Rudens rituāli, lai bērns nesaslimtu 0
Lielai daļai pieaugušo ir izstrādājies savs rituāls, kā cīnīties ar pirmajām saaukstēšanās pazīmēm. Bet kā labāk pasargāt bērnus?
Dažādiem vīrusiem patīk nepastāvīga temperatūra un mainīgi laika apstākļi. Tad bērna organisms ir jutīgs pret saaukstēšanos, kuras biežākie simptomi ir iesnas, neliels klepus, temperatūra, aizlikts deguns un balss piesmakums.
Lai šos vīrusus vieglāk pārciestu, ļoti svarīga ir profilakse. Klīnikas “Premium Medical” pediatre un neonatoloģe Sarma Gaveika uzsver, ka labākās zāles pret saslimšanu ir pilnvērtīgs uzturs un pareizs dienas režīms.
Lai aizkavētu vīrusu izplatīšanos, telpas ir jāvēdina, veicinot svaiga gaisa plūsmas. Bērns jāģērbj atbilstoši gadalaikam, lai nav ne par karstu, ne aukstu.
Ļoti svarīgs ir dienas režīms – pietiekami daudz laika svaigā gaisā, dažādas aktivitātes, regulāra ēšana un laicīga gulētiešana. Pašiem mazākajiem būtiska ir atpūta arī dienas laikā.
Jāievēro arī elementāras higiēnas normas – roku mazgāšana, atgriežoties no publiskas vietas vai pirms ēšanas. Laikā, kam raksturīga pastiprināta saslimšana un saaukstēšanās, bērniem (īpaši zīdaiņiem) nevajadzētu uzturēties sabiedriskās vietās, piemēram, lielveikalos un bēbīšu skoliņās.
Liela nozīme ir uzturam – tam jābūt sabalansētam, vēlams ar vietējiem pārtikas produktiem, kas rudenī ir bagāti ar vitamīniem. Sarūpējot krājumus ziemai, var nodrošināties ar ikdienas vitamīnu avotu, kas vērtības ziņā pārspēj aptiekā nopērkamos sintētiskos analogus.
Tomēr, ja bērnam parādās pirmie saaukstēšanās simptomi, katrai māmiņai ir savs rīcības plāns.
– Iesaku sākt ar tautas līdzekļiem – dzert daudz šķidruma un zāļu tējas (vislabāk kumelīšu), ierīvēt pēdiņas ar sildošām ēteriskajām ziedēm, nepieciešamības gadījumā paskalot deguntiņu ar kādu no dabīgajiem ūdeņiem, kas aptiekā ir pieejami bez receptes. Mājās dažādās vietās var nolikt sagrieztus ķiplokus, lai fitoncīdi vīrusiem neļauj vairoties un mazina to koncentrāciju. Protams, nevajadzētu bērnu laist ne uz bērnudārzu, ne skolu, jo šādi vīrusi ir lipīgi. Var lietot arī aptiekās nopērkamos bezrecepšu homeopātiskos līdzekļus, kas organismam palīdz stiprināt dabīgo imunitāti un neļauj, ka vīrusi bērna organismā atstāj komplikācijas. Protams, ja paaugstinās temperatūra vai mājas ārstēšanas laikā simptomi nepāriet, ir jāapmeklē ārsts, kurš veiks izmeklēšanu un nepieciešamības gadījumā nozīmēs precīzu ārstēšanu, – pamāca S. Gaveika.
Imunitāte veidojas, bērnam augot, un, jo viņš ir mazāks, jo neaizsargātāks. Pirmajos dzīves mēnešos bērniņu sargā antivielas, kas uzņemtas caur placentu un ar mātes pienu. Dabīgo antivielu daudzums sāk izsīkt pēc sešiem mēnešiem, līdz ar to mazinās arī imunitāte. Laika posmā no sešiem mēnešiem līdz trīs gadu vecumam veidojas un attīstās bērna dabiskā imunitāte, tādēļ šis ir laiks, kad vecākiem jābūt īpaši piesardzīgiem. Kad zīdaiņi saņem vakcīnas, viņi ir uzņēmīgi arī pret šīm infekcijām, tādēļ pediatre iesaka aptuveni 10 dienas pēc vakcīnas saņemšanas izvairīties no sabiedriskām vietām.
Tomēr nav iemesla baidīties no vīrusiem, ja ievēro piesardzību un veic profilaktiskos pasākumus visos vecumos un gadalaikos. Ja vasarā ir uzkrāts pietiekami daudz veselības rezervju gada tumšajam laikam, atliek šīs rezerves neizniekot, un arī tas neļauj vīrusiem aktivizēties!