Kāpēc mutē bieži rūgta garša 0
“Diezgan bieži mutē jūtu rūgtumu. Vai tas varētu liecināt par nopietnu kaiti? Kā cīnīties ar nepatīkamo garšu?” ĀRIJA OLAINĒ
Nevēlamas pārmaiņas?
Rūgta garša mutē nozīmē, ka ir traucēta žults plūsma un tā no divpadsmitpirkstu zarnas iekļūst kuņģī, barības vadā un mutē. Šī problēma varētu liecināt gan par īslaicīgiem funkcionāliem traucējumiem, gan nopietnu slimību, kuru nevajadzētu ignorēt. Ja nepatīkamā sajūta atkārtojas retu reizi, visticamāk, lielam uztraukumam nav pamata. Tomēr Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, gastroenterologs Aleksejs Derovs iesaka apmeklēt ģimenes ārstu, veikt analīzes un izmeklējumus, lai izvērtētu, vai organismā nav radušās nevēlamas pārmaiņas.
Kā atzīst speciālists, žults radīti bojājumi gremošanas trakta augšējā daļā mēdz būt pat nepatīkamāki nekā sālsskābes izraisītas problēmas atviļņa slimības gadījumā.
Iespējams, rūgtums ir saistīts ar patoloģiskām pārmaiņām žultspūslī, žultsvados un aknās, kuras izraisa lietoto medikamentu, piemēram, nesteroīdo pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu vai antibiotiku, blaknes. Ja ir vēl citi simptomi, var būt orgānu iekaisums vai citi nopietni bojājumi. Ja sasirdzis arī aizkuņģa dziedzeris, galvenais traucēklis būs sāpes pakrūtē, slikta dūša un smagākos gadījumos vemšana.
Dažkārt rūgtu garšu mutē izraisa žultspūšļa anatomiskas īpatnības (saliekts vai S veida), kuru dēļ tas pilnībā neiztukšojas.
Gremošanas traktu ietekmē stress, kas mēdz izpausties ne tikai kā dedzināšana aiz krūšu kaula, vēdera uzpūšanās, bet arī rūgtums mutē.