Kārina Hēglunda, Zviedrijas vēstniece Latvijā.
Kārina Hēglunda, Zviedrijas vēstniece Latvijā.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kārina Hēglunda: Rūpējoties par reģiona drošību 0

Kārina Hēglunda, Zviedrijas vēstniece Latvijā, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

2021. gada 1. janvārī Zviedrija uz vienu gadu pārņem Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) vadību. Zviedrija ir gatava uzņemties atbildību par organizāciju un par multilaterālisma, miera un Eiropas drošības aizsardzību un attīstību.

EDSO apvieno 57 valstis Eiropā, Centrālāzijā un Ziemeļamerikā. Organizācijas uzdevums ir stiprināt uzticību un sadarbību starp tās dalībvalstīm ar mērķi novērst konfliktus un risināt konfliktus krīzes gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

EDSO visaptverošā pieeja drošībai balstās uz ideju, ka valstis, kas ciena demokrātiju un cilvēktiesības, izjūt lielāku drošību savās mājās un vienlaikus tām ir mazāks risks nonākt konfliktā ar citām valstīm.

Šobrīd organizācija saskaras ar lieliem izaicinājumiem. Zviedrijas nākamā gada misijas paziņojumā ir norādīta nepieciešamība atgriezties pie pamata, kas nozīmē koncentrēšanos uz EDSO pamatuzdevumiem, kas noteikti dibināšanas dokumentos. Helsinku 1995. gada Nobeiguma akts un Parīzes 1990. gada Harta par jaunu Eiropu izceļ mērķi aizsargāt Eiropas drošības kārtību un atbalstīt EDSO visaptverošo drošības koncepciju.

EDSO visaptverošā drošības koncepcija ir unikāla, un mums, iesaistītajām valstīm, tā ir jāatbalsta ik dienu un it visā, ko mēs sakām un darām. Politiskā un ekonomiskā drošība, cilvēktiesības, demokrātija un vienlīdzība tās plašākajā interpretācijā ir savstarpēji atkarīgas un savstarpēji saistītas.

Konfliktu risināšana EDSO reģionā būs Zviedrijas prioritāšu augšgalā. Lai aizsargātu un veicinātu drošu un stabilu reģionu, mēs cieši sadarbosimies ar dažādām EDSO operācijām šajā jomā. Šīs misijas pilda svarīgas funkcijas, uzraugot situāciju uz vietas un palīdzot konfliktu novēršanā un risināšanā.

Visizteiktākais un nesenākais Eiropas drošības izaicinājums ir tas, ko Vīnē bieži dēvē par “krīzi Ukrainā un tās apkārtnē”. Kā priekšsēdētāja Zviedrija turpinās balstīties uz mūsu priekšgājēju mērķtiecīgajiem centieniem rast konflikta ilgtspējīgu politisku risinājumu saskaņā ar EDSO principiem un saistībām.

Tāpat mēs atbalstīsim centienus tuvināt atrisinājumam konfliktu Gruzijā, kā arī Kalnu Karabahā un Piedņestrā. Visi šie konflikti apdraud mūsu kopējo drošību.

Reklāma
Reklāma

EDSO politiskās un militārās dimensijas ietvaros mēs ceram turpināt darbu ar Drošības sadarbības foruma priekšsēdētājiem, lai veicinātu sieviešu, miera un drošības programmu un ANO Drošības padomes rezolūciju Nr. 1325, kas šogad svinēs 20 gadus. Sieviešu iesaistīšana un nozīmīga līdzdalība ir būtiska veiksmīgai konfliktu novēršanai un mazināšanai, kā arī miera nostiprināšanai, kad naidīgas darbības ir beigušās.

Otrā dimensija – ekonomikas un vides dimensija – joprojām ir galvenais elements EDSO pieejā drošībai. Tā kā sievietes bieži vien nav sociāli aizsargātas un nejūtas drošas, kas būtu vienlīdzīgas līdzdalības gadījumā ekonomiskajā dzīvē, Zviedrijas mērķis ir veltīt resursus dzimumu līdztiesības veicināšanai. Tas iet roku rokā ar mūsu valsts centieniem pēc demokrātijas un feministiskas ārpolitikas.

Korupcijas apkarošana un labas pārvaldības veicināšana ir vēl viena no mūsu prioritātēm. Korupcija ir vairāk nekā sociāla problēma. Tā mazina cilvēku uzticēšanos publiskajam sektoram, tādējādi apdraudot attīstību, demokrātiju un drošību.

Tiesības uz vārda brīvību un plašsaziņas līdzekļu neatkarību kā EDSO visaptverošās drošības koncepcijas stūrakmeņi būs galvenās prioritātes cilvēka dimensijas ietvaros 2021. gadā.

Eiropas drošības kārtība, tostarp teritoriālās integritātes ievērošana, atturēšanās no draudiem vai spēka izmantošanas un katras valsts tiesības izvēlēties savu ārējo un drošības kārtību ir drošības politikas pamatinteresēs ne tikai manai valstij, bet visam EDSO reģionam.

Šie principi izriet no iepriekš minētajiem nolīgumiem, un ir pēdējais laiks izpildīt šos solījumus.

Nekad nedrīkst pieņemt starptautisko tiesību pārkāpumus un atbildības trūkumu.

Kā teica Zviedrijas valsts sekretārs ārlietās Roberts Ridbergs savā runā EDSO pastāvīgajā padomē: “Laikmetā, kad mūsu drošība tiek apdraudēta, izmantojot arvien sarežģītākus draudus, mums ir iespēja panākt reālu efektu ar dialogu, iekļaušanu un saskaņoto principu ievērošanu. EDSO var kaut ko mainīt.”

Visos jautājumos, kā lielos, tā mazos, kas attiecas uz mūsu kopējo drošību un labklājību, Zviedrija sagaida sadarbību ar Latviju un mūsu ziemeļvalstu un Baltijas sabiedrotajiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.