saņems VP zem Ls 200

19% saņems VP robežās starp Ls 200 un 300

14% saņems VP robežās starp Ls 300 un 400

11% saņems VP robežās starp Ls 400 un 500

18% saņems VP robežās starp Ls 500 un 1000

1% saņems VP virs Ls 1000

* Plānotā vecāku pabalsta izmaksa vidēji mēnesī: Ls 320,5.

* Ņemot vērā demogrāfijas paketē paredzamās izmaiņas (saistībā ar vecāku pabalstu, bērna kopšanas pabalstu un pārejas perioda kompensāciju) valsts kopbudžetam papildus būs nepieciešami 5,1 miljoni latu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.