Foto – Shutterstock

Rudens vēstnese saaukstēšanās. Degunu šņauc uz iekšu u. c. padomi, lai ātrāk izveseļotos 0

Mainoties laika apstākļiem, aizvien vairāk cilvēku saaukstējas – sāk šķaudīt, klepot un šņaukāties.

Reklāma
Reklāma

Dzer un ārstē!

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Jo vājāka imunitāte, jo vieglāk noķert bacili, piemirstot regulāri nomazgāt rokas vai izvēdināt telpas. Arī no nevainīgas sasveicināšanās vai atvadu bučas var tikt pie iesnām un temperatūras. Īsts vīrusu perēklis ir sabiedriskais transports, jo tur vienuviet uzturas daudz cilvēku, kuri šķauda un klepo, un izsprauslātās siekalu daļiņas nevilšus atstāj baciļus uz rokturiem.

Veselības centru apvienības poliklīnikas “Pulss 5” ģimenes ārste Marita Ķirsone iesaka rudenī ēst daudzveidīgu pārtiku un, kamēr iespējams, uzņemt svaigu C vitamīnu, kas ir mežrozītēs, smiltsērkšķos un pīlādžos. Imunitātes stiprināšanai ieteicama kontrastduša un aveņu, plūškoka, raudenes tēja. Dienas laikā veselam cilvēkam jāizdzer aptuveni divi litri šķidruma, izņemot kafiju un melno tēju. Savukārt slimajam šis daudzums jāpalielina līdz trim litriem, ja vien nav nopietnas sirdskaites.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais saslimšanas vēstnesis ir iesnas, un katram pašam jāatrod piemērotākā ārstēšanas metode. Apgalvojums, ka iesnas pāriet septiņās dienās bez zālēm vai nedēļas laikā ar tām, vairs neatbilst mūsdienu medicīnas praksei. Deguna pilieni jālieto, lai mazinātu vidusauss iekaisuma risku. Īpaši smagu iesnu gadījumā var noderēt arī zāles pret alerģiju, jo tās mazina deguna tūsku.

Deguna šņaukšana

Ģimenes ārste Marita Ķirsone uzskata, ka deguns jāšņauc uz iekšu, jo, šņaucot uz āru, radies spiediens traumē ausis, it īpaši, ja šņauc abas nāsis vienlaikus.

Otolaringoloģe Irina Čučujeva gan ir pārliecināta, ka deguns jāšņauc tikai uz āru – vispirms ar vienu nāsi un otru aizverot, tad mainot secību. Viņa uzskata, ka, šņaucot uz iekšu, gļotas var nonākt ausu kanālos, turp nogādājot arī infekciju. Ārste iesaka īpaši spēcīgas tūskas gadījumā vispār nešņaukt degunu, bet stāvokli normalizēt ar zālēm vai degunā iesmidzināt jūras ūdeni.

Kad grūtākais iesnu posms ir pārvarēts un deguna gļotāda vairs netiek kairināta, izveseļoties palīdz sāls istabas apmeklējums.

Ja iesnas ir zīdaiņiem, lai būtu vieglāk elpot, galvgali paceļ augstāk. Vēl vecākiem jāvēro, vai mazuļiem, kuri vēl nespēj skaidri pateikt, kas sāp, nepasliktinās dzirde, vai no ausīm netek šķidrums un vai tās nesāp, piespiežot ausu iekšējo daļu.

Klepus gadījumā pēc iespējas ātrāk jāatbrīvojas no sausās kāsēšanas, jo atkrēpošanās jau liecina par atveseļošanos. To var panākt, lietojot daudz šķidruma, reizēm arī sīrupus.

Ja saaukstēšanās simptomiem pievienojas neliela temperatūra un iekšēji karsējoša sajūta, kas nezūd piecu dienu laikā, vajadzētu konsultēties ar ārstu..

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.