Rundāles pils restaurācijai no Teterevu fonda ziedojuma izlietoti 277 400 lati 0
Rundāles pils muzejs no Borisa un Ināras Teterevu fona piešķirtā finansējuma līdz šim restaurācijas darbiem izlietojis 277 400 latus, aģentūru LETA informēja muzeja galvenā speciāliste Apmeklētāju apkalpošanas un sabiedrisko attiecību nodaļā Ruta Biļeviča.
Privātie mecenāti Teterevi 2010. gadā ziedoja 0,5 miljonus latu Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas programmai 2010.-2014. gadam.
Pateicoties Teterevu ziedojumam, Rundāles pilij ir iespēja veikt plašus restaurācijas darbus. Par piešķirto finansējumu līdz šim restaurēta Biljarda zāle, kā arī iegādāti un izgatavoti eksponāti Biljarda zāles iekārtošanai, tostarp sarūpēts biljarda galds, kas ir lielākais Eiropā.
Savukārt jau maijā tiks atklāts hercoga otrais darba kabinets, kas restaurēts, pateicoties piešķirtajam finansējumam. Hercoga bibliotēka ir trešais un vissarežģītākais restaurējamais objekts programmas gaitā, un restaurācijas darbi tajā rit paralēli citu telpu restaurācijai.
Hercoga bibliotēkas griestu gleznojums bija sliktā stāvoklī jau 19. gadsimtā, kad tika pilnībā pārgleznots. Restaurācijas procesā pārgleznojumus noņēma un atklājās sākotnējā gleznojuma zudumu laukumi, kas restauratoriem jāaizpilda, strādājot ar pārējo pils gleznojumu analoģijām. Telpā ir restaurēts un iesegts 18.gadsimta parkets, bet pašlaik tiek izgatavoti divu loga sienu ozolkoka paneļi, kas iznīcināti 20. gadsimta pirmajā pusē.
Piešķirtais finansējums nosedz tikai daļu pils restaurācijas pabeigšanas izdevumu, summa neietver eksponātu iegādi restaurēto telpu iekārtošanai. Tomēr Teterevu fonda piešķirtajā finansējuma summā ietverti arī atsevišķi prezentācijas izdevumi, kā arī divu monogrāfiju izdošanas un zinātniskās konferences rīkošanas izdevumi, klāstīja Biļeviča.
2014.gadā pils restaurācija būs pabeigta tikai nosacīti, un tad sāksies jauns cikls – telpu uzturēšana un nodrošināšana turpmākajiem gadiem. Pēc 2014. gada varēs vairāk pievērsties visa pils ansambļa infrastruktūras sakārtošanai un remontiem. Taču ne tikai tas vien. Lielā galerija joprojām būs darba procesā, jo jāturpina sienu gleznojumu restaurācija. Vēl jārestaurē vēsturiskie parketi Lielajā galerijā un Marmora zālē, kurā kopš 1994.gada ielikts pagaidu parkets, stāstīja muzeja pārstāve.
Arī pils interjeru ekspozīciju ar tās mēbelēm, gleznām un dekoratīvās mākslas priekšmetiem vienīgi dažās telpās var uzskatīt par pilnīgi pabeigtu un optimāli iekārtotu. Muzejam ir nepieciešams iegādāties jaunus mākslas priekšmetus, lai papildinātu telpu iekārtojumu, piemēram, Rožu istaba pagaidām ir pilnīgi tukša, Hercoga ēdamzālei trūkst šīs telpas funkcijai atbilstoša iekārtojuma, daļā interjeru jānomaina neatbilstoši 19. gadsimta priekšmeti.
Rundāles pils muzejs nākotnē iecerējis turpināt veiksmīgi sākto sadarbību ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem – Rundāles pils ir laba prakses vieta, kur topošie restauratori var savas prasmes pilnveidot un paaugstināt kvalifikāciju.
Jau ziņots, ka aizvadītajā gadā Rundāles pils muzeju, parku un ekspozīciju “Kurzemes hercogu kapenes”, kas atrodas Jelgavas pilī, apmeklējuši 233 792 interesenti, kas ir par 3,7% vairāk nekā 2011. gadā.
Rundāles pils muzejā apmeklētāju skaita pieaugums vērojams jau pēdējos četrus gadus, un tas varētu būt skaidrojams ar piedāvājuma dažādošanu – regulāri tiek atvērtas jaunas izstādes un papildinātas esošās, kā arī katru gadu paplašinās ekspozīcija, atverot jaunas telpas pilī, bet ziemas periodā tiek ieviestas atlaides.