Rudens klāt! Kas dravā darāms septembrī 0
Kas jādara septembrī
• Kārto ligzdas bišu saimju ziemošanai.
• Izbaro bitēm ziemas barību.
• Likvidē varras.
Šī vasara bitēm beidzās augusta pirmajā dekādē. Medus vācēju dzīvē neierastā un biteniekam trauksmainām cerībām pilnā biškopības sezona ir galā. Kopējo medus ievākumu biškopji vērtē kā nedaudz zem vidējā: vienam gājis labāk, citam – sliktāk. Šis gads atkal ieies vēsturē kā tāds, kas kaut cik normālu ienesumu nodrošināja pāris nedēļu laikā. Dažos reģionos maijā medoja kārkli un ziemas rapsis, citur bites kaut ko sagrāba jūnijā (iespējams, izsvīdumu), bet vēl citur jūlija vidū kaut ko izdevās ievākt no pavisam netradicionāliem nektāraugiem – rudzupuķēm, latvāņa vai šogad nez no kurienes bagātīgi sazēlušā pļavas pastinaka. Augustā ziedošie griķi un virši vairs tikai tracināja biškopjus un, domājams, arī bites – ziedi skaisti, bet tukši, bez nektāra.
Šogad vērojama vēl kāda īpatnība – bišu mājās un dravu noliktavās atkal redzami cukura maisi. Kādu laiku Latvijas biškopji savas bites aizrautīgi baroja ar invertsīrupu. Šoruden jau gatavā sīrupa un cukura cenu attiecības nepārprotami mudina biškopjus atgriezties pie senajām tradīcijām – gatavot sīrupu pašiem. Un vienlaikus priecīgi vērot, ka bites par šādi klātu galdu ir ļoti pateicīgas: steidz pārstrādāt salikto cukuru – saharozi – vienkāršajos cukuros fruktozē un glikozē, tvaicē ūdeni, mātes atsāk dēt, un saimes braši saaudzē ziemojošo bišu paaudzi. Pēc ilggadējās pieredzes varu teikt, ka cukursīrupa izbarošanu vajadzētu beigt septembra trešajā dekādē. Tad bitēm pietiek laika, lai barību, kā nākas, nogatavinātu un izvietotu šūnās.
Ērču apkarošanai šogad joprojām modē organiskās skābes – skābeņskābes pilināšana vēlu rudenī, pēc peru iziešanas, bet to atstāsim nākamajiem mēnešiem. Atcerēsimies, ka preparāts Hive Clean, ko biškopjiem bija iespējams saņemt kā atbalstu no Eiropas Savienības programmas un kas ir arī bitēm, biškopim un medus ēdājiem draudzīgs, jo tā sastāvā nav pesticīdu, jālieto atkārtoti, trīs reizes. Septembris ir pēdējais laiks, kad to sākt darīt! Savukārt jaudīgāku preparātu piekritējiem, kas iecienījuši tā sauktās plāksnītes, arī laba ziņa – šoruden par ļoti labu cenu un legāli ir pieejams Bulgārijā ražotais preparāts Varostp.
Ātrie padomi
Darbi bišu stropos
• Bišu saimju piebarošanu ar cukursīrupu pabeidz līdz 20. septembrim.
• Varru apkarošanas līdzekli Hive Clean lieto trīsreiz ar nedēļas intervālu. Pēdējo reizi ieplāno tad, kad saimēs gandrīz nav peru. Tomēr, ja saimē daudz ērču, nav lietderīgi gaidīt, līdz vairākums peru piedzimuši, – ērces var novājināt saimes tiktāl, ka ziemošana kļūst apdraudēta.
• Šogad vērojama pastiprināta lapseņu aktivitāte, arī bites, izsīkstot dabiskā ienesuma avotiem, cenšas piekļūt mazāk apsargāto bišu saimju ziemas medus krājumiem. Lai izvairītos no bišu laupīšanas kāres, ieteicams saimju ligzdas kārtot agri no rīta, kopš gaismas ausmas, vai pirms tumsas iestāšanās vakarā.
Dravas laukumā
• Dravas laukumā nedrīkst atrasties nekas tāds, kas bites var pamudināt uz laupīšanu, piemēram, bišu iztīrīšanai noliktas medainas kāres, vājas saimes ar plašām skrejām utt. Medainās kāres ieteicams tīrīt stropos, bet tā, lai bites no citām saimēm netiek klāt. Piemēram, stāvstropam papildus uzliekot otru korpusu, kurā izvieto izsviestās vai no ligzdas izņemtās mazmedainās šūnas.
Dravas mājā
• Septembrī pēc medus sviešanas dravas mājā atkal ievieš perfektu kārtību un tīrību.
• Mēneša vidū biškopji aicina klientus uz medus dienu dravā. Šogad tā notiks 13. septembrī (sekojiet informācijai www.strops.lv).
SVARĪGI
Rudenī der izvērtēt aizvadīto sezonu. Sekmes biškopībā ir ļoti atkarīgas no daudziem nosacījumiem, panākumi – no tā, cik sekmīgi biškopis spējis apkopot notikumus dabā un bišu saimē un saskaņot tos ar savu rīcību. Ir pēdējais laiks ieviest dravas dienasgrāmatu, kurā atzīmēt visu piedzīvoto, sasniegto, un nedaudz ieskicēt arī nākotnes plānus. Jaunā biškopības sezona sākoties iepriekšējā gada rudenī, un labi, ja jaunais gads nav jāsāk atkal no tīras un baltas lapas!