Rita Našeniece: Adekvāta persona ar ieroci, kam ir dotas konkrētas komandas, ir tikpat droša kā adekvāta persona bez ieroča 21
Rita Našeniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Man bruņoti cilvēki pilsētā nav problēma. Deviņdesmitajos gados strādāju bijušajā Dienvidslāvijā, strādāju Čečenijā un pilnībā saprotu, ka karadarbību pilsētā var mācīties tikai pilsētā. Par vēsturi ir palikusi Austerlica, Vaterlo un Saules kauja ar galveno lomu tēlotājiem baltos zirgos un plašos līdzenumos.
Tad, kad ir šķērsoti simtiem “čekpointu” ar raibraibajiem militārajiem kontrolieriem, pasaule šķiet citāda. Adekvāta persona ar ieroci, kam ir dotas konkrētas komandas, ir tikpat droša kā adekvāta persona bez ieroča. Mēs visi ar asu nazīti griežam apelsīnu savā virtuvē, bet nevienam nav ienācis prātā ar šo pašu nazīti kādu drusku pabakstīt.
Franču KFOR karavīri, piemēram, sēdēja Mitrovicas kafejnīcās Kosovā pilnā bruņojumā un mielojās ar saldējumu. Mans vīrs ir uzcītīgs zemessargs, kas šobrīd tikai traumas dēļ un sev par lielām sirdssāpēm nevarēja piedalīties “Nameja” mācībās. Labi, ne visiem ir tāda pieredze. Un nē – man nav problēmu ar jautājumu, ka NATO spēki demonstrē savu klātbūtni. Paldies visiem, kas šīs mācības vadīja un tajās piedalījās.
Protams, sabiedrībai, kas nav pieradusi pie bruņotiem cilvēkiem, ir jānokomunicē gaidāmā situācija indivīdu līmenī. Jo īpaši tādēļ, ka daļa iedzīvotāju joprojām ir nabassaitē ar Krievijas propagandas konveijeriem un arī vietējie politiskie visēdāji labprāt pasildīs rokas pie tēmas.
Mani priekšlikumi par komunikāciju priekšdienām balstās uz tēzi, ka izskaidrojošajam darbam jābūt ne tikai televīzijā un radio. Ir jāmeklē kopienu informēšanas iespējas visplašākajā sociālās bāzes līmenī – paziņojumi namu kāpņutelpās, ieraksti tieši apkaimju un apkaimju biedrību lapās “Facebook” platformā, lapiņas uz ģimenes ārsta pieņemšanas informācijas galdiņa un līdzīgi. Jāizmanto personalizētas tiešas informācijas iespējas indivīdu līmenī – piemēram, īsziņas “LMT”, “Bites” un citu tīklu lietotājiem.
Nav noskaņojuma iziet ārpus manas profesionālās komunikācijas ekspertīzes, bet tomēr ir viena taktiska ideja. Iespējams, ir vērts intensīvo elementu izpildes zonās ierobežot civiliedzīvotāju kustību vai papildus informēt par procesu uz vietas ar brīdinošiem elementiem. Un vēl – esmu sen domājusi par civiliedzīvotāju brīvprātīgo iesaisti mācību scenārijos. Nāku no organizētas, apzinīgas un ļoti atsaucīgas apkaimes, cilvēkiem patīk jauna pieredze. Tā ir arī laba iespēja veidot draugus tautā.
Kas attiecas uz sabiedrību, būtiski pašiem elpot dziļi. Histērisks cilvēks ir viegli manipulējams cilvēks. Vienalga, vai runa ir par Covid-19 vakcīnām, murāļiem vai NATO mācībām.
Sievietes ar zīdaiņiem un “krustā sistajiem” puisēniem, kuras sagadīšanās pēc vienmēr būs tur, kur filmēs, Latvijas gadījumā atradīsies bieži.
Pats galvenais – mazāk raustīsimies. Kā mans smagā rakstura sencis mēdza teikt: “Ja ļausi sevi raustīt, tad tevi arī raustīs.”