Foto: Bigstockphoto.com / LenMAXS

Rudenī uz talku! Dārza darbi, kas palīdzēs dārzam augt skaistākam 0

Rudens ir viens no skaistākajiem gadalaikiem. Krāsojas pīlādži, gatavojas apaļās kastaņu pogas, maigā rudens saule priecē fotogrāfus un bildēšanas entuziastus ar zeltainu gaismu, visapkārt krājas simtiem krāsainu lapu, izgreznojot gan pilsētas skvērus, gan dzīvojamo māju pagalmus. Tomēr, lai apkārtējā vide allaž būtu skaista, tā prasa arī rūpīgu kopšanu. Rudens ir laiks, kad dārzus un mājas pagalmus jāsakopj ziemai – jāapčubina un jāaprūpē, lai nākamajā pavasarī tie mostos no ziemas miega vēl skaistāki un leknāki nekā iepriekš. To, kas ir paši nepieciešamākie dārza darbi rudenī, uzzini šajā rakstā!

Reklāma
Reklāma

Kā sagatavot dārzu ziemas guļai?

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Dārzam, gluži kā cilvēkam, ir savas vajadzības, lai tas justos” komfortabli. Nesakopts, neaprūpēts dārzs nākamajā pavasarī nedos cerētos rezultātus. Lai sagatavotu savu zemes pleķīti bargajai ziemai, viedveikals 1a.lv iesaka ievērot šos padomus:

Nosvini rudeni – sarīko talku un ražas svētkus

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsu platuma grādos tik pazīstamā kartupeļu talka jau izsenis ir bijusi viena no izplatītākajām rudens sezonas aktivitātēm. Taču šādu talku vari rīkot arī citu rudens velšu novākšanai. Kā padarīt ikdienišķu augļu un dārzeņu novākšanu un citus dārza darbus par patīkamu aktivitāti?

  • Aicini ciemiņus – dārza darbi draugu un ģimenes lokā ir daudz jautrāki. Uzaicini sev tuvos cilvēkus uz veselīgām fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā. Talka būs lielisks veids, kā izkustināt muskuļus, vienlaikus darot arī ko noderīgu apkārtējai videi;

  • Iekur ugunskuru – tas talkas dienai piešķirs īpaši jauku atmosfēru, turklāt Tu varēsi arī sadedzināt dārzā novāktos, nevajadzīgos zarus un lakstus;

  • Sarīko lapu grābšanas sacensības. Lapu grābšana var būt vienmuļa nodarbe, taču to iespējams padarīt arī par spēli. Ja apkopjamā teritorija ir gana liela, sarīko konkursu – kuram ātrāk izdosies izveidot lielāko lapu kaudzi. Lai nogādātu lapas līdz komposta kastei, labi noderēs ķerras. 1a.lv viedveikalā atradīsi gan vizuāli pievilcīgas, gan praktiskas metāla un tērauda ķerras ar ietilpību no 65 līdz pat 120 litriem. Dāmām un jaunajai paaudzei noderēs vieglākas ķerras, piemēram,  Verners Wheelbarrow, kas sver tikai 9,6 kg. Ja gribas ko citādāku, izvēlies, piemēram, Diana Wheelbarrow Biaxial;

Foto: 1a.lv
  • Sagatavo piknika galdu – pēc kārtīgas talkas ciemiņiem gribēsies arī kārtīgi paēst. Uzklāj galdu, mielastā izmantojot rudens veltes. Šādam galdam piestāvēs, piemēram, sildoša ķirbju krēmzupa, mājās gatavots ābolu pīrāgs vai pikanta vīriešu zapte dūšas piesiešanai;

  • Izkurini pirtiņu – ja esi pirts īpašnieks, pēc garās darba dienas uzaicini talciniekus kārtīgi nopērties ar bērzu slotiņām. Draugi būs Tev pateicīgi par veselīgi un patīkami pavadītu nedēļas nogali.

    Reklāma
    Reklāma

Apgriez krūmu un koku zarus, kā arī noziedējušās puķes

Kad raža novākta, vari ķerties pie nākamā dārza darba – zaru apgriešanas. Dažādus krūmus un daudzgadīgos augus rudenī jāapgriež, lai tie spētu no jauna uzplaukt nākamajā pavasarī. Zaru apgriešanai izmanto atbilstošus darba instrumentus – dārza šķēres (piemēram, Fiskars krūmu grieznes) vai nelielus rokas zāģus. Lai dārzs kuplotu ar jaunu spēku, apgriez:

  • nokaltušos un slimos ogu krūmu zarus. Piemēram, upeņu, jāņogu un ērkšķogu krūmiem;

  • vecos un liekos augļu koku zarus. Piemēram, ābelēm un bumbierēm;

  • ziedu lakstus daudzgadīgajām puķēm. Piemēram, hortenzijām.

Atceries, ka zaru apgriešana jāveic ar apdomu – nogriez tikai tos zarus, kuru likvidēšana palīdzēs augam ataugt ar divkārtēju sparu. Bojātos zarus nogriez līdz veselajai vietai.

Sagatavo augsni ziemas guļai

Veselīga augsne ir veselīga dārza pamats. Lai pārziemošana noritētu veiksmīgi un pavasara dārza darbi nesagādātu liekus sirdēstus, parūpējies par augsni rudenī:

  • novāc ražu – bietes, burkānus, kartupeļus un citus dārzeņus;

  • uzroc augsni un atbrīvo to no nezālēm – šim darbam lieti noderēs lāpstas, kapļi un izturīgi spaiņi;

  • iestrādā augsnē mēslojumu – rudens ir labs laiks, lai pabarotu augsni. Vari izmantot gan konkrētajām vajadzībām atbilstošu kūdras substrātu, (kūdra padarīs zemi irdenāku), gan paša veidotu kompostu. Pašrocīgai komposta gatavošanai noderēs komposta kastes.

Sakop zālienu

Dārza darbi nenozīmē tikai rušināšanos dobēs. Ziemai nepieciešams sagatavot ne tikai pašu augsni un krūmus, bet arī zālienu – vienu no skaistas apkārtnes stūrakmeņiem. Rūpējoties par zālienu, 1a.lv iesaka:

  • pirms zāliena ieziemošanas, attīri to no vecajām lapām;

  • uz ziemu atstāj vismaz 5 cm garu zāli;

  • lieto savu zāles pļāvēju apmēram līdz oktobra vidum, tad liec to atpūsties līdz nākamajam gadam.


Ievies jaunus dārza iemītniekus

Rudens ir ne tikai ražas novākšanas un zemes aprūpēšanas laiks,  bet arī brīdis, kad vari ieviest dārzā jaunas vēsmas. Rudenī stādi:

  • sīpolpuķes, kas paredzētas ziedēšanai pavasarī. Ierušini piemājas dobē, piemēram, dzeltenīgu narcišu pārīti, kādu sārtu tulpi, skaisti zilās pērļu hiacintes u.c.;

  • dažādas ziemcietes. Iepriekš podiņos izaudzētas ziemcietes vari pārstādīt dārzā tik ilgi, kamēr vien augsne nav sasalusi. Atceries, ka jaunos stādus nepieciešams nodrošināt ar mitrumu, tos kārtīgi aplaistot. Lejkannas ir neatņemama jebkura dārza sastāvdaļa. Ja Tava vecā lejkanna jau kļuvusi skumja un nolietojusies, pienācis laiks iegādāties jaunu. 1a.lv Tu atradīsi lejkannas visdažādākajās krāsās – gluži kā puķes Tava dārza dobēs;

Foto: 1a.lv
  • augļu kokus – tos vari stādīt līdz pat oktobra vidum;

  • ogu krūmus, piemēram, avenes, upenes vai jāņogas;

  • mūžzaļos kokus un krūmus – dažādus skujkokus, kas rotās Tavu dārzu vēl ilgus gadus. Skujkokus ieteicams stādīt augusta beigās un septembra sākumā. Lai šie koki justos labi savās jaunajās mājās, nepieciešama kūdra. Stādīšanai paredzētajā bedrē jāievieto auglīga augsne, kas sajaukta ar samitrinātu kūdras substrātu.

Atceries par sīkumiem

Ne visi dārza darbi prasa daudz laika un enerģijas. Dažkārt tieši sīkumi ir tie, kas palīdz izvairīties no potenciālām ķibelēm nākotnē. Pirms sūti dārzu pelnītā atpūtā:

  • notin augļu koku stumbrus ar sietiņu vai stiepļu žogu, lai stirnas un zaķi neapgrauztu to mizas;

  • apsedz ar egļu skujām augus, kas ir īpaši jūtīgi pret ziemas salu. Papildu siltums patiks, piemēram, rozēm. Tās pirms apsegšanas vari nedaudz pieliekt pie zemes un aplikt ar kūdru;

  • sakop siltumnīcu – kad tomātu un gurķu raža ir novākta, ķeries pie lāpstas un uzroc arī siltumnīcas zemi.

Foto: 1a.lv


Kā sagatavot mājas pagalmu ziemas sezonai?

Beidzoties vasaras sezonai, atceries sakopt ne tikai dārzu, bet arī pagalmu.

  • novieto dārza mēbeles un atpūtas piederumus garāžā, šķūnītī vai pagrabā – notīri mēbeles ar mitru drāniņu vai speciālu tīrīšanas līdzekļi. Ja iespējams, saloki tās un glīti novieto vietā, kur šie vasaras piederumi netraucēs Tavu ikdienas dzīvi. Auduma mēbeles papildus ietin plastmasas maisos, lai ziemas sezonā tām nepiekļūtu mitrums;

  • notīri un noglabā ziemai dārza darbarīkus – nomazgā ķerras, grābekļus, kapļus, lāpstas, lejkannas un citus dārza piederumus, lai atbrīvotu tos no netīrumiem. Šie rīki jāuzglabā sausi, tādēļ ļauj tiem pažūt saulītē, pirms iekārto tos paredzētajā uzglabāšanas vietā. Atceries, ka atbilstoši kopti dārza darbarīki Tev kalpos ilgāk.

Visu nepieciešamo, lai dārza darbi veiktos raiti (ķerras, lāpstas, lejkannas u.c.), meklē 1a.lv interneta veikalā! Sagatavojies rudenim laikus un baudi sava darba augļus jau pavasarī!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.