Rungainis analizē Krievijas ekonomisko situāciju: “Jau 8 gadus cilvēku ienākumi Krievijā samazinās” 63
Ekonomikas analītiķi apgalvo, ka 2024. gadā Krievijā turpināsies ekonomikas kritums – to TV24 raidījumā “Meli un fakti”, analizējot ekonomisko situāciju Krievijā, norāda uzņēmējs Ģirts Rungainis.
Rungainis saka: “Karš, protams, ir ļoti svarīgs faktors tāpēc, ka tie ir lieli militārie izdevumi Krievijas pusē. Krievijas budžets pirmo reizi pa ilgiem laikiem ir aizgājis deficītā, un tas deficīts tikai pieaugs, neskatoties uz lielajiem ienākumiem no fosilajiem kurināmajiem.”
Pastāvot vērtējumi, ka situācija 2025. gadā varētu stabilizēties, bet vienlaikus arī ir aplēses, ka Krievijas ekonomikas rezerve ir pietiekami liela, lai uzkrājumi ļautu veiksmīgi karot līdz 2025. gadam.
Raidījuma vadītājs Ansis Bogustovs te precizē, vai runa ir par Putina radīto tā saucamo naftas rezerves fondu, kurš ir dibināts pirms aptuveni 10 gadiem. Uz ko Rungainis atbild apstiprinoši.
Jau šobrīd no šī fonda tiekot ņemti ārā līdzekļi, lai finansētu budžeta deficītu.
“Kopumā ir jāsaprot, ka tā vienkārši ir paradigmas maiņa. Ir saprasts, ka Krievija nevēlas būt Rietumvalstu partneris. Tā vēlas būt pretinieks un ieviest savus noteikumus, kas nav pieņemami,” tā Rungainis.
Ņemot vērā šo faktu, Krievija šobrīd tomēr neatrodas smacējošā režīmā, jo tā var sadarboties ar Irānu, ar Ziemeļkoreju (ja Ķīna to atļauj).
Taču vai Krievijas attīstība iespējama pilnībā bez Rietumiem? Rungainis uzskata, ka nē: “Krievijas ekonomiskā, finansiālā un tehnoloģiskā attīstība bez sadarbības ar Rietumiem bez sadarbības ar Eiropu, ASV un Rietumvalstīm principā nav iespējama.”
Protams, kaut kādā mērā viss varētu notikt un pastāvēt, taču nav avotu izaugsmei.
Der arī atcerēties, ka Krievijas ekonomikas kritums būtībā sākās jau 2014. gadā, tātad tas ilgst jau 8 gadus – jau 8 gadus cilvēku ienākumi Krievijā reālajā izteiksmē samazinās.
“Tagad šis kritums pastiprinās un paātrinās, tas ieiet ātrākā fāzē. Skaidrs, ka 2025.-2026. gadā iestāsies kaut kāds plato un iespējams, būs kaut kādi margināli pieaugumi, bet principā viņiem nav kā attīstīt savu ekonomiku,” norāda Rungainis.
Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Meli un fakti” saturu atbild AS “TV Latvija”.