Rumānijas ekspremjeru ievieto cietumā 1
Rumānijas bijušais premjerministrs, Sociāldemokrātu partijas līderis un viens no ietekmīgākajiem valsts politiķiem Livju Dragnea, kuram tiesa pērn piesprieda trīsarpus gadu cietumsodu par krāpšanu, zaudējis lietā par sprieduma apelāciju un vakar ievietots cietumā.
Konflikts apēno Rumānijas ES prezidentūru
Iznīcinošu vērtējumu Dragnea politiskajai darbībai deva rumāņu vēlētāji, izbalsojot sociķu partiju Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
Sociāldemokrāti uzvarēja Rumānijas parlamenta vēlēšanās 2016. gadā, taču partijas līderis nekļuva par premjerministru, jo to liedza viņam agrāk piespriestais nosacītais sods par krāpšanu vēlēšanās. Dragnea saglabāja ietekmi valsts politikā un septiņos mēnešos paguva gāzt divus premjerministrus, līdz viņam izdevās panākt savas atbalstītājas un partijas biedres Violetas Dančilas iecelšanu par valdības vadītāju 2018. gada janvārī.
Piecdesmit sešus gadus vecais Dragnea bija galvenais iniciators partijas priekšlikumam par reformām tieslietu jomā, izraisot konfliktu ar Eiropas Komisiju un apēnojot Rumānijas pirmo prezidentūru Eiropas Savienībā.
Valsts tieslietu sistēmas uzvara
Premjerministre Dančila atzinusi, ka notiesājošais spriedums Dragneas lietā ir “grūts brīdis” partijai. Līderim izciešot sodu, partijas vadību uz laiku pārņēmusi premjerministre. Viņa noliedza savas atkāpšanās iespēju pēc sociāldemokrātu sagrāves Eiropas Parlamenta vēlēšanās. “Vēl nekad Rumānija nav pieredzējusi tik daudz svarīgu notikumu tik īsā laikā, tajā skaitā valdošās partijas pazemojošu zaudējumu vēlēšanās un valsts politiskā smagsvara ieslodzīšanu,” atzīmē Rumānijas pētnieciskā ziņu vietne “HotNews.ro”.
Dragnea, kurš bija arī parlamenta apakšpalātas spīkers, savu notiesāšanu uzskata par “politisku pasūtījumu”, taču Rumānijas sabiedrība to vērtē kā valsts tieslietu sistēmas uzvaru. Dragneas vadībā sociāldemokrāti solīja strauju uzplaukumu lauku rajonu iedzīvotājiem, kas ir viņu partijas galvenais elektorāts. Taču viņa nemitīgie uzbrukumi valsts korupcijas apkarošanas birojam un centieni tieslietu reformas aizsegā panākt korumpētu amatpersonu reabilitāciju atbaidīja daudzus vēlētājus balsot par sociāldemokrātiem.
Pret kukuļņēmēju attaisnošanu
Rumānijas prezidents Klauss Johannis, kurš savu pilnvaru ietvaros centies pretoties tiesu varas neatkarības likvidēšanai, bija rosinājis referendumu, aicinot pilsoņus paust savu viedokli par valdības strīdīgajām tieslietu reformām. Kā liecina referenduma pagaidu rezultāti, vairākums vēlētāju ir noraidījuši Sociāldemokrātu partijas plānus amnestēt kukuļņēmējus.
Eiropas Komisija, kas jau agrāk vairākkārt kritizējusi Rumānijas valdību par labas pārvaldības noteikumu neievērošanu, aicinājusi Bukaresti ieklausīties vēlētāju “skaidrajā vēstījumā” un nodrošināt “neatkarīgu tieslietu sistēmu, kas nepiedāvā nesodāmību likumpārkāpējiem un iecietību korumpantiem”. EK ir brīdinājusi Rumānijas valdību par sankcijām, kas varētu sekot, ja tā nemainīs kursu.