Rudens darbi dravā – piebarošana un slimību profilakse 0
– Dabā ir 2–3 nedēļu nobīde, tas jāņem vērā, arī kopjot bites, – skaidroja biteniece BAIBA TIKUMA biškopju saietā, kas notika Tukuma pusē, Zentenes pagasta “Mauros”. Viens no Baibas galvenajiem padomiem – pirms kaut ko dara, vajag apdomāt, vai man tas der, turklāt dažādus jauninājumus vispirms izmēģināt dažām saimēm. Pareizākā dravošanas metode ir tā, kam ir labs rezultāts – veselīgas bites un bagāts ienesums.
Ar ko piebarot?
– Saimes jānodrošina ar pilnvērtīgu barību, – skaidro Baiba Tikuma. Vienalga, vai ar medu, cukura sīrupu vai invertsīrupu. Katram biteniekam savs paņēmiens un pārliecība. Šogad arvien vairāk dravnieku saimes atkal piebaro ar cukura sīrupu, nevis dārgo invertsīrupu. Nereti kombinē: vispirms dod cukura sīrupu, vēlāk rudenī – invertsīrupu. Daudzi bitenieki novērojuši, ka, lietojot invertsīrupu jau kopš paša sākuma, saimju attīstība piebremzējas, mātes samazina dēšanu. Piebarojot bites ar cukura sīrupu, māte turpina dēt, saime attīstās un labāk pārziemo.
Labākais variants jāatrod katram pašam, atgādina biteniece. To nosaka arī tas, cik agrs būs pavasaris un cik liels ienesums konkrētās dravas tuvumā, cik spēcīgas saimes vajadzīgas un vai tām būs darbs. Ja agrs ienesums nav paredzams, pietiks laika stiprināt un paaudzēt pat nelielu saimi.
Vai bites var iztikt tikai ar medu? Daži bitenieki to arī atstāj. Saieta laikā sirmi kungi minēja, sak, kā tad bites pārziemoja vecos laikos un kara gados, kad cukura nebija? Baiba atgādina, ka tagad plaši audzē rapsi, daudzviet saaugušas zeltslotiņas, no kurām iegūts medus ātri kristalizējas un ziemošanai neder. Tas attiecas arī uz griķu, viršu un lapu izsvīduma medu. Zinot ienesumu savas dravas tuvumā, bitenieks var izlemt, vai bites pārziemos ar pašu vākumu vien. Katrā vietā ir citādi apstākļi, atgādina biteniece. Īpaši labi var salīdzināt tie, kam vairākas novietnes.