“Aiz restēm, nevis piedošanu!” Bukarestes centrā pie valdības nama prasa demonstranti, kas protestē pret valdības apstiprinātajiem krimināllikuma labojumiem par sodu atvieglošanu ierēdņiem, kas ļaunprātīgi izmantojuši dienesta stāvokli. REUTERS/LETA

Rumāņi saka: “Pietiek!”. Masu protesti pret sodu atvieglošanu korumpētiem ierēdņiem 4

Jau trešo dienu simtiem tūkstošu iedzīvotāju visās Rumānijas lielākajās pilsētās protestē pret valdības pēkšņi veiktajām krimināllikuma izmaiņām, kas grauj korupcijas apkarošanu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Biznesa vides ministrs sniedz politiskās ētikas paraugu

Valstī izvēršoties plašākajiem protestiem kopš komunistiskā režīma gāšanas 1989. gadā, par gatavību atkāpties vakar paziņojis biznesa vides ministrs, taču tas nav mazinājis masu protesta uzplūdus. Pirms trim gadiem ievēlētais prezidents Klauss Johannis par vienu no savas prezidentūras galvenajiem uzdevumiem bija izvirzījis cīņu pret korupciju, veicinot rīcībspējīga kukuļņemšanas apkarošanas dienesta izveidi. Pirms mēneša pie varas nākusī sociāldemokrātu valdība, kas ir jau trešā divu gadu laikā, izpelnījās iedzīvotāju sašutumu, pēkšņi lemjot par sodu atvieglošanu ierēdņiem, kas bija ļaunprātīgi izmantojuši dienesta stāvokli. Valdības apstiprinātie krimināllikuma labojumi paredz apžēlot cietumniekus, kuru ieslodzījuma laiks ir mazāks par pieciem gadiem, izņemot izvarotājus un atkārtota nozieguma izdarītājus, kā arī dekriminalizēt ierēdņu veiktus likumpārkāpumus, kuros valstij nodarītais zaudējums nepārsniedz 200 000 leju (45 000 eiro). Valdībai apgalvojot, ka krimināllikuma labojumi esot jāveic, lai mazinātu pārapdzīvotību cietumos, šis lēmums atbrīvotu no ieslodzījuma simtiem bijušo ierēdņu un izbeigtu izmeklēšanu daudzās apsūdzībās, tajā skaitā pret Sociāldemokrātu partijas līderi un bijušo premjerministru Liviu Dragneju, kuram piespriests nosacīts sods par krāpšanu vēlēšanās. Dragnejs, kurš likumpārkāpumu neatzīst, bija personiski ieinteresēts krimināllikuma mainīšanā, jo pēc viņa partijas uzvaras vēlēšanās prezidents Johannis bija atteicies virzīt viņu kā nosacīti sodītu personu valdības vadītāja amatam. Biznesa vides ministrs Florins Jianu sniedzis politiskās ētikas paraugu, paziņojot, ka viņš nevar atbalstīt valdības nostāju, pret kuru protestē simtiem tūkstošu valsts iedzīvotāju. “Es negribu, ka man būtu jāsaka savam bērnam, ka es biju gļēvulis un piekritu tam, kam neticu,” viņš paziņojis savā “Facebook” lapā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prezidents Johannis apstrīd valdības rīcību

“Sociāldemokrātu stratēģija ir aizsargāt pašreizējos un bijušos partijas biedrus no apsūdzībām kukuļņemšanā un padarīt praktiski neiespējamu amatā esošu politiķu sodīšanu par korupciju,” uzskata Londonā izvietotās domnīcas “Eurasia Group” pētnieks Džeimss Sojers, piebilstot, ka šie pasākumi, ja tos izdotos īstenot, būtiski kavētu korupcijas apkarošanu. Rumānijas prezidents Klauss Johannis apstrīdējis valdības rīcību un iesniedzis prasību Konstitucionālajā tiesā. Prezidents Johannis paziņojis, ka vienīgais veids, kā izbeigt masu nemierus, ir atcelt krimināllikuma labojumus. Prezidents ierosinājis referenduma rīkošanu un paredzējis apspriesties ar premjerministru Sorinu Grindeanu, bet prokuratūra sākusi pārbaudi, kādā veidā ministru kabinets apstiprinājis krimināllikuma labojumus. Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers kritizējis Rumānijas valdības rīcību, paziņojot, ka “cīņa pret korupciju ir jāpaplašina, nevis jāizbeidz”. Vairāku valstu vēstniecības Briselē paudušas cerību, ka Rumānijas valdība “mainīs šo nevēlamo kursu”. Pēc nevalstiskās organizācijas “Transparency International” datiem, Rumānija ir ceturtā korumpētākā valsts Eiropas Savienībā. Prezidentam Klausam Johannim aizsākot enerģisku cīņu pret korupciju, valsts prokuratūrā šobrīd ierosināti vairāk nekā 2000 lietu pret korumpētiem ierēdņiem. Pēdējos divos gados notiesāti vairāk nekā tūkstotis korumpantu, kuru nodarītie zaudējumi valstij pārsniedz vienu miljardu eiro. “Es nākšu uz šejieni katru dienu, kamēr viņi atcels krimināllikuma labojumus, jo mēs vairs nevaram paciest viņu ļaunprātīgo varas izmantošanu. Viņi rīkojas kā zagļi nakts vidū, bet mūs uzskata par muļķiem,” ziņu aģentūrai “Bloomberg” teica 34 gadus vecais sīkuzņēmējs Jonuts Balčesku demonstrācijā Bukarestē pie valdības ēkas. Vakar Rumānijas parlamentā tieslietu ministrs Florins Jordašs gribēja uzstāties ar paziņojumu presei, bet opozīcijas parlamentārieši viņu sagaidīja ar saukļiem: “Kauns!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.