Pirms divām nedēļām Rumānijā apsūdzības nelegāli iegūtas naudas atmazgāšanā tika izvirzītas valsts iekšpolitikā labi zināmajai parlamenta deputātei Elenai Udreai, kas savulaik bijusi tūrisma ministre un bijušā prezidenta Trajana Basesku politiskā līdzgaitniece.
Pirms divām nedēļām Rumānijā apsūdzības nelegāli iegūtas naudas atmazgāšanā tika izvirzītas valsts iekšpolitikā labi zināmajai parlamenta deputātei Elenai Udreai, kas savulaik bijusi tūrisma ministre un bijušā prezidenta Trajana Basesku politiskā līdzgaitniece.
Foto – Scanpix/Reuters

Rumānijā apkaro “starppartiju mafiju” 0

Rumānijas Nacionālais pretkorupcijas direktorāts izvērsis vērienīgu cīņu pret korumpētām amatpersonām. Šomēnes korupcijas apkarotāju slazdā iekrita Rumānijas kādreizējā tūrisma ministre, valsts bijušā prezidenta Trajana Basesku politiskā līdzgaitniece un pašreiz parlamenta deputāte Elena Udrea. Februāra sākumā aizturētajai amatpersonai izvirzītas apsūdzības divās korupcijas lietās, tostarp par pretlikumīgi iegūtas naudas atmazgāšanu.

Reklāma
Reklāma

Uz pareizā ceļa

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā gadā Rumānijas pretkorupcijas direktorāts apsūdzības korupcijā izvirzīja 1138 personām, tostarp 24 pilsētu mēriem, pieciem valsts parlamentāriešiem, diviem bijušajiem ministriem un bijušajam valdības vadītājam Adrianam Nastasem. Rumānijā izvērsto cīņu pret korumpantiem uzslavējusi arī Eiropas Savienība. “Rumānija atrodas uz pareizā ceļa, un tai uz tā ir jāturas. Korupcijas apkarošana joprojām ir lielākais izaicinājums un galvenā prioritāte,” paziņojis Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timermanss.

2007. gadā ES izveidoja tā dēvēto sadarbības un pārbaudes mehānismu, kura uzdevums ir uzraudzīt Rumānijā un Bulgārijā veiktās reformas tieslietu nozarē, kā arī abu valstu cīņu pret korupciju. Šā mehānisma ietvaros EK nāk klajā ar regulāriem novērtējumiem par Rumānijā un Bulgārijā izplatītās korupcijas izskaušanu. Britu raidsabiedrība “BBC” skaidro, ka pozitīvi novērtējumi ir izšķiroši, lai Rumānija un Bulgārija varētu kādu dienu pievienoties Šengenas zonai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērnajā novembrī Rumānijas prezidenta vēlēšanās uzvarējušais etniskais vācietis Klauss Johanness paziņojis, ka korupcijas izskaušana ir arī viena no viņa prioritātēm. Rumānijas politikas apskatnieki norāda, ka Johanness, kas pēdējos 25 gadus nav bijis iesaistīts valsts iekšpolitikā, varētu būt īstais cilvēks, kura pārraudzībā cīņa pret korupciju varētu būt sekmīga. Rumānijas politikas analītiķe Alina Mungiu-Pipidi sarunā ar raidsabiedrību “BBC” stāstīja, ka vēl pirms dažiem gadiem valsti vadīja “starppartiju mafija”, kas sev pietuvinātiem uzņēmējiem izdāļāja vairāku miljonu vērtus valsts iepirkumu līgumus, uzpirka prokurorus un tiesnešus, organizēja shēmas nodokļu nemaksāšanai. “Taču pēdējos trīs gados abas lielākās partijas – liberāldemokrāti un sociāldemokrāti – vēlēšanās ir zaudējušas,” uzsvēra Rumānijas analītiķe, norādot uz labvēlīgo augsni pārmaiņām.

Četri korumpanti dienā

Britānijas ietekmīgais finanšu izdevums “The Economist” uzsver, ka būtiska loma aktivizētajai cīņai pret korupciju politiskajā elitē ir arī Nacionālā pretkorupcijas direktorāta vadītājai Laurai Kovesi, kas šajā amatā stājās 2013. gada aprīlī. Vadot pretkorupcijas direktorātu, viņai nācies saskarties ar vairākkārtējām pret viņu vērstām nomelnošanas kampaņām. Pērn kādam rumāņu uzņēmējam piederošā televīzija apsūdzēja Kovesi kukuļņemšanā, bet premjerministrs Viktors Ponta sūkstījās, ka Kovesi vadītais direktorāts darbojas kā “komunistu slepenpolicija”. Jāpiemin, ka Rumānijas pretkorupcijas direktorāts sācis izmeklēšanu arī pret Pontas māti, māsu un svaini.

Raidsabiedrība “BBC”, norādot uz Kovesi darba augļiem, informē, ka viņas vadībā direktorāts apsūdzības korupcijā izvirza vidēji četriem cilvēkiem dienā. Pagājušajā pirmdienā Rumānijas Augstākā tiesa piesprieda piecu gadu cietumsodu bijušajai sporta un jaunatnes lietu ministrei Monikai Ridži. Būdama ministre, viņa no valsts kases piešķīra aptuveni 800 tūkstošus dolāru sev pietuvinātu personu uzņēmumiem par dažādu koncertu rīkošanu.

No varas elites līdz cietuma kamerai

Šobrīd Rumānijā par skaļāko prāvu uzskatāma Nacionālā pretkorupcijas direktorāta sāktā izmeklēšana lietā, kurā ir iesaistīta Rumānijas iekšpolitikā rūdītā eksministre un pašreizējā parlamenta deputāte Udrea. Viņa tiek apsūdzēta par līdzdalību vairāku miljonu dolāru atmazgāšanā, kurus viņas bijušā vīra uzņēmums bija ieguvis, uzvarot kādā valdības izsludinātā iepirkuma konkursā par datorprogrammu iegādi. Sākotnēji šajā lietā Udreai kā drošības līdzeklis tika piemērots ieslodzījums, taču pagājušajā nedēļā tas tika mainīts pret mājas arestu. Tikmēr viņas bijušais vīrs joprojām atrodas aiz restēm.

Reklāma
Reklāma

Udrea, kas vēl pērn bija viena no kandidātēm uz prezidenta amatu, apgalvo, ka viņa ir nevainīga un ka viņai izvirzītās apsūdzības ir meli. Uzrunā parlamentam viņa sūkstījās par sliktajiem apstākļiem, kādos viņai nācies dzīvot cietumā, un lūdza savus kolēģus balsojumā par viņas izdošanu arestam balsot “pret”. Pēc deputātes stāstītā, viņa deviņu kvadrātmetru lielajā cietuma kamerā atradusies kopā ar vēl divām ieslodzītajām. Kameras logi neesot turējušies ciet, tādēļ kamerā bijis auksts. “Nebija matu fēna, un tāpēc nevarēju izmazgāt matus,” apgalvoja Udrea, kas, kā raksta britu laikraksts “The Daily Mail”, allaž izcēlusies ar kāri uz dārgiem apģērbiem un rokassomiņām. Tāpat, pēc deputātes stāstītā, viņai nācies izmantot plastmasas pudeli, lai atgaiņātos no žurkām, kas mēģinājušas iekļūt kamerā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.