Foto – LETA

Rudens rūpes: arī mājai jāpārziemo 0

Vasaras izskaņa ir varbūt pat pats nopietnākais brīdis gadā, jo tad jāgatavojas ziemai, kas mājoklim allaž ir nopietns pārbaudījums. Īpaši smags tas ir vasarnīcām, lauku mājām un pusuzceltajām ēkām, kas ziemo bez īpašnieka klātbūtnes. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Lasīt citas ziņas

Tāpēc jāizlemj, vai lauku māja darbosies visu gadu kā brīvdienu māja, vai tikai vasaras sezonā. No šā lēmuma atkarīgi inženiertehniskie risinājumi un drošības sistēmu uzstādīšana.

Jebkuras mājas ziemošanas problēmas būs mazākas, ja tā būvēta pēc cienījama būvniecības uzņēmuma projekta un būvniecības process ticis uzraudzīts. Tad tā ir pareizi izveidota, izolēta, kanalizācijas caurules saliktas zem sasalšanas robežas. Mājas konstrukcijai būs pareiza hidroizolācija. Jo lietus un sniega kušanas ūdens centīsies iekļūt dzīvojamās istabās un arī pagrabstāvā. Sagatavojot māju ziemai, jāiztukšo visi ūdens trauki – izplešanās tvertnes, boileri un caurules. Pat vannu nedrīkst aizmirst! Jāpanāk, lai nekur nav ūdens! Tas ziemā pārvērtīsies ledū, saplēšot visu, kas saplēšams. Dzeramā ūdens akas var iztīrīt un dezinficēt. Ūdeni rudenī aizsūknē prom un uzliek akai vāku. Pavasarī aka būs piepildīta ar svaigu, kristāldzidru ūdeni. Mājas cokolā ir ventilācijas atveres. Tās jāaiztaisa, lai pārāk neizvēdinātu pagrīdi un mājā nesalīstu žurkas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms aizslēdz māju, no tās jāaizved visas vērtīgās lietas, kas piesaista zagļu uzmanību – datori, portatīvie TV, strāvas ģenerators un stereo aparatūra. Tiem vislabāk pavadīt ziemu pilsētas dzīvoklī. Lauku mājās jāpadomā par aizsardzību no iebrucējiem. Tās būs metāla durvis ar uzticamu slēdzeni.

Noderēs arī metāla slēģi un žalūzijas. Lai tos pārvarētu, laupītājiem jāizmanto daudzi rīki. Papildus jāpieliek sirēna ar gaismas signālu, kas ieslēgsies, fiksējot laupītāju ielaušanās mēģinājumu. Drošības pakāpe atkarīga no mājas atrašanās vietas. Māju, kas atrodas netālu no pilsētas, var uzticēt apsargāt privātam uzņēmumam. Mūsdienās populārā GSM signalizācija sūta SMS uz īpašnieka telefonu un viņš var izlemt, kā tālāk rīkoties. Kaut vai sarunāt kādu kaimiņu, kas māju pieskata.

Pusgatava māja ziemai jāsagatavo ļoti rūpīgi, vislabāk speciālista vadībā. Problēmas ir ar celtniecības materiāliem, jo noziedzības statistika liecina, ka no piepilsētas mājām plaši zog celtniecības materiālus. Vislabākais sarunāt ar kādas noliktavas īpašnieku un būvmateriālus pa ziemu paglabāt tur. Ja būvmateriāli paliek uz vietas, tie pareizi jāglabā. Ķieģeļu un betona bloki jāsaliek cieši kopā uz koka paletēm vai jumta papes. Kokmateriāli jāapstrādā ar antiseptiku un jāsaliek uz spārēm šķūnī vai citā labi vēdināmā vietā. Jāizslēdz elektrība un vasaras siltumnīcās jānomontē gaismas. Jāsavāc zari. Ārpusē nedrīkst atstāt neko, kas var izraisīt ugunsgrēku vai iekārdināt garāmgājējus.

 

Dzīvojamā māja

Dzīvojamās mājas gatavošana ziemai sākas ar jumtu. Vispirms uzkāpj uz bēniņiem un izpēta jumtu no apakšas. Ja tur ir notecējumi, tātad augšpusē ir problēmas. Bēniņos var aiztaisīt ventilācijas lūkas, jo ziemā gaisa vilkmes pietiek. Uzkāpjot uz jumta, rūpīgi jāpārbauda jumta un skursteņa slēgs, vai tur nav spraugas. Aplūko jumta klājumu, vai nav bojājumi, sakārto un nostiprina lietus notekas. Lietusūdeņu notekcaurules jātīra arī vēlāk, kad kokiem nokritīs visas lapas. Ataicina skursteņslauķi, ja tas vēl nav izdarīts. Viņš pārbaudīs arī apkures sistēmu darbību. Jāpārbauda logu hermētisms, vai tur nav izveidojušās spraugas. Vēl ir laiks saremontēt. Radikālāk noskaņoti ziemotāji pārbaudīs mājas hermētismu, izmantojot termovizoru, vai vislabāk, izmantojot “Blower Door” tehnoloģiju. Procesa laikā mājā tiek radīts spiediens vai retinājums, kas ar termovizora palīdzību ļauj atrast gaisa noplūdes ceļus un siltumcaurlaidīgākās vietas. Ja vēlas būvēt pagrabu rudenī, var izveidot nelielu 150 cm dziļu šahtu, lai pārbaudītu reālo gruntsūdeņu līmeni. Tas būs redzams pavasarī. Pagraba grīdai jābūt virs šā līmeņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.