Rūkot rindas pie ārstiem 0
Veselības ministre Anda Čakša savā pirmajā preses konferencē pēc atgriešanās no dzemdību un bērna kopšanas atvaļinājuma iepazīstināja ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) sagatavoto informāciju par pirmajā veselības aprūpes reformu posmā padarīto.
A. Čakša uzskata, ka kopumā sasniegtie rezultāti, proti, būtiskais rindu samazinājums pie ārstiem, liecina, ka reformas izvēlētais virziens esot pareizs un dod rezultātus. No 2016. gada decembra līdz 2018. gada janvārim esot būtiski sarukušas rindas pie 17 specialitāšu ārstiem, jo šīs problēmas risināšanā tika ieguldīti 3,4 miljoni eiro. Pirms reformas sākšanas pie endokrinologa, ginekologa, kardiologa, reimatologa, oftalmologa, traumatologa, gastroenterologa un citiem valsts apmaksātajiem speciālistiem bija jāgaida rindā vismaz trīs mēneši, bet patlaban gaidīšanas laiks samazinājies līdz 58 dienām.
Pirms finansējuma investēšanas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Biķernieki” rinda pie acu ārsta, lai saņemtu ambulatoro konsultāciju, bija 150 dienas, bet patlaban tā ir viens mēnesis. Ārstniecības iestādē “Veselības centrs 4” uz konsultāciju pie endokrinologa bija jāgaida līdz 117 dienām, bet patlaban – līdz 33 dienām. Sarukušas arī rindas reģionos. Piemēram, Latgalē vizītē pie endokrinologa, neirologa un oftalmologa varot tikt divu nedēļu laikā, taču garākā rinda reģionā esot 90 dienas.
Lai samazinātu rindas uz izmeklējumiem, papildus ieguldīti 7,5 miljoni eiro.
“Ja skatāmies, cik ātri var nokļūt pie speciālista, tad 75% ārstniecības iestāžu, kas sniedz valsts apmaksātos pakalpojumus, 10 dienu laikā ir pieejams ginekologs, otolaringologs, pediatrs, ķirurgs, onkologs, ķīmijterapeits, neonatologs, algologs, psihiatrs un narkologs. Bet 50% ārstniecības iestāžu līdz 10 dienām sarucis gaidīšanas laiks pie traumatologa, ortopēda, pulmonologa un dermatovenerologa. Būtiskākais ir tas, ka mēs dodam iespēju īsā laikā nokļūt pie ārsta,” uzskata Čakša.
Taču, neraugoties uz šiem pozitīvajiem faktiem, tomēr Rīgā strādājošie ārsti nereti aicina savus pacientus no galvaspilsētas doties veikt operācijas uz reģionālajām slimnīcām vai medicīnas centriem, kur viņiem ir viena no darba vietām, jo pamata darba vietā jāgaida garā rindā. Čakša skaidroja, ka tā esot problēma un, lai to novērstu, tikšot organizēti stratēģiskie iepirkumi, lai ārsti varētu operēt tur, kur ir viņu pamata darba vieta. Stratēģiskais iepirkums nozīmē, ka par pakalpojumu valsts maksās, ņemot vērā kvalitāti. Patlaban katram pakalpojumam ir valsts noteikts tarifs, bet pakalpojuma kvalitāti uzrauga atsevišķi.