Foto-Fotolia

Rudens avenes jāapgriež, citādi samazināsies raža. Kad īsti tas jādara 0

Kā un kad jāapgriež vēlās rudens avenes? Uz zariem dažreiz parādās tumši plankumi. Kas tā par slimību, un kā ar to cīnīties? Vai iespējams iztikt ar dabas līdzekļiem (pelniem u.c.)? A. ZADOVSKA VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Rudens avenes vajag apgriezt jau rudenī tūliņ pēc noražošanas. Ja tas netiek izdarīts, tad pavasara pusē jāsagaida dārza darbiem piemēroti laika apstākļi un aveņu dzinumi steigšus jānogriež. Avenēm atstāj aptuveni pussprīdi augstus celmiņus. Ražos arī avenes, kam nav apgriezti stublāji. Ogas ienāksies agrāk, taču kopīgā raža būs daudz mazāka un kvalitāte – sliktāka.

Slimību, kas bojā avenes, varētu noteikt, tikai redzot augu vai veicot analīzes. Taču, ja uz dzinumiem parādās tumši plankumi, miza plaisā, tā varētu būt slimība, ko tā arī sauc – mizas plaisāšana. Šī kaite visvairāk posta vasaras avenes, kuras ražo uz pērnajiem dzinumiem un uz kurām slimība var labāk attīstīties. Rudens avenēm mizas plaisāšana parasti nenodara lielu postu, jo visas virszemes daļas katru gadu tiek nogrieztas. Tāpēc tām nekādus preparātus nelieto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja slimība piemeklē vasaras avenes, uz stublājiem redzamas violetas strīpiņas, miza sāk plaisāt un dzinumi var nokalst. Profilaksei pret šo kaiti agri pavasarī, kamēr lapas nav plaukušas, lieto varu saturošus preparātus (Bordo, Čempions). Bordo šķīdumu lieto jau izsenis, un tas nav uzskatāms par pārāk spēcīgu ķīmiju. Lai ierobežotu plaisāšanu, palīdz arī Efektors. To izmanto, tiklīdz parādās violetās strīpiņas, pirms ziedēšanas un pēc ražas novākšanas. Slimos zarus pēc nogriešanas sadedzina.

Protams, var likt lietā arī tautas metodes un agri pavasarī, mitrā laikā, dzinumus un dobes apkaisīt ar pelniem, tomēr tas vairāk būs kā papildmēslojums, nevis drošs līdzeklis pret kaitēkļiem un mizas plaisāšanu.

Profilakses nolūkos jāraugās, lai dārza avenēm blakus neaugtu pret plaisāšanu ieņēmīgās meža avenes un savvaļas kazenes. Avenes stāda saulainā vietā, kur ogulājiem piekļūst vējš, lai ātrāk nožūtu augu lapas un kāti. Nezāles ļoti ierobežo gaisa plūsmu starp augiem, tāpēc svarīgi ir apkarot nezāles. Jāizvairās arī no pārmēslošanas, it īpaši ar slāpekli, jo tas veicina ļoti ieņēmīgo sulīgo auga audu pārmērīgu augšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.