Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Rudens darbi zemeņu dobē: atjaunojam, mēslojam, apsedzam 0

Lai nākamajā vasarā mūs priecētu bagātīga zemeņu raža, par augiem nepieciešams parūpēties tagad, rudenī.
Kad zemenes beigušas ražot, vispirms nepieciešams rūpīgi aplūkot zemeņu stādus, nogriežot visas nokaltušās un sadzeltējušās lapas. Zemeņu dobes izravē, atbrīvojot tās no nezālēm.

Reklāma
Reklāma

Slimību un kaitēkļu novēršana

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji nepieciešams noteikt, kāda slimība vai kaitēklis piemeklējis zemenes, un apstrādāt zemeņu cerus ar piemērotu līdzekli, jo ļoti svarīgi, lai pirms ziemas kaitēkļi būtu iznīcināti. Diemžēl nav viena universāla līdzekļa, kurš derētu gan pret zemeņu miltrasu, gan zemeņu sakņu un stublāju pamatnes puvi, gan zemeņu ērcēm vai citiem kaitēkļiem, taču var izmantot tautas līdzekļus, lai atvairītu nelūgtos kaitniekus.

Tautas recepte zemeņu stādu slimību novēršanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Būs nepieciešams aptuveni 1 kg tomātu zaļās masas (galotnes, pazarītes). Šo daudzumu aplej ar 10 litriem karsta ūdens (aptuveni 50 grādi), patur aptuveni 3 stundas, pēc tam to visu kādu brīdi pavāra, tad izkāš un atdzesē. Pievieno sasmalcinātas (sarīvētas) saimniecības ziepes (aptuveni pusi no gabala), rūpīgi samaisa, atšķaida ar ūdeni 1:2. Tad ar iegūto šķidrumu aplej zemenes, raugoties, lai tas noteikti nokļūtu uz augu lapām. Šis novārījums atbaidīs kukaiņus un kaitēkļus.

Zemeņu dobes atjaunošana

Ja zemeņu lapas ir ieguvušas tumši sarkanu krāsu, tā ir droša pazīme, ka augi ir izsmēluši savus reproduktīvos resursus – ir laiks mainīt vai atjaunot zemeņu cerus. To vislabāk darīt tieši rudenī, jo šajā laikā iestādītās zemenes jau nākamajā vasarā priecēs ar ražu.

Zemeņu pārstādīšana

Zemenes nepieciešams atjaunot un pārstādīt ik pēc četriem gadiem. Lai iegūtu jaunus un spēcīgus stādus, jūlijā un augustā ierociet spēcīgākās stīgas zemē un pagaidiet, kad tās salapos un iesakņosies. Tad laiks tās atšķirt no “mātes”. Jaunos stādus vislabāk stādīt septembra sākumā.

Zemeņu mēslošana rudenī

Pēc minētajiem darbiem ir laiks zemeņu stādiem sniegt bagātīgu mēslojumu. Šim nolūkam var izmantot kūtsmēslus (2–4 kg uz 1 kvadrātmetru), vircu, koku pelnus (100 grami uz 1 kvadrātmetru). Kūtsmēsli jāiestrādā zemē tā, lai tie neskartu zemeņu lapas, tādējādi izvairoties no zemeņu lapu apdedzināšanas, bet koku pelnus, tieši pretēji, ber ne tikai uz saknēm, bet arī lapām. Vircu ieteicams atšķaidīt ar ūdeni 1:3.

No minerālmēsliem var lietot komplekso mēslojumu (2 ēdamkarotes uz 10 litriem ūdens).

Zemeņu apsegšana

Noslēdzošais rudens darbu etaps – siltināšana. Kad pēc augu apstrādes apritējušas pāris dienas, apsedziet zemeņu stādus ar salmiem, egļu zariem vai kritušajām lapām. Tas ne tikai pasargās zemenes no ziemas sala, bet būs arī papildu ieguves avots organiskajām vielām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.