“Vienotības” rūgtā uzvaras garša: “krīt” līdere, partiju plosa skandāli un nesaskaņas 38
Vēl pavisam nesen vēlēšanu naktī “Vienotības” biedri restorānā “Trīs pavāri” smaidīgi saskandināja, sauca tostus un urravas. Taču sākotnējā eiforija apsīka jau vēlēšanu naktī, uzzinot provizoriskos Saeimas deputātus.
“Vienotības” ilggadējās vadītājas un Kurzemes saraksta līderes Solvitas Āboltiņas palikšana “zem strīpas” partijas biedriem bija kā auksta duša. Taču vienlaikus šis fakts kalpoja kā starta signāls dažādiem partijas iekšējiem grupējumiem, kas nu klupuši viens otram krāgā. Kā norāda eksperti – tieši Āboltiņas autoritāte jau ilgstoši bija tas spēks, kas saturēja kopā “Vienotību”, kurā apvienojušās ļoti dažādas intereses. Tagad, kad viņa pabīdīta maliņā, kā īleni no maisa sāk rēgoties partijas iekšējās domstarpības.
Zaķis nokosts
Visredzamākais skandāls, protams, ir partijas Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa iespējamā iesaiste balsu pirkšanā. Simboliski, ka šādas ziņas izplatīja nevis kāds politiskais konkurents vai novērotājs no malas, bet gan paša partijas biedri. Konkrēti – “Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs Juris Vidiņš (viņš arī deputātes Ilzes Viņķeles tēvs), kurš kandidēja vienā sarakstā ar Zaķi, bet netika ievēlēts. Atsaucoties uz savu pacientu stāstīto un paša novērojumiem vēlēšanu dienā, Vidiņš lūdzis Drošības policijai pārbaudīt ziņas, ka vēlētājiem maksāts par plusiņa ielikšanu Dzintaram Zaķim. Uzreiz pēc tam deputāte Lolita Čigāne paziņoja, ka personas, pār kurām krīt aizdomu ēna par iespējamu iesaisti balsu pirkšanā, nedrīkst atrasties augstos politiskos amatos, un pieprasīja sasaukt frakcijas ārkārtas sēdi. Zaķis gan dievojās, ka viņa kampaņa bijusi pilnīgi likumīga un nekādā balsu pirkšanā viņš neesot piedalījies. Tomēr vakar pēc “Vienotības” frakcijas ārkārtas sēdes viņš paziņoja par savu atkāpšanos no amata. Atlikušās pāris nedēļas līdz šī sasaukuma beigām frakcijas vadība tiks uzticēta viņa vietniekiem – Lolitai Čigānei un Edvardam Smiltēnam.
Trūkst pēctecības
Āboltiņai ir labas izredzes decembrī plānotajā partijas kongresā saglabāt “Vienotības” priekšsēdētājas amatu. Tomēr politologs Ivars Ījabs uzsver, ka jebkurā gadījumā viņas autoritāte būs iedragāta un saturēt kopā partiju kļūs arvien grūtāk. Turklāt partija nav izaudzinājusi pietiekami spējīgus aizstājējus, kas varētu pārņemt stafeti no Āboltiņas un Zaķa. “Neskatoties uz visiem viņa trūkumiem, Zaķis “Vienotībai” bija vērtīgs kadrs, pateicoties viņa administratora spējām un politiskās virtuves izpratnei. Ja viņa nebūs, tad kurš koalīcijas veidošanā ies runāties ar Aivaru Lembergu? Lolita Čigāne? Diez vai,” sprieda Ījabs. Neoficiāli kā nākamais frakcijas vadītāja amata kandidāts tiek minēts arī Kārlis Šadurskis, kurš atgriezies Saeimā, bet oficiāli viņam vēl nekas neesot piedāvāts.
Uzticība neatmaksājas
Pašlaik virspusē uzpeld arī agrāki konflikti. Aprīlī “Vienotība” svinīgi parakstīja sadarbības līgumus ar vairākām reģionālajām partijām, tostarp apsolot partneriem vietas deputātu kandidātu sarakstos. Jau tolaik vairāki ilgstošie “Vienotības” biedri, piemēram, deputāts Ainars Latkovskis, pauda neapmierinātību ar šo praksi. “No organizācijas veidošanas viedokļa pareizāk būtu novērtēt un priekšā izvirzīt tos cilvēkus, kas ilgstoši bijuši uzticīgi partijai, nevis nupat pārvilinātus populārus kandidātus. Ja partija nenovērtēs pastāvīgo biedru uzticību, tad tā nenostiprināsies kā spēcīga organizācija,” uzskata Latkovskis. Kā piemēru šeit varētu minēt Salaspils mēru Raimondu Čudaru, kurš ir “Vienotības” biedrs kopš tās dibināšanas un pirms tam darbojās arī “Jaunajā laikā”. Kad parlamentā “JL” nokļuva opozīcijā, to pameta daudzi pašvaldību cilvēki, izvēloties pāriet uz tā brīža varas partijām, bet Čudars saglabāja uzticību. Tagad Salaspils mērs izteica gatavību startēt Saeimas vēlēšanās, bet viņam Vidzemes sarakstā tika atvēlēts tikai 11. numurs. Turpretim jaunpienācējam, bijušajam tautpartijietim Inesim Boķim – otrā vieta sarakstā. “Partijas lēmums sadarboties ar reģionālajām partijām bija stratēģiski svarīgs un pareizs. Turklāt Boķa kungs ar savu pieredzi bija pelnījis labu vietu sarakstā,” diplomātiski izteicās Čudars, bet sarunas turpinājumā gan atzina, ka tīri emocionāli šāda partijas attieksme bijusi nepatīkama.
Olšteiniešu triki
Vēl viens satricinājums, kurš tuvākajā laikā pārbaudīs “Vienotības” saliedētību, būs atsevišķu jaunbiedru individuālās kampaņas. “Vienotības” sarakstā iekļautie bijušie Zatlera Reformu partijas (ZRP) biedri mainījuši partijisko piederību, bet ne tikumus. Gluži kā 11. Saeimas vēlēšanās, tā arī tagad viņi aktīvi veikuši individuālās kampaņas, nesaskaņojot tās ar partijas vadību. “Individuālās kampaņas nav nekas neparasts vai aizliegts, bet mums partijā ir stingri noteikumi, ka tās vispirms jāsaskaņo ar vadību. Diemžēl daļa biedru šo prasību ignorēja,” skaidroja “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars. Atgādināšu, ka 11. Saeimas vēlēšanās situācija bija identiska – toreizējā ZRP vadība satraucās, ka vairāki kandidāti veicot nesaskaņotas priekšvēlēšanu kampaņas, kurās cenšas izcelt sevi uz kolēģu fona. Pat uzvārdi atkārtojas – Jānis Junkurs, Vilnis Ķirsis, Jānis Upenieks un citi. Arī taktika abos gadījumos ir identiska – vēlētājiem it kā partijas vārdā tiek izplatītas avīzes, kurās tiek īpaši slavināts konkrētais kandidāts. Tostarp nesaskaņoti tiek izmantoti premjeres un citu atpazīstamu “Vienotības” politiķu citāti, kuros viņi it kā slavina katras avīzes galveno varoni. Avoti “Vienotībā” pat stāsta, ka priekšvēlēšanu kampaņas laikā esot pazudušas vairāk nekā 600 000 partijas reklāmas avīžu un to vietā adresātiem piegādātas minēto kandidātu īpašās avīzes.
Īpaši izceļams Junkura gadījums. Tieši pateicoties aktīvai individuālajai kampaņai, šis mazpazīstamais deputāts, kurš 11. Saeimas laikā bija tikpat kā nemanāms, vēlēšanās no 10. vietas “Vienotības” Kurzemes sarakstā uzlēca uz otro un faktiski “nogrūda no pjedestāla” Solvitu Āboltiņu. Kopš šī meistarstiķa gan viņš pazudis un neatbild uz telefona zvaniem. Tādēļ nav iespējams uzzināt, cik izmaksāja viņa kampaņa un par kādiem līdzekļiem tā apmaksāta.
Oficiālos viedokļos “Vienotības” pārstāvji apgalvo, ka neturot ļaunu prātu par notikušo un nekāda šķelšanās partijā nenotikšot. Taču sarunās zem četrām acīm noprotams, ka šāda “kāpšana uz biedru mugurām” tik viegli netiks piedota un nesaskaņoto kampaņu varoņiem dzīve frakcijā nebūs viegla. Tādēļ nevar izslēgt, ka drīz vien sagaidīsim no “Vienotības” atšķēlušos neatkarīgo deputātu grupu. Nu gluži tāpat, kā 11. Saeimas sākumā vēl koalīcijas tapšanas laikā no ZRP atšķēlās tā sauktais Olšteina sešinieks.