Foto EPA/LETA

Rumānijā notiek vērienīgas demonstrācijas pret valdību 0

Rumānijā trešdien vismaz 200 000 cilvēku izgāja pret valdību vērstās demonstrācijās, kas bija lielākās kopš komunistu režīma krišanas 1989.gada decembrī, ziņoja mediji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Demonstranti, no kuriem vismaz puse bija galvaspilsētā Bukarestē, protestēja pret valdības ārkārtas dekrētu, ar kuru ir dekriminalizēti vairāki korupcijas noziegumi.

Demonstrācijas, kurās daļa dalībnieku sauca “Zagļi!” un “Atkāpieties!”, notika dienu pēc šī dekrēta pieņemšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bukarestē vairāki demonstranti meta pudeles, petardes un akmeņus uz drošības spēkiem, kas atbildēja ar asaru gāzi. Daži policisti un protestētāji guva vieglus ievainojumus.

Demonstrācijas otru vakaru pēc kārtas notika ne vien Bukarestē, bet arī citās pilsētās, tai skaitā 1989.gada revolūcijas šūpulī Timišoarā.

1989.gada revolūcijā dažu dienu laikā varu zaudēja komunistu diktators Nikolaje Čaušesku, kuram kopā ar sievu 1989.gada 25.decembrī tika izpildīts nāvessods.

Ar otrdien pieņemto ārkārtas dekrētu ir dekriminalizēti amata noziegumi, kuru rezultātā radušies finansiālie zaudējumi līdz 200 000 leju (44 387 eiro) apmērā.

Šie likuma grozījumi ļauj izvairīties no kriminālvajāšanas Sociāldemokrātu partijas (PSD) līderim Liviu Dragnjam, kurš otrdien stājās tiesas priekšā par varas ļaunprātīgu izmantošanu, un vairākiem citiem kreisiem politiķiem. Prokurori novērtējuši Dragnjas lietā iesaistīto naudas summu ar 24 000 eiro, kas ir ievērojami zem grozījumos noteiktās robežas.

Tieslietu ministrs Florins Jordake trešdien ierakstīja savā “Facebook” lapā, ka šajā ārkārtas dekrētā nav “nekā slepena, nelikumīga vai amorāla”.

Jordake pirms tam attaisnoja šos likuma grozījumus, kas pieņemti, apejot parlamentu, un stājās spēkā gandrīz automātiski, kā vajadzīgus, “lai pielāgotu likumdošanu konstitucionālās tiesas lēmumiem”.

Valdība tomēr nosūtīja parlamentam apstiprināšanai apžēlošanas likumu, kas ļaus atbrīvot uz ieslodzītos ar soda termiņu līdz pieciem gadiem, izņemot tos, kas notiesāti par seksuāliem vai vardarbīgiem noziegumiem. Ieslodzītajiem virs 60 gadu vecuma, grūtniecēm un ieslodzītajiem ar maziem bērniem sodi tiks saīsināti uz pusi neatkarīgi no izdarītajiem noziegumiem.

Reklāma
Reklāma

Valdība iepriekš bija paziņojusi, ka ārkārtas dekrēts attieksies arī uz šo apžēlošanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.